Kobieta w społeczeństwie Psychologia

Ile dać pieniędzy na wesele?

ile dać pieniędzy na wesele

Okres letni to czas, kiedy odbywa się najwięcej wesel. Niektórzy z nas otrzymują zaproszenia na kilka uroczystości. Na każdej z nich wypadałoby dać jakiś prezent. Tylko jaki? W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się wręczanie kopert z banknotami. Ile dać pieniędzy na wesele?

Choć ślub jest wydarzeniem duchowym i tego dnia chcemy po prostu towarzyszyć bliskim nam ludziom w ich uroczystości, na wesele nie wypada przyjść z pustymi rękoma. Nie zawsze istnieje też możliwość wręczenia młodej parze odpowiedniego upominku. Czasem po prostu nie wiemy, jaki przedmiot codziennego użytku jest im potrzebny. Z drugiej strony nawet świadomość, że nowożeńcom na nowej drodze życia przyda się blender, nie rozwiązuje problemu. Wszak istnieje ryzyko, że ktoś jeszcze wpadnie na podobny pomysł. Parze młodej nic po trzech blenderach czy pięciu ekspresach do kawy. Wprawdzie nietrafione prezenty można zawsze odsprzedać na Allegro, ale nie o to w tym chodzi. Pieniądze to zdaniem wielu osób najlepszy prezent, za gotówkę nowożeńcy mogą kupić to, czego aktualnie potrzebują.

Ile dać pieniędzy na wesele?

To pytanie, które wiele z nas zadaje sobie, gdy otrzymuje zaproszenie na ślub. Choć wesele stanowi doskonałą okazję do zabawy w gronie bliskich nam osób, generuje też spore koszty. Młodzi bardzo często biorą kredyt, aby móc godnie podjąć swoich gości. Nic dziwnego, że koperta z pieniędzmi bardzo ich cieszy. Z jej pomocą mogą spłacić zobowiązania wobec banku i zapomnieć o stresie, jaki odczuwają osoby mające zaciągnięty kredyt. Jeśli chcesz pomóc młodej parzy wkroczyć na nową ścieżkę w życiu bez długów, podaruj im gotówkę.

Ile dać pieniędzy na wesele? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy dać tyle pieniędzy, aby młodym zwróciły się wydatki. Szacuje się, że koszt ugoszczenia jednej osoby waha się od 100 do 150 zł w zależności od renomy lokalu. Jeśli idziesz na wesele z osobą towarzyszącą, powinnaś włożyć do koperty co najmniej 300 zł. Warto jednak dołożyć coś od siebie i wręczyć 400 zł. To absolutne minimum, jeśli naprawdę chcemy zwrócić młodym koszty organizacji wesela. Jeśli zaproszono nas nie tylko wesele, ale także na poprawiny, w kopercie powinno znaleźć się ok. 600 zł.

ile pieniędzy na wesele

Ile dać pieniędzy na wesele? Zależy od pokrewieństwa

Osoby blisko spokrewnione z jednym z nowożeńców z reguły przekazują większe sumy niż ich przyjaciele czy znajomi ze studiów. Najwięcej wypada dać rodzicom, rodzicom chrzestnym i rodzeństwu. Jeśli idziesz na wesele kuzynki, możesz pozostać przy pakiecie minimum, czyli 400 zł od pary. Pamiętaj, że jeśli na ślubie zjawiasz się ze swoimi dziećmi, które nie są pełnoletnie lub nie pracują, powinnaś trochę dorzucić do koperty. W przypadku małżeństwa, które idzie na wesele z córką i jej chłopakiem, w kopercie powinno znaleźć się co najmniej 600 zł. Podarowanie mniejszej kwoty bywa traktowane jako nietakt i trudno się temu dziwić. Wszak każdy z czterech gości zje obiad, podwieczorek i ciasto, a zawartość koperty odzwierciedla tylko obecność dwóch osób.

Nie masz pieniędzy na wesele? Kup prezent!

