reumatyzm-objawy-i-przebieg-choroby

Reumatyzm – ta bardzo obciążająca organizm choroba rozwija się powoli i podstępnie, jednak wczesne rozpoznanie pozwoli na skuteczniejsze zahamowanie jej rozwoju. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Charakterystyczne objawy reumatyzmu

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów (pot. reumatyzmu) są charakterystyczne już od początku choroby. Do pierwszych symptomów należą: ogólne osłabienie, stan podgorączkowy, bóle mięśni i stawów, a czasami spadek masy ciała.

Najbardziej wyróżniający objaw stanowi jednak poranna sztywność stawów – zwłaszcza rąk, spowodowana gromadzącym się w stawach płynem zapalnym.

Co jest tego przyczyną? Początkowo zmiany zapalne obejmują drobne naczynia krwionośne znajdujące się w błonie maziowej stawu. Następnie następuje przerost zmienionej chorobowo maziówki, pojawiają się w niej nacieki z leukocytów – które z kolei wydzielają substancje prowadzące do uszkodzeń tkanek przyległych.

W ten oto sposób zapalna ziarnina pokrywa chrząstki stawowe, a stan zapalny przyczynia się do niszczenia budulców stawu. Stopniowo obrzęk i ból zwiększają się, a dolegliwości – rozprzestrzeniają na inne stawy.

Dochodzi też do utraty sprężystości i gładkości chrząstki, a kości przylegające do stawu ulegają odwapnieniu. Proces zapalny obejmuje ścięgna.

Redakcja