Fitness Sporty sezonowe

Turystyczne biegówki

turystyczne-biegowki

Nieocenioną zaletą nart biegówek dla pań w wieku dojrzałym, osób z nadwagą czy nieuprawiających regularnej aktywność fizycznej jest fakt, iż jest to sport mało urazowy, łagodny dla stawów, a jednocześnie pobudzający do pracy wszystkie mięśnie.

Co prawda narty biegowe nie gwarantują nam takich prędkości jak tradycyjne narty zjazdowe, nie oznacza to jednak, że biegacze mają mniej przyjemności czy emocji. Dlatego warto potraktować biegówki nie tylko jako alternatywę dla nart zjazdowych, ale także ich uzupełnienie. Dzięki nim bowiem można świetnie przygotować się do sezonu zimowego i przywitać go w lepszej formie fizycznej. Szczególnie, że z nart biegowych możemy korzystać już przy pierwszych opadach śniegu, gdy jest go jeszcze niewiele.

Sposób na kondycję

Nieważne czy biegasz w wolnym tempie, czy robisz to krokiem klasycznym czy łyżwowym – biegówki zagwarantują Ci spory wysiłek. Wybicie nart powoduje, iż praktycznie same suną po śniegu, co mobilizuje do pracy wszystkie nasze mięśnie. Taki trening w połączeniu ze świeżym powietrzem i górskimi atrakcjami widokowymi, gwarantuje nam zdrowy wypoczynek i aktywny relaks.
Wracając do samego ruchu – podstawą w prawidłowej techniki jest równy rytm i równowaga. Sam bieg jest ruchem naturalnym, więc po kilku dniach praktyki, każdy laik powinien go przyswoić. Przy odepchnięciu się kijkami wbrew pozorom nie chodzi o użycie jak największej siły, ale odepchnięcie się we właściwym momencie, gdy kije są już za nami.

Przygotowanie do biegania

Na narty biegowe należy się ubrać lekko – tak, aby się nie przegrzać. Od tego zależy nasze samopoczucie oraz to jak będzie nam się potem biegało. Nie wolno zapomnieć o ochronie głowę, szyi i dłoni. Pierwsze kroki najlepiej rozpocząć w pobliskich laskach i w sprawdzonych miejscach. Warto, abyśmy wybrali się z kimś, kto zna technikę, pokaże nam i wytłumaczy na czym polega ruch biegania na nartach.

Niedroga turystyka

Jednym z przyjemniejszych aspektów uprawiania narciarstwa biegowego są niskie wydatki na sprzęt i jego późniejsze praktykowanie. Na początek wystarczy kupić za używany komplet biegówek z wiązaniami, butami i kijami, co może kosztować około 150 złotych. W górach można zdecydować się na wypożyczenie sprzętu, choć jeżeli taka aktywność nam się spodoba szybko stanie się to nieopłacalne. Porównując wydatki z zakupem tradycyjnych nart oraz karnetów na wyciągi, ponownie odkryjecie, że narty biegowe są sportem niedrogim.

Często również mówi się, że narciarstwu biegowemu bliżej do turystyki niż sportu. Szczególnie, gdy jeździ się poza przygotowanymi trasami. Faktycznie – w przypadku biegówek nie potrzebujemy wytyczonych tras, dlatego możemy wybrać się praktycznie wszędzie. Wyjątkowo atrakcyjne są leśne drogi w naszych Sudetach czy Beskidach. Biegówki to także świetny sposób na zwiedzenie tatrzańskich dolinek. Z racji, iż sport ten stają się w Polsce coraz bardziej popularny, w najbliższym czasie powstanie oznakowanie szlaków biegowych, które ułatwi orientacje w terenie. Ze względu na piękne widoki szczególnie polecamy:

  • Dolina Chochołowska
  • Dolina Kościeliska
  • Kalatówki – Dolina Kondratowa i z powrotem
  • drogę pod Reglami
  • trasę I: Bukowina Tatrzańska (Wierch Olczański) -> Wierch Rusiński -> Kotelnica Białczańska
  • trasę II: Bukowina Tatrzańska (Klin) -> Polana Szymkówka (dołem) -> Głodówka -> Brzegi -> Bukowina Tatrzańska (Wysoki Wierch)

Swojej przygody z nartami biegowymi wcale nie trzeba wiązać z wyjazdami w góry. Mając trochę zapału możecie zyskać kondycję fizyczną nawet maszerując lub biegając po okolicznych dróżkach leśnych. A regularny kontakt z naturą umożliwi wam uniknięcie zimowej depresji i zyskanie odporności, która na pewno przyda się w marcu.

