vademecum-wiedzy-o-menopauzie

Drogie Panie, będąc naszymi Czytelniczkami o menopauzie wiecie już praktycznie wszystko… Jednak, nie wszystkie kobiety są aż tak uświadomione jak wy. Stwórzmy wspólnie listę rzeczy, które o menopauzie powinna wiedzieć każda kobieta, bez względu na wiek! Oto nasze vademecum.

Menopauza- to normalne

Menopauza to naturalny etap naszego kobiecego życia. Przekwitanie czeka każdą kobietę. Nie jesteśmy na nie skazane. Ono jest nam podarowane po to, aby na nowo odkryć i docenić swoją kobiecość.

Nie myl pojęć

 • Menopauza

  (w sensie klinicznym) to u kobiet dzień następujący po zakończeniu ostatniej w życiu miesiączki. Datę tę ustala się wstecz, po upływie 12 miesięcy bez wystąpienia ponownej menstruacji. Po takim okresie kobieta uznawana jest za niepłodną, bez możliwości zajścia w ciążę.

 • Klimakterium

  to okres kilku lat przed i kilku lat po menopauzie, obejmujący wszystkie zmiany w fizjologii cyklu miesięcznego, samopoczuciu i organizmie kobiety.

 • Premenopauza

  Oznacza czas, kiedy menstruacje są jeszcze regularne, nim poziom hormonów zacznie się obniżać. Niektórzy słowem tym określają okres perimenopauzy przed ostatnia miesiączką.

 • Perimenopauza

  To czas przed i po ostatniej aktualnej miesiączce – kiedy poziom hormonów zaczyna się wahać, choć nie ma jeszcze żadnych innych objawów z tym związanych. Zamiennie używa się słowa klimakterium.

 • Postmenopauza

  Zaczyna się następnego dnia po wystąpieniu ostatniego krwawienia w życiu kobiety. Mówi się wtedy, że kobieta znajduje się w okresie postmenopauzalnym, pod warunkiem, że od ostatniej miesiączki upłynął rok.

Zuzanna Górka