Libido

Dojrzałe kobiety chcą więcej

dojrzale-kobiety-chca-wiecej

Czterdzieści lat lub więcej? I seks? Pewnie!

Gdy przejrzeć książki i artykuły o menopauzie, zauważyć można, że pożycie seksualne traktowane jest głównie od strony zmian narządów płciowych, suchości pochwy związanej z mniejszą ilością hormonów oraz ogólnego złego samopoczucia, które ma usprawiedliwiać domniemany fakt, że panie niekoniecznie mają na seks ochotę. Jakże często zapomina się, że czterdzieści lat i więcej to nierzadko czas, gdy kobieta uwalnia się od części stresujących sytuacji oraz obowiązków, mogąc nareszcie bardziej skupić się na własnych potrzebach. Dodatkowo stopniowa utrata płodności sprawia, że panie przestają bać się niepożądanej ciąży, a zatem zaczynają cieszyć się seksem dla niego samego.

Zmęczenie a pożądanie

Część kobiet rzeczywiście odczuwa spadek libido po przekwitaniu. Przyczyny wiążą się głównie ze stanem zdrowia. Odpowiadać za to może po prostu fakt, że ich energia życiowa została wyczerpana przez lata napięć, stresów czy przemęczenia, więc nie starcza jej już na podniecenie. Z młodszych lat wiemy, że niechęć do podejmowania aktywności seksualnej często wynika ze złego samopoczucia. Nadszarpnięte nerwy i siły życiowe kobiety, mogą skutecznie hamować jej chęć do realizacji innych celów życiowych niż te całkowicie podstawowe. Zdrowe, radosne panie mają nareszcie czas cieszyć się życiem w pełni. Nic dziwnego, że chcą wprowadzać w życie również te najskrytsze pragnienia.

Krótko o spadku i wzroście ilości hormonów

Fakt, estrogenów potrafi być w czasie menopauzy za mało w naszych ciałach. Jak uzupełniać niedobory tych hormonów oraz aktywować własne ciało do ich produkcji, pisze się w wielu miejscach od paru ładnych lat. Nadal jednak uznać należy za powszechne przekonanie, że spadek aktywności jajników prowadzi do stałego obniżenia poziomu estrogenów, a to z kolei ma być bezpośrednim powodem ewentualnego obniżonego libido. Nie zapominajmy jednak, że za popęd seksualny odpowiada testosteron, a ten gromadzony jest w tkance tłuszczowej.

Anna P

Czterdzieści lat lub więcej? I seks? Pewnie!

Osoby nadmiernie szczupłe mają mniejsze libido niezależnie od wieku. Menopauza, jeśli kobieta jest zdrowa i przynajmniej w miarę szczęśliwa, nie powoduje zmniejszenia popędu płciowego. Zarówno jajniki jak i nadnercza z reguły produkują mniej testosteronu po przekwitaniu, lecz przy wzroście masy ciała, poziom testosteronu w organizmie pozostaje zachowany. Dodajmy, że jest również nieduża grupa kobiet, których jajniki zaczynają pracować nawet bardziej wydajnie niż podczas lat płodnych. Odczuwają one zauważalny wzrost popędu seksualnego.

Świadome kochanki

Większa ochota na seks u kobiet dojrzałych może co prawda napotkać pewne trudności ze strony partnera, którego seksualna sprawność zaczyna działać na nieco innych zasadach. Mężczyzna z reguły podnieca się wolniej oraz nieco słabiej, niż to bywało za jego szczenięcych lat. Jeśli jednak kobieta wypracuje razem z partnerem odpowiednie metody osiągania przez niego wzwodu, mogą oboje zacząć przeżywać zupełnie nowe przygody w sypialni. Tym bardziej, że doświadczenie pozwala kobiecie poznać swoje ciało oraz preferencje.

Jako świadoma kochanka potrafi znacznie lepiej zadowolić siebie i partnera. Niektóre panie może zawstydzać ich własny pociąg do łóżkowych igraszek. W końcu przez lata wzmożonego wysiłku na rzecz pracy zawodowej i obowiązków rodzinnych postanowiły spisać udany seks na straty. Zaskoczony zmianą może być i mąż. Jeśli jednak oboje postanowią na nowo się na siebie otworzyć, szybko odkryją, że rozpoczęli nowy rozdział historii swej alkowy.

Anna P

Komentarze (6)

Emilly27k

7 lat temu

Coś w tym jest ,że im starsza kobieta tym jest dojrzalsza. Lepiej jest to dla nas , gdyż świadczy to o nas pozytywnie. :-d

drobina

11 lat temu

No proszę! Wreszcie wyszło na jaw, skąd u mnie tyle testosteronu. Wiedziałam, że tłuszczyk czasem się do czegoś przydaje. Hi!, hi.

linet

11 lat temu

Niepokojące dla mnie informacje. Nie dość,że estrogenów muszę mieć tyle, co kot napłakał, to jeszcze jest duże prawdopodobieństwo braku testosteronu. Bo ileż może go być w tym niewielkim wałku na brzuchu?
Moje libido przestraszyło się,że przestanie istnieć. Uczepiło się słów „zdrowa i w miarę szczęśliwa” i to mu trochę dodaje otuchy:)

Zostaw komentarz