ABC menopauzy Menopauza

Vademecum wiedzy o menopauzie

vademecum-wiedzy-o-menopauzie

Drogie Panie, będąc naszymi Czytelniczkami o menopauzie wiecie już praktycznie wszystko… Jednak, nie wszystkie kobiety są aż tak uświadomione jak wy. Stwórzmy wspólnie listę rzeczy, które o menopauzie powinna wiedzieć każda kobieta, bez względu na wiek! Oto nasze vademecum.

Menopauza- to normalne

Menopauza to naturalny etap naszego kobiecego życia. Przekwitanie czeka każdą kobietę. Nie jesteśmy na nie skazane. Ono jest nam podarowane po to, aby na nowo odkryć i docenić swoją kobiecość.

Nie myl pojęć

 • Menopauza

  (w sensie klinicznym) to u kobiet dzień następujący po zakończeniu ostatniej w życiu miesiączki. Datę tę ustala się wstecz, po upływie 12 miesięcy bez wystąpienia ponownej menstruacji. Po takim okresie kobieta uznawana jest za niepłodną, bez możliwości zajścia w ciążę.

 • Klimakterium

  to okres kilku lat przed i kilku lat po menopauzie, obejmujący wszystkie zmiany w fizjologii cyklu miesięcznego, samopoczuciu i organizmie kobiety.

 • Premenopauza

  Oznacza czas, kiedy menstruacje są jeszcze regularne, nim poziom hormonów zacznie się obniżać. Niektórzy słowem tym określają okres perimenopauzy przed ostatnia miesiączką.

 • Perimenopauza

  To czas przed i po ostatniej aktualnej miesiączce – kiedy poziom hormonów zaczyna się wahać, choć nie ma jeszcze żadnych innych objawów z tym związanych. Zamiennie używa się słowa klimakterium.

 • Postmenopauza

  Zaczyna się następnego dnia po wystąpieniu ostatniego krwawienia w życiu kobiety. Mówi się wtedy, że kobieta znajduje się w okresie postmenopauzalnym, pod warunkiem, że od ostatniej miesiączki upłynął rok.

Zuzanna Górka

Drogie Panie, będąc naszymi Czytelniczkami o menopauzie wiecie już praktycznie wszystko… Jednak, nie wszystkie kobiety są aż tak uświadomione jak wy. Stwórzmy wspólnie listę rzeczy, które o menopauzie powinna wiedzieć każda kobieta, bez względu na wiek!

Trochę statystyki

Menopauza pojawia się średnio u Polek w wieku 51 lat, ale może wystąpić pomiędzy 46. A 66. rokiem życia. Jeżeli wystąpi przed 40. rokiem życia, określa się ja jako przedwczesną.
Dopiero po upływie 12 miesięcy od ostatniej menstruacji, kobieta może precyzyjnie określić datę rozpoczęcia swojej menopauzy.

Objawy to nie fanaberie

Z menopauzą nierozerwalnie wiążą się nieprzyjemne objawy, na które skarży się większość Pań. Należą do nich, m.in.: uderzenia gorąca, poty nocne, palpitacje serca (mocno lub szybko bijące serce), trudności z zasypianiem, bóle głowy, częstsze oddawanie moczu, oddawania moczu, podenerwowanie, przygnębienie, niepokój, wahania nastroju, czy zmniejszony popęd seksualny (spadek libido).

Do łagodzenia dokuczliwych objawów przydatna może okazać się terapia hormonalna, HTZ lub stosowanie naturalnych metod.

Zuzanna Górka

Drogie Panie, będąc naszymi Czytelniczkami o menopauzie wiecie już praktycznie wszystko… Jednak, nie wszystkie kobiety są aż tak uświadomione jak wy. Stwórzmy wspólnie listę rzeczy, które o menopauzie powinna wiedzieć każda kobieta, bez względu na wiek!

Do menopauzy można się przygotować

Aby lepiej znieść zmiany, które nas czekają, warto zmienić nasze nawyki (zwłaszcza żywieniowe) na lepsze. Bardzo ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, rzucenie palenia tytoniu, odstawienie cukrów prostych, spożywanie warzyw i owoców w dużych ilościach oraz aktywność fizyczna w każdej postaci.

Drogie Panie, dobre przygotowanie i pozytywne nastawienie to podstawa, aby w pełni świadomie i szczęśliwie przeżywać okres menopauzy. Pozwólmy sobie cieszyć się naszym wiekiem i korzystać z życia pełnymi garściami. Dojrzała kobieta jest piękna.

