Libido

Seks? Czy to jeszcze wypada?

seks-czy-to-jeszcze-wypada

Czy kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie zawarte w tytule artykułu? Jeżeli tak, ten tekst jest przeznaczony właśnie dla Ciebie. Rozważmy zatem co właściwie oznacza, że czegoś „nie wypada” robić.

Wydaje Ci się, że o tym, co wypada, decydują inni? Skoro masz wątpliwości, czy Twoje postępowanie jest właściwe, widocznie jest to zależne od jakiegoś odgórnego schematu, który należy poznać i trzymać się go. Ale kto ten schemat ustala? Ktoś dla Ciebie znaczący? A może opinia społeczna? Otóż najczęściej jest to Twoje wyobrażenie, czyli interpretacja odgórnie panujących reguł. I jeśli w przypadku naszej dziennej aktywność uległość wobec umownego podziału na to, co wypada, a czego jest całkowicie akceptowalna, to w seksie zupełnie się nie sprawdza. Więcej, może prowadzić do zaburzeń seksualnych lub nieporozumień w związku.

Społeczeństwo a Twoja sypialnia

Kobiety submisywne, czyli cechujące się brakiem asertywności oraz chęcią podporządkowania się, będą respektować wszelkie społeczne normy bez sprzeciwu . Mają do tego absolutne prawo, albowiem zdarza się, że ostracyzm społeczny bywa dla kogoś dotkliwszy niż tęsknota za “zakazanym” przez opinie publiczną i media owocem. Takie osoby są często szczęśliwe, mogąc dokładnie wpasować się wielką, społeczną machinę. W sprawach seksu, jak zaznaczyliśmy, prawo to nie ma jednak zastosowania. Aktywność erotyczna jest bowiem najintymniejszą z naszych spraw i odbywa się wyłącznie między zaufanymi osobami, w zaciszu własnej sypialni. Tzw. osoby trzecie jak rodzina, bliscy czy opinia publiczna, nie są tutaj decydentami, o ile im na to nie pozwolimy. W sypialni o tym, co wypada lub nie wypada robić, decydujecie tylko Ty i Twój partner. Tu nie ostnieją żadne ograniczenia, również wiekowe.

Chcę, więc mogę!

Przekonania, którymi być może się kierujesz, podejmując tzw. „właściwe” decyzje dotyczące seksu, mogą wynikać z wielu źródeł: tradycyjnego wychowania, popkultury, lansującej model seksualności jako domeny młodych, indywidualnych kompleksów i wielu innych. Jednym z przekazów, jaki możesz odebrać, jest stereotyp, mówiący o tym, że seks w średnim i późnym okresie życia nie jest satysfakcjonujący, nie jest atrakcyjny, że powinno się go zaniechać, bo “w tym wieku nie wypada”. Wszelkie tego typu stereotypy, docierające do Ciebie z wielu stron, należy na bieżąco weryfikować i porównywać z własnymi potrzebami, pomysłami, marzeniami.

Joanna P.

Czy kiedykolwiek zadałaś sobie pytanie zawarte w tytule artykułu? Jeżeli tak, ten tekst jest przeznaczony właśnie dla Ciebie. Rozważmy zatem co właściwie oznacza, że czegoś „nie wypada” robić.

Jeśli na linii „Twoje wyobrażenia erotyczne” – „ogólne przekonania” dochodzi do zwarcia, jest to sygnał, że być może warto w tym przypadku przekroczyć granicę stereotypu i zawalczyć o zaspokojenie własnych potrzeb?

Pytania i wątpliwości

Jeśli nie przekonują Cię stwierdzenia, że seks w dojrzałym wieku jest co najmniej nie na miejscu, zastanów się, w czym tkwi źródło Twoich wątpliwości. Co sprawia, że zaczęłaś się nad tym zastanawiać? Być może przyjęłaś to bezrefleksyjnie… Teraz przyszła pora, aby zastanowić się, czy Ty też w głębi duszy tak uważasz? Czy to jest Twoje zdanie na temat seksu? A może nabrałaś takiego przekonania, bo ktoś Ci to zasugerował? Być może nie masz ochoty na seks, a stwierdzenie, że nie wypada go uprawiać jest tylko wymówką? Na te pytania musisz sobie szczerze odpowiedzieć.

Jak to jest z tym seksem

Tymczasem seks osób dojrzałych i starszych jest rzeczą całkowicie normalną. Jest oczywiście różny od seksu młodych. W większości przypadków jest mniej dynamiczny i namiętny, ale za to dużo bardziej czuły i zaangażowany emocjonalnie. Nie jest ani lepszy, ani gorszy. Jest po prostu inny.

Joanna P.

Komentarze (3)

pati25

10 lat temu

To pytanie kojarzy mi się z pytaniem czy można się zakochać na starość.W tym przypadku seks też można uprawiać.Bo on nie jest tylko dla osób młodych.Osoby dojrzałe,starsze też mają do tego prawo.

gwolska

13 lat temu

Seks stanowi nie tylko nasze tło do wspaniałych doznań, ale również jest balsamem kojącym nasze ciało i duszę. Dlaczego mamy sobie odmawiać tak zbawiennego środka , który nasze życie zamienia w oazę rozkoszy?

Emilly27k

13 lat temu

Ja nie lubię kiedy kobiety są oziębłe podczas uprawiania seksu.Nie należy się zamykać na naszą nieatrakcyjność seksualną. Nasz świat staje się wówczas ciekawszy jak jesteśmy otwarci a nie zamknięci.Jasne,że wypada , należy się pełnia nawet seku póki on jeszcze trwa i jest.

Zostaw komentarz