skad-przyszedl-nordic-walking

Moda na nordic walking, czyli w dosłownym tłumaczeniu spacer nordycki, przywędrowała do nas z Finlandii, z kraju, w którym za narodową rozrywkę uważa się właśnie sport.

Finowie dają przykład nie tylko zawodowym sportowcom- mogą poszczycić się największą liczbą medali olimpijskich na głowę, ale także nam Polkom w wieku około menopauzalnym – przez propagowanie zdrowego stylu odżywiania oraz stosowanie rekreacyjnych ćwiczeń fizycznych, które wyraźnie wydłużyły średnią życia tego narodu.

Pod tą mniej tajemniczą teraz nazwą kryje się spacer ze specjalnie zaprojektowanymi kijkami, które właściwie użyte uruchamiają podczas treningu obręcz barkową. Gwarantuje to trening całego ciała przy jednoczesnym odciążeniu stawów kolanowych i kręgosłupa. To najważniejsza, choć nie jedyna zaleta kijków. Kolejną jest możliwość przeprowadzenia dynamicznego treningu przy jednoczesnym wysokim poczuciu bezpieczeństwa, które daje kontakt kijków z podłożem. Niezaprzeczalną korzyścią jest także marsz w różnych okolicznościach przyrody niezależnie od pory roku: w parku, w lesie, w górach, na śniegu, na plaży, a nawet na oblodzonych nawierzchniach.

Sama historia nordic walking jest dosyć przypadkowa- początkowo w latach 70. był to sposób na dostosowanie treningu biatlonistów do bez śniegowych warunków, uniemożliwiających użycie nart. Jak się okazało ta metoda symulacji ruchów narciarskich pozwalała ćwiczyć technikę chodzenia, biegania i skakania, angażując do wysiłku aż 90% mięśni. Szybko więc przyniosła rezultaty zawodowcom i przekonała do siebie coraz więcej sportowców rekreacyjnych.

Dopiero w 1997 roku nordic walking został zarejestrowany jako dyscyplina sportowa i zaczął rozprzestrzeniać się na pozostałe państwa europejskie, docierając z czasem również za ocean- do Stanów Zjednoczonych. W ten sposób spacer nordycki stał się najszybciej rozwijającą się sportową dyscypliną XXI wieku. Jego liczne zalety powinny przekonać także i Ciebie, kobietę w wieku przedmenopauzalnym do rozpoczęcia regularnych treningów i kontynuowania ich w następnych latach.

Anna J