Fitness Nordic walking

Skąd przyszedł nordic walking?

skad-przyszedl-nordic-walking

Moda na nordic walking, czyli w dosłownym tłumaczeniu spacer nordycki, przywędrowała do nas z Finlandii, z kraju, w którym za narodową rozrywkę uważa się właśnie sport.

Finowie dają przykład nie tylko zawodowym sportowcom- mogą poszczycić się największą liczbą medali olimpijskich na głowę, ale także nam Polkom w wieku około menopauzalnym – przez propagowanie zdrowego stylu odżywiania oraz stosowanie rekreacyjnych ćwiczeń fizycznych, które wyraźnie wydłużyły średnią życia tego narodu.

Pod tą mniej tajemniczą teraz nazwą kryje się spacer ze specjalnie zaprojektowanymi kijkami, które właściwie użyte uruchamiają podczas treningu obręcz barkową. Gwarantuje to trening całego ciała przy jednoczesnym odciążeniu stawów kolanowych i kręgosłupa. To najważniejsza, choć nie jedyna zaleta kijków. Kolejną jest możliwość przeprowadzenia dynamicznego treningu przy jednoczesnym wysokim poczuciu bezpieczeństwa, które daje kontakt kijków z podłożem. Niezaprzeczalną korzyścią jest także marsz w różnych okolicznościach przyrody niezależnie od pory roku: w parku, w lesie, w górach, na śniegu, na plaży, a nawet na oblodzonych nawierzchniach.

Sama historia nordic walking jest dosyć przypadkowa- początkowo w latach 70. był to sposób na dostosowanie treningu biatlonistów do bez śniegowych warunków, uniemożliwiających użycie nart. Jak się okazało ta metoda symulacji ruchów narciarskich pozwalała ćwiczyć technikę chodzenia, biegania i skakania, angażując do wysiłku aż 90% mięśni. Szybko więc przyniosła rezultaty zawodowcom i przekonała do siebie coraz więcej sportowców rekreacyjnych.

Dopiero w 1997 roku nordic walking został zarejestrowany jako dyscyplina sportowa i zaczął rozprzestrzeniać się na pozostałe państwa europejskie, docierając z czasem również za ocean- do Stanów Zjednoczonych. W ten sposób spacer nordycki stał się najszybciej rozwijającą się sportową dyscypliną XXI wieku. Jego liczne zalety powinny przekonać także i Ciebie, kobietę w wieku przedmenopauzalnym do rozpoczęcia regularnych treningów i kontynuowania ich w następnych latach.

Anna J

Komentarze (17)

Maja

12 lat temu

Nie wiedziałam, że nordic walking przywędrował do nas z Finlandii! Ja na co dzień też sobie chodzę, ale jeszcze bez kijków. Może w końcu się w nie zaopatrzę skoro te dwa patyki mają tyle zalet.

Stenka

13 lat temu

W moich okolicach marsze z kijkami są bardzo modne. Nawet w zimie wiele znajomych wypuszcza się w pobliski lasek. Nikogo nie dziwią osoby z kijkami. Namawiaja mnie koleżani z pracy na marszrutę, ba razem zawsze raźniej, ale jeszcze nie próbowałam. Wzięłam udział w 2 konkursach, w którch były do wygrania kijki, ale niestety nie udało mi się wygrać. Jak już bym miała kijki to nie wypadałoby, żeby leżały nie używane i wybrałabym się. Może nasza redakcja postara sie o jakiś sponsorów i zorganizuje konkurs, w którym nagrodą będe kijki.

ulcia21

13 lat temu

Miesiac temu wygralam kijki Nordic walking.I powiem szczerze,ze sie ucieszylam.Lekarka jakis czas temu powiedziala,ze zze wzgledu na chory kregoslup powinnam chodziic z NW.Ale czytam w internecie i to trzeba umiec z nimi chodzic.Nit z moich znajomych nie uzywa,Wiec poki co moje kiijki stoja.Ale mysle,ze jak zrobi sie cieplej to i ja rusze z nimi,I naucze sie >>

dulcynea

13 lat temu

Chętnie bym spróbowała takiego spacerku z kijkami.
Nie wiem tylko jak wybierać kijki , czy te z marketu nadają się na początek ,czy też zainwestować i kupić porządniejsze w sklepie sportowym?

picola

13 lat temu

Ja lubię spacerować, więc chyba to byłoby coś dla mnie. Teraz jednak nie mam czasu, muszę zadowolić się basenem raz na jakiś czas.

jkokosza

13 lat temu

Ja też chyba muszę spróbować. Kijki lezą już ponad dwa lata a ja ciągle jakoś nie miałam okazji z nimi poszaleć.Tego lata już je wypróbuję, bo są coraz bardziej popularne i nikt nie będzie dziwnie patrzył na mnie. Pospacerować sobie zawsze warto chociażby dla samej przyjemności..Jestem bardzo ciekawa czy ten sport mnie wciągnie i jakie będą efekty.

topik4433

13 lat temu

Ten rodzaj aktywności fizycznej rzeczywiście staje się u nas z roku na rok bardziej popularny. Jak najbardziej jestem za, bo każdy rodzaj aktywności ruchowej sprzyja zdrowiu. Może i ja kiedyś spróbuję?

danatwa

13 lat temu

Często jestem w Holandii i tam spotkałam się pierwszy raz z tym sportem . Po kilku latach zaobserwowałam wielki buum w Polsce .

Narcyza

13 lat temu

Podobno jest popularny we Francji z tym, że stosuje go tam wyjątkowo duży odsetek młodych osób. Z resztą we Francji młodzi potrafią także chodzić o laskach, ze względu na szacunek dla kręgosłupa.

basikmac

13 lat temu

Kasiu! Zapewne z mężem będzie Ci przyjemniej spacerować! Zawsze lepiej, gdy ma się obok w czasie spaceru, nawet z kijkami, kogoś bliskiego 🙂 Chyba, że ktoś jest typowym samotnikiem i lubi rozmyslać w czasie spacerów, albo kontemplować piękno przyrody:)

kasiakasia

13 lat temu

Sama muszę spróbować tego sportu.Tym bardziej ,że mój kręgosłup też jest w nie najlepszej kondycji.Może męża namówię.To razem sobie pospacerujemy:)

Emilly27k

13 lat temu

Jest to zdrowa forma wypoczynku dla ludzi , którzy lubią ruch.Niektórzy ludzie denerwują się jak krytykują tą dziedzinę jak słyszą na temat nordic walking . Ja uważam,że to fajna dziedzina, każdy może ją uprawiać , nawet młody człowiek.Ja nie widzę w tym nic złego osobiście.Wszystko jest dla zdrowia i dobrego samopoczucia się.

Zostaw komentarz