Stawianie granic w relacjach
Zdjęcie autorstwa EKATERINA BOLOVTSOVA z Pexels

Stawianie granic w relacjach nie jest łatwe, ponieważ z ludźmi łączą nas różne zależności, ale jeśli nie nauczymy się tego robić w odpowiedni sposób, sami pozbawimy się radości życia. Inni lubią bowiem wykorzystywać osoby, które nie potrafią jasno powiedzieć: nie. Do tego wychowuje się nas do bycia grzeczną i spełniania oczekiwań innych. Tymczasem asertywność stanowi klucz do udanego życia i pełni szczęścia.

Spis treści:

  1. Uległa kobieta ma problem ze stawianiem granic w relacjach
  2. Agresywna odmowa również nie jest najlepszym rozwiązaniem
  3. Jak odmawiać innym?
  4. Asertywność pozwala na zdrowe stawianie granic w relacjach
  5. Uprzejma odmowa osobom obcym
  6. Asertywna postawa wobec przyjaciół i rodziny
  7. Potrzeba autonomii w związku

Uległa kobieta ma problem ze stawianiem granic w relacjach

Jedne osoby nie wiedzą, czym jest stawianie granic w relacjach. Pozwalają na to, aby inni wchodzili im na głowę i wymuszali określone zachowania. Np. kobieta wychowana na uległą, spełnia oczekiwania swojego partnera, także te o charakterze seksualnym, chociaż wcale nie sprawia jej to radości. Czuje, że traci cząstkę siebie i postępuje wbrew własnej woli. Uległa postawa rodzi frustrację, która prędzej czy później musi znaleźć ujście. Może nastąpić niespodziewany wybuch złości, który zniszczy relację z partnerem. Zdarza się też, że uległe kobiety nigdy nie okazują gniewu, tłumią go w sobie, ale w pewnym momencie zapadają na depresję. W życiu warto spełniać przede wszystkim własne oczekiwania, a nie realizować potrzeby innych. W tych drugich można dopomóc, jeśli nie odbywa się to naszym kosztem i naprawdę chcemy to zrobić.

Agresywna odmowa również nie jest najlepszym rozwiązaniem

Istnieją także ludzie, którzy teoretycznie nie mają problemu z odmową. Gdy ktoś proponuje im coś, co im nie odpowiada, reagują jednoznacznie. Czasem wręcz z ich postawy bije złość i gniew, a nawet agresja. Niektórzy w ten sposób bronią swoich granic. Wydaje im się, że znajdują się w nieustannym stanie wojny z innymi ludźmi. Jeśli nie zareagują w sposób wyrazisty, ktoś wejdzie im na głowę i naruszy ich granice. Ich życie przypomina warowną twierdzę.  Agresywną odmowę stosują osoby niepewne siebie oraz lękowe, które w innych ludziach widzą potencjalne zagrożenie. Zakładają, że inni z pewnością chcą je wykorzystać do własnych celów.

Jak odmawiać innym?

Stawianie granic w relacjach jest potrzebne, jednak nie może odbywać się w sposób agresywny. Żadna z wyżej opisanych postaw nie przynosi nam szczęścia. W pierwszej padamy ofiarą wykorzystywania i nadużyć. W drugiej nie dopuszczamy ludzi do swojego życia, ponieważ bije z nas agresja. Tak naprawdę stanowi ona reakcję wyprzedzającą na potencjalny atak. Niektóre małe pieski, gdy się boją większego, same zaczynają warczeć i szczekać, aby odstraszyć potencjalne zagrożenie.

Asertywność pozwala na zdrowe stawianie granic w relacjach

Asertywność to bardzo cenna umiejętność. Pozwala ona na właściwe stawianie granic w relacjach. Nie opiera się na agresji. To odmowa pełna życzliwości, a zarazem wyraźna, nie zakamuflowana czy wpleciona między wiersze. Jeśli ktoś chce zabrać cię do restauracji, w której jedzenie ci nie służy, możesz na spokojnie powiedzieć, że dziękujesz za propozycję, ale lepiej byłoby skoczyć w inne miejsce, ponieważ tamtejsze potrawy są dla ciężkie dla twojego żołądka. Jeśli ktoś naprawdę cię lubi, wykazuje empatię, to zareaguje na tak zaprezentowaną odmowę we właściwy sposób.

Uprzejma odmowa osobom obcym

Najłatwiej jest odpowiadać osobom obcym. Z nimi nie wiążą nas żadne bliskie relacje czy współzależności. Na dodatek nie musimy przejmować się tym, czy się na nas obrażą. Nawet jeśli tak się stanie, to nie wpłynie to na nasze życie.  Trzeba jednak przestać traktować obcych jako wrogów, którzy nam zagrażają. Ostrożność jest wskazana, ale nie musisz odmawiać w sposób agresywny, można zrobić to spokojnie i kulturalnie. Np. nie złożysz podpisu pod jakąś petycją, bo nie masz czasu na zapoznanie się z nią, gdyż spieszysz się do pracy.

Asertywna postawa wobec przyjaciół i rodziny

Stawianie granic w relacjach najgorzej wychodzi nam, gdy chodzi o przyjaciół i rodzinę. Ci ludzie są dla nas bardzo ważni. Boimy się, że gdy odmówimy odpowiedzi na jakieś intymne pytanie, druga strona się obrazi. Z drugiej strony nie chcemy też postępować wbrew sobie i rozmawiać na tematy, które pragniemy zachować dla siebie. W takiej sytuacji najlepiej jest powiedzieć: przepraszam, ale nie chcę rozmawiać na ten temat. Także rodzina i przyjaciele lubią nas wykorzystywać do realizacji różnych przysług. Nie wszystkie są nam na rękę. Niektóre wymagają od nas dużego nakładu czasu, którego nie mamy. W takiej sytuacji trzeba umieć odmawiać: przepraszam, nie pomogę ci, bo mam już plany na ten wieczór.

Potrzeba autonomii w związku

Stawianie granic w relacjach jest także potrzebne w związku, o czym bardzo często zapominamy. Każdy z nas potrzebuje autonomii. Czasem zdarza się, że partner próbuje nas jej pozbawić. Nie podoba mu się, że wychodzimy same na spotkanie z przyjaciółką. Chce nam zaglądać do telefonu etc. Musimy go uświadomić, że choć kochamy go, to nie zgadzamy się na myszkowanie w swoich rzeczach. Mamy też prawo do prywatności, realizacji zawodowej, własnych pasji i wyjść ze swoimi przyjaciółmi. Paradoksalnie, związki, w których autonomia każdej jednostki od początku jest silna, charakteryzują się najdłuższym stażem. Należą również do szczęśliwych.