podstawowe-badania-przy-diagnozowaniu-rozrostu-prostaty

Niepokojących sygnałów ze strony układu moczowo – płciowego nigdy nie należy bagatelizować. Problemy z oddawaniem moczu mogą być pierwszym objawem informującym o niekorzystnych zmianach w obrębie gruczołu krokowego. Jeśli masz trudności z oddawanie moczu, pełnym wypróżnianiem bądź też potrzebujesz kilkakrotnie wstawać w nocy by pójść do łazienki to znak, że z twoją prostatą może dziać się coś niepokojącego.

Aby sprawdzić kondycję swojej prostaty powinieneś zgłosi się do lekarza, natomiast z lektury poniższego artykułu dowiesz się, jakie są podstawowe badania przy diagnostyce prostaty oraz na czym one polegają.

Wywiad chorobowy

Podczas wizyty u lekarza poinformuj go dokładnie o wszystkich dolegliwościach ze strony układu moczowo-płciowego. Podczas rozmowy pacjent powinien podać lekarzowi informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, przebytych chorobach i operacjach.

Wykonanie testu I-PSS oraz ocena jakości życia QOL

Następnie ważnym elementem przy ocenie stopnia zaawansowania choroby będzie przeprowadzenie testu opracowanego przez Komitet Miar Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (The International Prostate Symptom Score – I-PSS). Jest to test stosowany na całym świecie, który w dużym stopniu może usprawnić rozmowę lekarza z pacjentem. Pacjent otrzymuje kwestionariusz, który własnoręcznie wypełnia, odpowiadając na 7 pytań w skali od 0 do 5. Test przebiega następująco:

(Aby odczytać wyniki, czytaj dalej)

Borys