rower-na-zdrowy-kregoslup

Jazda na nim jest nie tylko modnym i przyjemnym sposobem na rekreację. Udowodniono, że osoby, które regularnie jeżdżą na rowerze poprawiają funkcjonowanie swojego układu krążenia i serca, wyrabiają mięśnie i świetnie się przy tym relaksują. Prawidłowa jazda na dwóch kółkach ma też zbawienny wpływ na elastyczność i ogólną kondycję kręgosłupa. Czy wiesz jak jeździć żeby sobie nie zaszkodzić?

Kierownica i siedzenie

Prawidłowo ustawiona kierownica powoduje, że miednica zostanie odchylona, tułów uniesiony, a głowa utrzymana w przedłużeniu kręgosłupa. Z kolei siedzenie z amortyzatorem niweluje uderzenia. Jego porządne ustawienie uchroni przed bólem w trakcie jazdy i potem dnia następnego.

Rower górski

Jeżdżąc po górach nasz kręgosłup ma do czynienia z większymi osiowymi obciążeniami uderzeniowymi. W taki rodzaj aktywności zaangażowane są uda, mięśnie brzucha i grzbietu, natomiast wspinając się dodatkową pracę mają jeszcze mięśnie barku i ramion. To dlatego rowery górskie sprawdzają się lepiej w takich sytuacjach pomagając nam koordynować ruchy, ułatwiają znoszenie uderzenia za sprawą miękkich i grubych opon, a plecy mogą utrzymać swoją prawidłową pozycję.

Drogie Panie, nie ma nad czym się zastanawiać. Jazda na rowerze to prosty, tani i bardzo zdrowy sposób na lepsze samopoczucie. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach i potem już tylko cieszyć się miłymi przejażdżkami.

Anna Konopka