Z weselami bywa tak, że otrzymujemy na nie zaproszenie w najmniej spodziewanym momencie. Nierzadko okazuje się wówczas, że nie mamy wolnych środków, które moglibyśmy wręczyć młodym w kopercie. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie zapożyczał się na wesele, biorąc chwilówki. Jeśli osoba, która zaprasza cię na wesele, jest ci bliska i chcesz towarzyszyć jej w tym wyjątkowym dniu, nie rezygnuj z wesela. Zapytaj jej rodziców, czego potrzebują młodzi i kup im to. Nierzadko para młoda ma zdefiniowane oczekiwania, np. od pewnego czasu rozgląda się za nowym mikserem. Zakup praktycznego prezentu nierzadko bywa tańszym rozwiązaniem od wręczenia kilkuset złotych w kopercie. Wyczekiwany sprzęt sprawi młodym sporo radości, przy jego zakupie nierzadko można skorzystać z przysługujących nam zniżek – z racji bycia stałym klientem, pracy w danym przedsiębiorstwie itp.

Gdy nie stać nas na prezent

W życiu każdego człowieka zdarzają się chwile kryzysowe, kiedy to liczy się każdy grosz – popsuty samochód, zalane mieszkanie, wyprawka dla dzieci, wszystko to kosztuje i jest w stanie pozbawić nas ostatnich oszczędności. Czasem sytuacja finansowa rodziny jest tak zła, iż nie sposób wygospodarować pieniędzy chociażby na drobny prezent. W takiej sytuacji można postąpić dwojako. Jeśli osoba, która nas zaprosiła, nie jest nam bliska, możemy podziękować za zaproszenie i poinformować, że nie pojawimy się na weselu. Natomiast w sytuacji, gdy za mąż wychodzi nasza najlepsza przyjaciółka lub siostra, możemy wręczyć bukiet z Totolotka, a kiedy odbijemy się od finansowego dołka, kupić prezent nowożeńcom. Pamiętaj, aby postępować racjonalnie. Na wesele nie warto się zapożyczać i żyć ponad stan. Lepiej wstrzymać się z prezentem, bliska osoba z pewnością zrozumie nasze postępowanie. To żaden wstyd, każdy czasem nie ma pieniędzy i musi oszczędnie dysponować ograniczonymi zasobami finansowymi, aby przeżyć do wypłaty.

Irmina Cieślik

Komentarze (6)

pati25

7 lat temu

Teraz przeważnie młodej parze na wesele daje się pieniądze.A ile ? To zależy kim jesteśmy dla młodych.Bo na koleżance nie damy tyle co komuś z rodziny.Osstatnio byłam u chrześniaczki na weselu to odłożyłam prawie trzy moje renty

Tess

7 lat temu

Młodym są potrzebne pieniądze. Teraz chodzę na wesela tylko do wnuków, odkładam z każdej renty i w prezencie daję więcej niż wypada innym gościom.

Emilly27k

7 lat temu

Artykuł podoba mi się. Zgodzę się z tym ,że jest wiele osób , które zastanawiają się ile przeznaczyć pieniędzy na wesele w prezencie. Przeważnie kupuje prezent dostosowany i wiem,że taki się przydaje. Prezent do tanich nie należy, ale jak jest potrzeba to większa radość jest jak się ucieszy para z wesela.

filodendron

7 lat temu

Teraz się porobiły takie czasy ,że za wszystko trzeba płacić. Kiedyś było tak, że zapraszający na wesele nie chcieli na nim zarobić tylko chcieli ugościć rodzinę i znajomych. Były prezenty a nie zmuszanie ludzi do dawania pieniędzy. Teraz piszą ,że chcą pieniądze, to jest takie niskie i niehonorowe.

Mindi

7 lat temu

Bardzo rzeczowa podpowiedź. Idę właśnie na wesele i jak zawsze zastanawiałam się ile mamy dać pieniędzy. Zawsze mam wątpliwości czy wkładam do koperty odpowiednią sumę. Wiadomo, że jeśli możemy to damy więcej, ale warto znać zasady jakimi można się kierować. Wiele razy słyszałam pytanie od innych wybierających się na wesele, teraz będę umiała dać sensowną odpowiedź.

dulcynea

7 lat temu

Ciekawy artykuł z bardzo rozsądnymi radami.
To zawsze dylemat ile pieniędzy włożyć nowożeńcom do koperty.
Nieczęsto chodziłam ostatnio na wesela , najpierw swoje i koleżanek .
Potem trochę posuchy a teraz nasze dzieci stają na ślubnym kobiercu.
Nie przesadzam z sumą w kopercie , zawsze interesuję się ile kosztuje impreza na osobę . Potem podwajam i dodaję nieco od siebie 😉

Zostaw komentarz