swędzenie pochwy w ciąży

Ciąża to okres wielu zmian ale także dolegliwości. Kobiety mogą narzekać na swędzenie pochwy w ciąży. Co oznacza taki objaw?

Zdrowie intymne w ciąży

Każda kobieta doskonale wie, że zdrowie intymne jest bardzo ważne. W trakcie ciąży trzeba zadbać o nie w szczególny sposób. Ochrona intymna chroni bowiem nie tylko zdrowie kobiety ale także dziecka. Infekcja czy zakażenie może przyczynić się do rozwoju ciąży, więc nie należy bagatelizować żadnych objawów, które zaobserwujemy. Kobieta powinna informować swojego ginekologa o wszelkich zmianach, odczuwalnych w pochwie.

Swędzenie pochwy w ciąży

Nie wszystkie dolegliwości pochwy świadczą o poważnych chorobach czy zmianach nowotworowych. Kobiety nie powinny więc panikować, szczególnie w trakcie ciąży. Jednak ostrożności nigdy za wiele. Swędzenie pochwy w ciąży to typowa dolegliwość, która często jest wynikiem zakażenie bakteryjnego. U pań ciężarnych, jest efektem zmian hormonalnych. Zmiany w gospodarce hormonalnej mogą prowadzić do powstawania podrażnień w obrębie pochwy. Ewentualną przyczyną uporczywego świądu może być także choroba przenoszona drogą płciową. Dlatego ważne jest ustalenie przyczyny i rozpoczęcie właściwego dla typu problemu leczenia.

Co na swędzenie pochwy?

świąd pochwyDla kobiet w ciąży, lekarze zalecają sprawdzone sposoby pozbycia się dokuczliwego swędzenia pochwy. Panie mogą wypróbować kąpieli z dodatkiem sody. Innym sposobem na zniwelowanie dolegliwości jest stosunek płciowy z partnerem. Kluczem w leczeniu jest bowiem sperma, która obniża pH pochwy kobiety. Im mniejsze pH, tym zmniejsza się ryzyko podrażnień i infekcji. Skutecznym lekiem na swędzenie pochwy są również probiotyki ginekologiczne. Tego typu środki niwelują przykry świąd, nawilżają błonę śluzową pochwy i przywracają równowagę bakteryjną. Chronią przed rozwojem kolejnych infekcji i poprawiają komfort kobiety w okresie ciąży oraz poza nią. W aptekach są dostępne bez recepty globulki dopochwowe czy kremy przeciwgrzybiczne, do stosowania w miejscach intymnych. Panie mają więc szeroki wybór skutecznych środków na przykrą dolegliwość jaką jest swędzenie pochwy. W ciąży zdecydowanie lepiej skonsultować ich użycie z lekarzem, by mieć pewność, że w żaden sposób nie szkodzimy dziecku ani sobie.

Katarzyna Antos