ABC Zdrowia Zdrowie

Leczenie reumatyzmu

leczenie-reumatyzmu

Reumatoidalne zapalenie stawów – objawiające się ograniczeniem zdolności ruchowych, bólami oraz sztywnieniem stawów jest schorzeniem, które przebiega stopniowo.

Najpierw pojawiają się: poranne bóle i sztywnienie stawów (zwłaszcza w obrębie nadgarstków i palców), stany podgorączkowe, brak apetytu, spadek wagi.

Z czasem dochodzi do deformacji stawów, najpierw niewielkich (jak halluksy czy modzele), jednak sukcesywnie się pogłębiających i występujących coraz rozleglej (dotyczących np. stawów kolanowych czy biodrowych). Typowym objawem reumatyzmu są także guzki reumatoidalne – pojawiające się podskórnie, niebolesne.

Przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów jest trudny do przewidzenia – może składać się z okresów, w których choroba się nasila, a potem dochodzi do jej remisji. Nie należy jednak czekać, aż objawy staną się groźne dla zdrowia. Podjęcie terapii zaraz po zaobserwowaniu pierwszych niepokojących zmian daje największe szanse na zatrzymanie choroby oraz postępujących zmian zwyrodnieniowych.

Leczenie reumatyzmu powinno być realizowane na wielu polach. Istotne jest zarówno poddanie pacjenta terapii farmakologicznej, jak i wdrożenie do programu rehabilitacji oraz kinezyterapii. Niestety – może się zdarzyć, że te środki nie wystarczą. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian konieczna jest operacja.

Redakcja

Reumatoidalne zapalenie stawów – objawiające się ograniczeniem zdolności ruchowych, bólami oraz sztywnieniem stawów jest schorzeniem, które przebiega stopniowo.

We wczesnych stadiach choroby stosuje się głównie farmaceutyki w połączeniu z fizjoterapią i ćwiczeniami pod kontrolą rehabilitanta.

Jeżeli chodzi o leki, to mają one głównie działanie przeciwbólowe i przeciwzapalnev (np. glikokortykosteroidy, leki przeciwzapalne niesteroidowe, ale także leki o naturalnym pochodzeniu – jak maść borowinowa). W użyciu są również leki zmniejszające agresywność układu immunologicznego – a więc zwalczające przyczynę schorzenia. *Z kolei ruch służy odzyskaniu sprawności fizycznej.

Oprócz ćwiczeń w terapii stosuje się także zabiegi – masaże, kąpiele lecznicze, elektroterapię, termoterapię, krioterapię i inne. Do ważnych elementów wspomagających terapię reumatyzmu należy także zmiana stylu życia – a w szczególności sposobu odżywiania (obniżenie wagi i poziomu cholesterolu korzystnie wpływa na stan stawów).

Redakcja

Dodaj komentarz