Pokażcie ten artykuł swoim mężom, córkom, czy koleżankom z pracy, które wypierają się przekwitania! 🙂

Kochane Czytelniczki, co według Was na temat menopauzy powinna wiedzieć każda kobieta?

Zuzanna Górka

Komentarze (14)

marbel63

11 lat temu

Przeklinałam swoje miesiączki-zatruwały mi życie-były bardzo obfite. Ostatnio „mam spokój” od lutego – piszę w cudzysłowie, bo jakoś tęskno mi za nimi;)

wiesit64

11 lat temu

Niezły artykuł.Moje miesiączki są dla mnie stale zaskoczeniem,nie wiem kiedy znowu zacznę plamić.Tak naprawdę,to z utęsknieniem czekam na menopauzę i na BEZPIECZNY SEKS!

pati25

11 lat temu

Świetny artykuł.O tym okresie menopauzy pisano już niejednokrotnie.Wiem o niej już bardzo dużo.A to właśnie dzięki temu portalowi i interesującym artykułom na ten temat.Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego portallu i zarejestrowania się

Dariusz

11 lat temu

Drogie Panie a myslalyscie o oczyszczaniu organizmu z toksyn, przynajmniej dwa razy do roku, wyglada to tak , ze dbamy o wyglad zewnetrzny a nie dbamy o nasz organizm od srodka , myjemy sie od zewnatrz a co jest w naszym wnetrzu lepiej nie pisac o tym, ale napisze, toksyny gromadza sie w naszym organizmie czy tego chcemy czy nie nawet do 7kg rocznie, zatruwajac nasze codzienne funkcjonowanie, objawia sie to bolami glowy, stawow, zmiana nastrojow nikt tak naprawde nie bierze tego pod uwagem, ze moze to toksyny z nzszego codziennego zycia sa glowna przyczyna,zatem do dziela radykalna decyzja podjeta, wiecej wody od srodka, zmiana diety przynajmniej na jakis czas, ale nie rezygnujcie z lakoci, gorzka naturalna czekolada pomaga w zrzuceniu wielu kilogramow, wystarczy to sprawdzic na Sobie, nie gdybac, wiem cos o tym oczyszczam sie dwa razy do roku po okolo 5-10 dni na plynach, posilek staly nie wskazany w tym czasie, po takiej kuracji az chce sie zyc.

Giulia

11 lat temu

Na podstawie tego wszystkiego, co do tej pory było mi dane, ja wyczekuję na menstruację. Gdy bywała nieregularnie, czułam się lepiej. Tak ogólnie: ładniejsza cera, lepsze samopoczucie, brak huśtawki nastrojów, chęć do pracy, serdeczność wobec innych, itp. Muszę wreszcie zbadać poziom hormonów, bo może już miałam menopauzę i teraz już tylko trwa postmenopauza. Ktoś ze znajomych powiedział mi kiedyś, że niektórzy uderzenia gorąca i inne „dokuczalności” mają przez okres kilku, kilkunastu lat. Wiem, że to jest sprawa indywidualna, ale gdyby okazało się, ze ja też tak mam – to nauczę się z tym żyć. Ale na ten moment, chcę wierzyć, że jeszcze nie przekwitłam.

filodendron

11 lat temu

Jestem na etapie perimenopauzy i mam wszystkie te okropne objawy.Pytacie, co kobieta powinna na ten temat wiedzieć-otóż właśnie to , co piszecie. Czytam o menopauzie już od wielu lat, chyba wiem o niej prawie wszystko, ale najgorsze jest to, że miesiączka nie chce się ode mnie odczepić, od wczoraj znowu krwawię, głowę mam absolutnie głupią i pustą, do tego w nocy złapała mnie arytmia, która nie chciała się uspokoić. Mam marzenie -znależć się szybko, w okresie postmenopauzalnym i wreszcie czuć się normalnie.

mejgosia

11 lat temu

czyli najpewniej będzie gdy powiem że jestem w okresie klimakterium.
Każda kobieta w okresie menopauzy, powinna zarejestrować się na portalu : Menopauza pl……i już!
To najlepsze co może zrobić, gdyż tu rozwieje wszelkie wątpliwości i niepewności. Cała Redakcja jej pomoże, a forumowiczki dołożą wszelkich starań aby poczuła sie luksusowo! To tyle na ten temat!

Zostaw komentarz