Ryzyko przyjmowania HTZ

ryzyko-przyjmowania-htz

Hormonalna terapia zastępcza może zostać przepisana przez lekarza w okresie okołomenopauzalnym w celu wyrównania poziomu hormonów w organizmie. Z uwagi na indywidualne uwarunkowania, terapia powinna zostać dobrana w sposób przemyślany, odpowiedni dla danej osoby.

Z lekami hormonalnymi jest jednak tak, że to dopiero praktyczne zastosowanie jest ostatecznym potwierdzeniem ich skuteczności, dlatego trzeba pilnować zaleconych terminów kontroli lekarskiej.

Może się zdarzyć, że podczas przyjmowania hormonalnej terapii zastępczej zaobserwujemy skutki, które nas zaniepokoją. Czy jest to jednak efekt samej terapii czy zbieg okoliczności, spowodowany ogólnym osłabieniem organizmu w trakcie przekwitania?

Owłosienie na twarzy

Pojawienie się “wąsika” czy innej formy owłosienia na twarzy może być spowodowane nadmierną produkcją hormonów męskich (androgenów). W tym przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który przepisał nam HTZ, by ustalić przyczynę takiego stanu. Dodatkowe owłosienie może być spowodowane nadprodukcją androgenów w jajnikach, nadnerczach lub nadmiarem prolaktyny (hormonu kobiecego) w organizmie.

A. Złotkowska

14 KOMENTARZE

  1. Nie stosuję HTZ – mam „dopiero” 42 lata – ale naczytałam się o dobroczynnych właściwościach soi, o izoflawonach i odmładzaniu skóry. Po 2 tygodniach zażywania Menoplantu Soya 40+ mam wrażenie, że osłabiło mi się owłosienie na nogach. Chciałabym, żeby skutki działania leku poszerzyły się o następne obszary mojego ciała, gdyż mam też włoski na twarzy, piersiach, za to wypadają mi włosy na głowie :(.
    Może więc tego typu leczenie mogłoby zastąpić w niejednym przypadku HTZ, aby uniknąć wpadnięcia z deszczu pod rynnę?

  2. Ja stosuję HTZ ale nie w formie tabletek lecz plastrów.Przed ich stosowaniem włosy na głowie mi wypadały a teraz zauwżyłam,że już tak nie wypadają.Kiedyś po tabletkach hormonalnych które przyjmowałam ale z innego powodu to włoski na nogch zwiększyły się (gęstośc).Ale może wypróbuję ten Menoplant Soya 40+ to może włoski n nogach się osłabią

  3. Ja w wieku 35 lat przestałam miesiączkowac.Lekarz ginekolog przepisywał mi początkowo tabletki na wywołanie okresu.Potem po 5 latach przestałam je przyjjmowac i pojawiły się pierwsze objawy menopauzy:uderzenia gorąca.Nie były dokuczliwe.Parę miesięcy temu skończyłam 44 lata.Poszłam do ginekologa na badania kontrolne i wtedy przepisał mi plastry.Czuję się poi nich bardzo dobrze

  4. Ojej, pati, ale wcześnie!!! Ja się wzięłam za soję, bo nie mam pewności, czy mój hirsutyzm i wypadanie włosów są androgenne, czy z braku estrogenów. Antykoncepcja mi nie pomagała, więc sięgnęłam po soję, mimo iż nie mam żadnych objawów menopauzy, poza nieregularnymi miesiączkami, ale były też od zawsze 😉

  5. Do 35 lat to zawsze miałam regularne miesiączki a potem zupełnie je straciłam.A jaka była przyczyna?Sama nie wiem.Jak byłam u ginekologa to jak mu wszystko opoiwiedziałam to on ,że tablketki nna wywołanie to nie,bo to już nie będzie ta pprawdziwa krew miesiączkowa tylko przepisał mi plastry

  6. Przyjmuje HTZ w postaci plastrów,Conti System,od trzech lat.Ustąpiły wszystkie objawy menopauzy,mocne uderzenia gorąca,zmiany nastrojów,suchość pochwy,obniżone libido.Jednak nie wiem jak długo moge je stosować?Moj lekarz mówi,że jak długo bede chciała,a ja obawiam sie skutków ubocznych.Teraz od dwóch tygodni ich nie stosuje i powoli wracaja objawy,szczególnie uderzenia gorąca i zmiennosc nastrojów.Czy efektem ubocznym HTZ mogą byc bóle stawów i kości?

  7. Dziewczyny, możecie mnie uświadomić? czy jeśli stosuje się terapię zastępczą, to przedłuża się tym samym występowanie miesiączki? czy jak zanika to zanika, a hormony tylko mają poprawić samopoczucie? Z góry dziękuję za wyjaśnienia.

  8. hekamel,ja przez rok stosowałam plastry Systen 50 a teraz od stycznia mój gin zmienił na plastry Systen Conti.Nie mam żadnych objawów menopauzy i wróciły nawet miesiączki.Plastrów nie można tak od razu przestać stosować.We wrześniu idę do gina po receptę i chcę się spytać,czy mogę stosować tylko połowę plasterka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