jak spędzić święta z rodziną

Boże Narodzenie nie bez powodu uchodzi za najbardziej rodzinne święta. Podczas wigilijnej wieczerzy zasiadamy do stołu z najbliższymi, dzieląc się opłatkiem i składając sobie życzenia. To właśnie słowa wypowiedziane w dobrej wierze do bliskiej nam osoby mogą okazać się pierwszym świątecznym zgrzytem psującym atmosferę. Czego lepiej nie życzyć bliskim? Jak spędzić święta z rodziną w miłej atmosferze?

Życzenia świąteczne – uważaj na to, co mówisz

Życzenia powinny płynąć z serca, należy też unikać oklepanych zwrotów, z których standardowo korzysta się na firmowych wigiliach. Nie zawsze należy jednak mówić wszystko to, co przychodzi nam głowy. Pomimo najlepszych intencji możemy komuś sprawić przykrość, a nawet obudzić w nim traumatyczne przeżycia. Przede wszystkim unikaj życzeń związanych z wrażliwymi tematami. Twoja siostra jest mężatką od pięciu lat, ale nie ma dzieci? Aż kusi cię, żeby życzyć jej potomstwa. Stop, nie rób tego. Istnieje bowiem spore ryzyko, że twoja siostra ma problemy natury zdrowotnej i nie może zajść w ciążę, pomimo usilnych starań. Niewykluczone też, że na chwilę obecną nie stać jej na dziecko, bo mąż np. zaczął gorzej zarabiać.  Życząc dziecka osobie bezpłodnej lub takiej, która kiedyś poroniła, nieświadomie wyrządzasz jej krzywdę.

Twoja kuzynka wciąż jest singielką? Nie przypominaj jej o tym przy wigilijnej wieczerzy. Na pewno pragniesz dla niej wszystkiego, co najlepsze. Chciałabyś, żeby w końcu trafiła na swojego księcia, ale nie zawsze jest to możliwe. Poza tym nie wiesz, czy nie przeżywa właśnie miłosnego zawodu. Nie budź demonów, jeśli chcesz, aby święta upłynęły w miłej atmosferze.

Twoja córka żyje w nieformalnym związku? Nie życz jej szybkiego zamążpójścia. Dziś młodzi inaczej podchodzą do ślubu. Nie zmuszaj jej do tego, aby wypunktowała ci, dlaczego nie zamierza zawierać małżeństwa w najbliższym czasie, bo atmosfera przy rodzinnym stole może stać się nieznośna.

swiateczne-pierniczki

Kolacja wigilijna. Uwzględnij gust kulinarny wszystkich gości

Boże Narodzenie to święta rodzinne, które uosabia wspólny, suto zastawiony stół. Pamiętaj jednak, że poszczególni goście mają inny gust kulinarny. Jeśli twoja szwagierka jest wegetarianką, nie zmuszaj jej do spróbowania karpia. Każdy ma prawo jeść to, na co ma ochotę, a rolą gospodarza jest zapewnienie możliwości wyboru. Jeśli wiesz, że na Wigilii pojawią się osoby z różnych zakątków Polski reprezentujące różne tradycje, uwzględnij to w menu. Na Śląsku dużą popularnością cieszą się zupa grzybowa i makówka, podczas gdy mieszkańcy centralnej Polski chętnie sięgają po barszcz z uszkami i kutię. Oczywiście nie musisz rezygnować całkowicie ze swojego dotychczasowego jadłospisu i tradycyjnych potraw. Uwzględnij jednak to, że nie każdy może podziwiać twój gust i smak. Warto zawczasu przygotować potrawy neutralne – pierogi ruskie czy pierniczki. Tak, aby każdy znalazł na wigilijnym stole coś dla siebie. Nie zmuszaj członków rodziny do spróbowania każdej z dwunastu potraw. To jedno z zarzewi świątecznych konfliktów.  Twoja córka jest na diecie – nie proponuj jej tłustej sałatki z majonezem.

Przygotowując wigilijną wieczerzę, pomyśl też o szczególnych prośbach gości. Twoja szwagierka choruje na celiakię? Zapewnij jej kilka potraw wolnych od glutenu – bez dodatku mąki, makaronu itp. Pamiętaj, aby gotując dla osoby z celiakią lub alergika, samemu przygotowywać wszystko od a do z. Wiele osób popełnia błąd i do gotowego dania dodaje sos z torebki czy słoiczka, który może zawierać mąkę pszenną.  Gluten bowiem czai się w wielu produktach spożywczych, o których często w ogóle byśmy nie pomyśleli. Znajdziemy go w gotowych mieszankach przypraw, sosach, a nawet w czekoladach. Pamiętaj, nawet niewielka ilość alergenu może zaszkodzić gościowi, który jest uczulony na daną substancję.

 

Jak spędzić święta z rodziną? Czasem warto porozmawiać

Co robić z rodziną po wieczerzy wigilijnej? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Trudno udzielić na nie jednej, dobrej odpowiedzi. Sposób spędzania wolnego czasu zależy bowiem od indywidualnych preferencji poszczególnych gości. Jedne rodziny chętnie obejrzą razem jakąś zwariowaną komedię, inne będą śpiewały kolędy i pastorałki, by tuż przed północą udać się na pasterkę. Jeszcze innym ciekawym rozwiązaniem są gry planszowe. W ostatnich latach tego typu rozrywka przeżywa prawdziwy renesans. Gry planszowe znajdziemy zarówno w stacjonarnych księgarniach, jak i w sklepach internetowych. Dostarczają one sporo emocji i pozwalają oderwać się od codziennych trosk. To z pewnością lepsza forma rozrywki od wspólnego oglądania telewizji.  Po kolacji wigilijnej można też udać się na długi spacer, aby powdychać trochę świeżego powietrza i spalić nadprogramowe kalorie.

Rodzinny wieczór może też okazać się doskonałą okazją do prowadzenia ciekawych rozmów. Należy w nich jednak unikać kwestii drażliwych, w tym tych związanych z zarobkami i polityką. Dyskusje należy prowadzić w atmosferze wzajemnej życzliwości. Starajmy się otworzyć na inny punkt widzenia i nie kwestionować cudzych poglądów jako idiotycznych. Niestety, bardzo często zdarza się tak, że podczas wigilijnej wieczerzy poruszone zostają problematyczne kwestie, które kończą się konfliktem już na początku świąt.

Na czas świąt wyloguj się do życia

To apel zarówno dla młodych, jak i  ich rodziców. Żyjemy w nieustannym niedoczasie, staramy się być dostępni online i tak naprawdę zapominamy, czym jest prawdziwe życie. Ile radości może sprawić zwykła rozmowa z kuzynką, spacer z córką czy wspólna gra w Eurobiznes. Na czas świąt wyloguj się do życia. Wyłącz komputer, staraj się nie uruchamiać telewizora, nie odbieraj służbowych maili za pośrednictwem Facebooka. Świat się nie zawali, jeśli przez 3 dni będziesz offline. Święta to doskonały czas, żeby odpocząć, poprawić relacje rodzinne i dać odpocząć oczom od sprzętu elektronicznego.

Irmina Cieślik