Anna J

Komentarze (10)

drobina

7 lat temu

Ostatni raz narty na nogach miałam jakieś 45 lat temu. Było to w …Związku Radzieckim. Codziennie z moją kuzynką i kuzynem, biegaliśmy na nartach przy mrozie grubo ponad 30 stopni:-X Było wspaniale! Chętnie bym wróciła do nart. Mam nadzieję, że kiedyś to mi się uda:-X

dulcynea

7 lat temu

W moim regionie powstało kilka tras przystosowanych dla narciarzy biegowych.
Mogłabym spróbować , koleżanka mnie bardzo namawia.
Ale nart na nogach nie miałam dwadzieścia lat, sama nie wiem
Ja szybko marznę :-X
A urazy w moim wieku to już poważna sprawa:'(
Świetny komentarz pana Marka.

pati25

8 lat temu

Jazda na nartach to sport przynoszący nam wiele frajdy.Dodatkową formą aktywnośći fizycznej na nartach może być bieg na nartach.Rozwijamy przy tym wszystkie partie mięśni.Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie narty biegówki

marek57

10 lat temu

Ciekawy artykuł popularyzujący narty biegówki.
Aby wybrać się na narty biegowe nie trzeba nigdzie wyjeżdżać- można wybrać się do najbliższego lasu czy parku miejskiego. Odnośnie spacerów w górskich dolinach – nie polecam na początek (pojawia się problem jak hamować przy zjeździe) wymaga to pewnej wprawy. Na płaskiej trasie może biegać każdy- ale nie przesadzajmy z tym bieganiem – dla większości osób to raczej spacer na nartach biegowych. Szczególnie polecam tym którzy uprawiają nordic walking – w zimie wystarczy tylko dołożyć do tego biegówki.

Nie bardzo jest prawdą, że używane biegówki można kupić za 150 zł – w tej cenie nie będzie przyzwoitych butów a jakieś rozpadnięte 20 letnie kapcie.
Komplet nart biegowych nowych (biegówki, buty, wiązania, kije) kosztuje ok. 900 -1000 zł.
Można oczywiście wypożyczyć ale ze względów higienicznych doradzam kupno własnych butów (230-400 zł).
Pozostaje pytanie jak dobrać narty biegowe- jakie biegówki wybrać, jaka powinna być długość nart biegowych, jak dobrać długość kijów do nart biegowych ?
Polecam mój sklep z nartami biegowymi w Warszawie (można zakupić na miejscu ale wysyłamy także kurierem) http://www.nartybiegowe.biz.pl 03-698 Warszawa ul. Rusiecka 8A, tel 22 679-679-5.
Pomagam przy wyborze nart biegowych. Narty biegowe dobiera się do wagi i pomocniczo uwzględnia wzrost.
Dla pań szczególnie polecam biegówki fitness które zostały skonstruowane do biegania rekreacyjnego i spacerów na nartach biegowych.
Zaletą tych biegówek fitness jest to, że są znacznie krótsze o ok. 20-25 cm od tradycyjnych nart biegowych, łatwiej się na nich biega i łatwiej też je przewozić samochodem.
Zapraszam Marek http://www.nartybiegowe.biz.pl 03-698 Warszawa ul. Rusiecka 8A, tel 22 679-679-5.

izabelle

10 lat temu

Biegówki chodzą za mną już którąś zimę, ale jakoś nie mogę się zebrać w sobie żeby kupić sprzęt i zacząć biegać. To musi być bardzo przyjemny sport, połączenie pożytecznego ( poprawianie kondycji ) z przyjemnym ( podziwianie widoków). Ten sport jest niezwykle popularny w Norwegii. Dzieciaki jak tylko nauczą się chodzić zakładają biegówki na nogi. Z resztą Norwedzy często w taki sposób dostają się do pracy czy sklepu. Wszędzie można spotkać ludzi z biegówkami, być może i u nas kiedyś ten sport zyska większą popularność. A ja obiecuję, że już w przyszłym roku założę biegówki i w drogę!

bumibear

10 lat temu

krok łyzwowy nie jest dobry la osob 50+, ktore nie sa wprawione w tej aktywności – bywa urazogenny w zakresie stawu biodrowego, miednicy
natomaist biegowki polecam goraco wszystkim tym paniom, ktore nie mają ochoty spacerowac po głebokim zapadającymsię sniegu (na nich mozna – bez względu na wage – dotrzeć po największych czapach snieznych wszedzie tam, gdzie oczy poniosą, pod dziuplę ptaków, do wybranego schroniska, a na dodatek sa swietne na bole kregosłupa lędźwiowego, szczególnie dla osób o siedzacym na co dzień trybie zycia

Jagoda

10 lat temu

Ja ostatni raz narty miałam na sobie 30 lat temu!! Teraz preferuje góry latem: piękna pogoda, zień i te zapierające dech widoki. Ale moje dzieci to an nartach śmigają, córka ma taki typ ze mozna i zjeżdzać i biegać, niestety nie wiem jak się one nazywają 🙁

Alfa

10 lat temu

A ja parę razy miałam okazję spróbować biegówek. Przednia zabawa. Serdecznie wam polecam. Boję się prędkości, wiec doświadczenia ze stoku mam złe. Pobiegała bym nieco, ale przez ostatnie lata nigdy nie mogę wziąć urlopu zimą 🙁

Małgorzata

10 lat temu

Nigdy nie pomyślałam że biegówki mogą być fajne…. myślałam że to dla ludzi, kórzy nie umieją jeździć na nartach. A tera jak sobie pomyślę o takim spacerze w dolince Chochołowskiej, pięknych widokach, ciszy, świeżym powietrzu… to wydaje mi się że narciarze duzo tracą śmigając w te i wewte po wyciągach!

Zostaw komentarz