ryzyko-przyjmowania-htz

Hormonalna terapia zastępcza może zostać przepisana przez lekarza w okresie okołomenopauzalnym w celu wyrównania poziomu hormonów w organizmie. Z uwagi na indywidualne uwarunkowania, terapia powinna zostać dobrana w sposób przemyślany, odpowiedni dla danej osoby.

Dopiero po ustaleniu przyczyny można dobrać odpowiednią metodę leczenia owłosienia na twarzy. Choć przyjmowanie HTZ może pobudzić tego rodzaju reakcje, to jednak nie stanowi bezpośredniej przyczyny pojawienia się “wąsików”, co więcej – mocniejsza dawka estrogenów może pomóc zdominować hormony męskie. Konsultacja z lekarzem jest jednak konieczna, ponieważ ten mały defekt estetyczny może być objawem wielu chorób, np. zespołu policystycznych jajników, wrodzonego przyrostu nadnerczy czy guzów jajników, dlatego

Zmienne nastroje

Nerwowość, zmienność nastroju, czasem płaczliwość i stany depresyjne to nieprzyjemne skutki okresu przekwitania, które mogą (choć nie muszą) się pojawić w tym czasie.
Jeśli więc w trakcie przyjmowania terapii zastępczej zauważasz u siebie taką skłonność, jest to znakiem, że HTZ nie spełnia naszych potrzeb i należy udać się do lekarza w celu jej zweryfikowania. Sama terapia jednak nie powoduje tego rodzaju objawów.

A. Złotkowska