turystyczne-biegowki

Nieocenioną zaletą nart biegówek dla pań w wieku dojrzałym, osób z nadwagą czy nieuprawiających regularnej aktywność fizycznej jest fakt, iż jest to sport mało urazowy, łagodny dla stawów, a jednocześnie pobudzający do pracy wszystkie mięśnie.

Co prawda narty biegowe nie gwarantują nam takich prędkości jak tradycyjne narty zjazdowe, nie oznacza to jednak, że biegacze mają mniej przyjemności czy emocji. Dlatego warto potraktować biegówki nie tylko jako alternatywę dla nart zjazdowych, ale także ich uzupełnienie. Dzięki nim bowiem można świetnie przygotować się do sezonu zimowego i przywitać go w lepszej formie fizycznej. Szczególnie, że z nart biegowych możemy korzystać już przy pierwszych opadach śniegu, gdy jest go jeszcze niewiele.

Sposób na kondycję

Nieważne czy biegasz w wolnym tempie, czy robisz to krokiem klasycznym czy łyżwowym – biegówki zagwarantują Ci spory wysiłek. Wybicie nart powoduje, iż praktycznie same suną po śniegu, co mobilizuje do pracy wszystkie nasze mięśnie. Taki trening w połączeniu ze świeżym powietrzem i górskimi atrakcjami widokowymi, gwarantuje nam zdrowy wypoczynek i aktywny relaks.
Wracając do samego ruchu – podstawą w prawidłowej techniki jest równy rytm i równowaga. Sam bieg jest ruchem naturalnym, więc po kilku dniach praktyki, każdy laik powinien go przyswoić. Przy odepchnięciu się kijkami wbrew pozorom nie chodzi o użycie jak największej siły, ale odepchnięcie się we właściwym momencie, gdy kije są już za nami.

Przygotowanie do biegania

Na narty biegowe należy się ubrać lekko – tak, aby się nie przegrzać. Od tego zależy nasze samopoczucie oraz to jak będzie nam się potem biegało. Nie wolno zapomnieć o ochronie głowę, szyi i dłoni. Pierwsze kroki najlepiej rozpocząć w pobliskich laskach i w sprawdzonych miejscach. Warto, abyśmy wybrali się z kimś, kto zna technikę, pokaże nam i wytłumaczy na czym polega ruch biegania na nartach.

Niedroga turystyka

Jednym z przyjemniejszych aspektów uprawiania narciarstwa biegowego są niskie wydatki na sprzęt i jego późniejsze praktykowanie. Na początek wystarczy kupić za używany komplet biegówek z wiązaniami, butami i kijami, co może kosztować około 150 złotych. W górach można zdecydować się na wypożyczenie sprzętu, choć jeżeli taka aktywność nam się spodoba szybko stanie się to nieopłacalne. Porównując wydatki z zakupem tradycyjnych nart oraz karnetów na wyciągi, ponownie odkryjecie, że narty biegowe są sportem niedrogim.

Często również mówi się, że narciarstwu biegowemu bliżej do turystyki niż sportu. Szczególnie, gdy jeździ się poza przygotowanymi trasami. Faktycznie – w przypadku biegówek nie potrzebujemy wytyczonych tras, dlatego możemy wybrać się praktycznie wszędzie. Wyjątkowo atrakcyjne są leśne drogi w naszych Sudetach czy Beskidach. Biegówki to także świetny sposób na zwiedzenie tatrzańskich dolinek. Z racji, iż sport ten stają się w Polsce coraz bardziej popularny, w najbliższym czasie powstanie oznakowanie szlaków biegowych, które ułatwi orientacje w terenie. Ze względu na piękne widoki szczególnie polecamy:

  • Dolina Chochołowska
  • Dolina Kościeliska
  • Kalatówki – Dolina Kondratowa i z powrotem
  • drogę pod Reglami
  • trasę I: Bukowina Tatrzańska (Wierch Olczański) -> Wierch Rusiński -> Kotelnica Białczańska
  • trasę II: Bukowina Tatrzańska (Klin) -> Polana Szymkówka (dołem) -> Głodówka -> Brzegi -> Bukowina Tatrzańska (Wysoki Wierch)

Swojej przygody z nartami biegowymi wcale nie trzeba wiązać z wyjazdami w góry. Mając trochę zapału możecie zyskać kondycję fizyczną nawet maszerując lub biegając po okolicznych dróżkach leśnych. A regularny kontakt z naturą umożliwi wam uniknięcie zimowej depresji i zyskanie odporności, która na pewno przyda się w marcu.

Anna J