szczepionka-na-wzw

WZW jest chorobą zakaźną, w związku z tym można jej uniknąć. Grunt to profilaktyka i… ostrożność. Szacuje się, że 60% zakażeń następuje w zakładach służby zdrowia. W Polsce występuje rocznie 4-6 tysięcy zachorowań, głównie wśród dorosłych (20-24 lat) i w podeszłym wieku przewlekle chorujących.

Od WZW do raka

W naszym kraju około 60% przypadków pierwotnego raka wątroby jest następstwem przebytego przewlekłego WZW B. Około 10% osób, które przechorowały WZW staje się nosicielami wirusa. W Polsce żyje około 300 000 nosicieli.

Jak walczyć z WZW?

Podstawą jest zachowanie zasad higieny, unikanie ryzykownych sytuacji, podczas których może dojść do zakażenia oraz zaszczepienie się.

  • Unieszkodliwianie źródła zakażenia

Polega na eliminacji spośród grup ryzyka osób zakażonych HBV. W tym celu bada się krwiodawców, dawców tkanek, chorych na WZW, ozdrowieńców WZW, osoby ze stycznością z chorym na WZW, kobiety w ciąży, personel i pacjentów ośrodków dializ. Chorych na WZW należy hospitalizować. Nadzorem lekarskim obejmuje się osoby z otoczenia chorych celem szybkiego wykrycia przypadków objawowych jak i bezżółtaczkowych.

  • Przecięcie dróg szerzenia się choroby

Polega na sterylnym postępowaniu przy naruszaniu ciągłości tkanek w zabiegach medycznych jak i pozamedycznych, stosowanie zasady jednego partnera seksualnego (stosowanie prezerwatyw), a także szczepienie noworodków bezpośrednio po urodzeniu.

Zuzanna Górka