skad-sie-biora-uderzenia-goraca

Nagłe uczucie ciepła, najczęściej połączone z gwałtownym poceniem się, dreszczami, osłabieniem – to prawdziwa zmora kobiet przechodzących menopauzę. Co je powoduje i czy można jakoś im zaradzić?

Naukowcy odkryli, że mechanizm ten jest bardzo podobny do procesów termoregulacji podczas ciąży, kiedy kobieta potrzebuje obniżyć temperaturę, ciała, ale przy zachowaniu stałego poziomu ciepła wewnątrz jamy brzusznej.

Wnioski z badania

Dr. Naomi Rance odkryła, że nie sam poziom estrogenu, ale właśnie aktywność neuronów KNDy spowodowała uderzenia gorąca. U niektórych badanych szczurów (z przyczyn oczywistych nie eksperymentowano na ludziach) nawet bardzo niski poziom estrogenu nie powodował uruchomienia akcji awaryjnych przez neurony KNDy.

Przed nami długa droga, zanim zrozumiemy, w jaki sposób możemy pomóc naszemu ciału wyeliminować napady gorąca. Na razie wiemy, że jest grupa neuronów, które odpowiadają za gospodarkę estrogenem. Być może naukowcy niebawem odkryją, jak one dokładnie działają.

Już teraz dobrze wiedzieć, że uderzenia gorąca nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie, a wręcz są pomocne w utrzymaniu naszego serca i układu krwionośnego w dobrej kondycji. Dobrze też wiedzieć, że hormonalna terapia zastępcza czy uzupełnienie diety o fitoestrogeny pozwoli skutecznie uspokoić neurony KNDy przed uruchomieniem kolejnego gorącego planu awaryjnego.

na podstawie: Sciencedaily.com i Proceedings of the National Academy of Sciences, 2012

Joanna Pastuszka-Roczek