zdrowie-intymne-a-menopauza

O prawidłowe funkcjonowanie naszych miejsc intymnych należy dbać każdego dnia i w każdym wieku. Warto jednak wiedzieć, że wraz z upływem lat zmieniają się potrzeby organizmu i pojawiają się różne dolegliwości, w tym te kłopotliwe i wstydliwe – sprawy intymne. Radzimy jak w okresie menopauzy dbać o zdrowie intymne.

Na menopauzę mniej estrogenów

Prawidłowa higiena i troska o nasze zdrowie intymne, to nie mniej ważna sprawa w życiu każdej kobiety jak zrównoważona dieta czy odpowiednia dawka sportu na co dzień. Niestety w przeciwieństwie do wspomnianych dwóch ostatnich spraw o zdrowiu intymnym nie mówi się za często lub w ogóle, stąd wiele Pań o nim zapomina, także Pań w trakcie menopauzy.

Warto wiedzieć, że także narządy rodne zmieniają się w czasie klimakterium, co niesie za sobą konsekwencje. Na wskutek obniżonego poziomu estrogenów po menopauzie wzrasta poziom pH pochwy oraz obniża się ilość fizjologicznej flory bakteryjnej. W efekcie Panie podatne są na różne infekcje i zakażenia.

Przykre dolegliwości

Wśród nich mogą się znaleźć zapalenia pochwy, które mają podłoże grzybicze, bakteryjne czy rzęsistkowe. Częste są jeszcze atrofia pochwy (jej zanik) i występująca suchość pochwy. Organ ten starzejąc się staje się również mniej elastyczna, węższa i krótsza. Przyczyną uciążliwych i wstydliwych problemów Pań w okresie menopauzy są jeszcze czynniki dermatologiczne i alergiczne. Na kłopoty w tym czasie narażony jest jeszcze kobiecy układ moczowo-płciowy Te sprawy przekładają się na jakość życia seksualnego, nietrzymanie moczu, czasem świąd, drobne krwawienia i nietypowe wydzieliny. To wszystko zbiera się na szereg stresów i problemów.

Anna Konopka