Andropauza Męska Strefa Profilaktyka mężczyzny

Uświadomienie mężczyzn kluczem do rozwiązania ich dolegliwości

uswiadomienie-mezczyzn-kluczem-do-rozwiazania-ich-dolegliwosci

Postrzeganie przez opinię publiczną problemów związanych z niedoborem testosteronu u dojrzałych mężczyzn, ulega poprawie w zależności od stopnia informowania społeczeństwa o tym zjawisku. Współcześni mężczyźni mają coraz szerszy dostęp do wiedzy, w jaki sposób mogą sobie pomóc.

Między 30. a 60. rokiem życia, u większości mężczyzn poziom biologicznie dostępnego testosteronu (niezwiązanego) zaczyna spadać, przeważnie o 10% w skali roku. Jak już pisaliśmy w poprzednich artykułach nie ma określonego dolnego poziomu stężenia testosteronu, przy którym można stwierdzić początek andropauzy, ponieważ każdy organizm jest inny.

Lepszy obraz sytuacji uzyskamy zauważając u siebie konkretne objawy związane ze spadkiem poziomu testosteronu, takie jak zmęczenie, apatia, problemy ze snem, myśli depresyjne, zmniejszenie masy mięśniowej oraz kostnej, zwiększenie tkanki tłuszczowej, niski popęd seksualny, brak porannej erekcji, podsumowując – czujemy jak obniża się jakość naszego życia. Po zaobserwowaniu u siebie powyższych dolegliwości, należy zrobić podstawowe badania. Na początek wystarczy test na poziom testosteronu (ważne: całkowitego oraz wolnego, ponieważ możemy cierpieć na niedostatek testosteronu, mając jednocześnie ‘odpowiedni’ poziom całkowitego testosteronu) oraz pozostałe badania – hematokrytów (procentowy udział komórek we krwi), hemoglobin (nośników tlenu), badania prostaty, ciśnienia krwi oraz pomiar dobrego cholesterolu (HDL).

Niestety, mimo ogólnej rewolucji informacyjnej, żyjemy jeszcze w czasach zacofania jeśli chodzi o wiedzę mężczyzn na temat prawidłowego stanu ich zdrowia. Tylko 8% mężczyzn z obniżonym poziomem testosteronu zostaje właściwie zdiagnozowanych, a jeszcze mniejsza liczba zostaje poddana odpowiedniemu leczeniu. Za taki obraz sytuacji odpowiadają zarówno nieświadomi swoich dolegliwości pacjenci, oraz niewykwalifikowani lekarze. Sytuacja różnicuje się w zależności od stopnia rozwoju danego kraju, w państwach rozwiniętych dojrzała część męskiego społeczeństwa jest bardzie świadoma zagrożeń związanych z obniżającym się poziomem testosteronu, co więcej wiedzą w jaki sposób mogą temu zaradzić.

Z punktu widzenie medycznego, zdiagnozowany niski poziom testosteronu jest leczony farmakologicznie. Zdecydowana większość mężczyzn, aplikująca zewnętrzny testosteronu, niemalże całkowicie zapomina o niegdysiejszych dolegliwościach, odzyskując dawną jakość życia, sprawność seksualną oraz chroniąc się przed wieloma chorobami występującymi na skutek obniżonej produkcji męskiego hormonu.

Alternatywą dla kuracji testosteronowej jest odpowiednia dieta oraz ćwiczenia fizyczne, poprawiające produkcje testosteronu. Zdrowy tryb życia może poprawić bilans hormonalny u starzejących się mężczyzn nie stanowi rozwiązania problemu niedostatku testosteronu, tym niemniej wielu lekarzy przed przystąpieniem do hormonalnej terapii zastępczej najpierw zaleca zmianę trybu życia. Dlatego walkę o przywrócenie męskości należy rozpocząć od prawidłowej diety oraz ćwiczeń fizycznych.

Borys

Komentarze (3)

okulary

12 lat temu

Dużo się słyszy w środkach masowego przekazu o tym jak zadbać o to żeby być w dobrej formie fizycznej , bo to przynosi wspaniałe efekty.Jeśli chodzi o mężczyzn to wiąże się ze spadkiem testosteronu oraz wtedy może nastąpić załamanie i stopniowe popadanie w depresję.Dieta zawsze też ma duże oddziaływanie na zdrowie i pomoc dobrego lekarza specjalisty.Artykuł bardzo by uświadomił panów po jego przeczytaniu,i przybliżył co trzeba w takim przypadku zrobić.

Meguszka

12 lat temu

Dokładnie! Przede wszystkim zdrowe odżywianie, rezygnacja z fast foodów i tym podobnych rzeczy. Mniej pustych kalorii, więcej warzyw i owoców. I bywanie – wśród znajomych, na świeżym powietrzu, poznawanie nowych ludzi – to doskonale wpływa na ogólne samopoczucie.

bess22

12 lat temu

To ostatnie zdanie wydaje się być kluczem do dobrego samopoczucia każdego mężczyzny.Zamiast narzekać i zamartwiać się błahostkami dnia codziennego mężczyzna powinien zdrowo się odżywiać, systematycznie uprawiać sport,oddać się hobby lub wyluzować kontakty rodzinne.Na pewno pozytywnie wpłynęłoby to na jego poczucie męskości.

Zostaw komentarz