skad-sie-biora-uderzenia-goraca

Nagłe uczucie ciepła, najczęściej połączone z gwałtownym poceniem się, dreszczami, osłabieniem – to prawdziwa zmora kobiet przechodzących menopauzę. Co je powoduje i czy można jakoś im zaradzić?

Uderzenie gorąca, napad gorąca to przypadłość dotykająca w mniejszym lub większym stopniu około 80% kobiet w okresie menopauzy. U niektórych pań przebiega bardzo łagodnie i często mylone jest z niespodziewaną zadyszką. Jednak część kobiet dosłownie cała oblewa się potem, mokną im włosy, ubranie przykleja się do pleców.

Znane przyczyny uderzeń gorąca

Choć medycyna stoi na niezwykle wysokim poziomie, zadziwiająco mało wiadomo o typowo kobiecych narządach. Zasady działania jajników, macicy, anatomia łechtaczki to nadal niezbadane medycznie terytoria. Za przyczynę większości typowo kobiecych problemów zdrowotnych uznaje się po prostu wahania w poziomie estrogenu.

Jest to po części bardzo słuszne założenie, jednak nikt jak dotąd nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego przy obniżeniu poziomu estrogenu pojawiają się nam dolegliwości, które nie występują u mężczyzn, którzy przecież naturalnie mają mniej estrogenu!

Wiadomo, że uderzenia gorąca są spowodowane brakiem estrogenu i często ustępują po zastosowaniu hormonalnej terapii zastępczej, jednak dotychczas nie był znany mechanizm działania naszego ciała. Na co konkretnie oddziałuje brak estrogenu?

Joanna Pastuszka-Roczek