Natura i eko Naturalne piękno
Rumianek i jego zalety

Rumianek lekarski to bardzo popularne i zdrowe zioło. Boli Cię brzuch, pieką oczy, a może masz kłopot z pęcherzem? Poznaj dobroczynne działanie rumianku i dowiedz się na co jeszcze poleca się picie naparów z tej rośliny.
Lekarski choć pospolity
Rumianek pospolity (również nazywany lekarskim) to bardzo często występujące zioło. Ma niewielkie wymagania i może rosnąć praktycznie wszędzie. Z tego powodu często jest uważany za chwast (czasami rośnie między uprawami). Lubi miejsca dobrze nasłonecznione, zwłaszcza skraje lasu, nieużytki i łąki. Jest bardzo łatwo rozpoznawalny. Ma wysoką łodygę (nawet do 50 cm) o pierzastych liściach i bardzo charakterystyczne kwiaty z delikatnymi, białymi płatkami i żółtymi koszyczkami.
Król pośród ziół
Rumianek ma szerokie zastosowanie i wielorakie działanie. Nie powoduje skutków ubocznych, jest bezpieczny nawet dla niemowląt. Bardzo rzadko jego zażycie powoduje reakcję alergiczną. Działa przeciwzapalnie, odkażająco, rozkurczowo i wiatropędnie.
Rumianek stosuje się przy:
- nieżycie żołądka
- skurczu i kolce jelit
- stanie zapalnym wątroby i pęcherzyka żółciowego
- zapaleniu nerek, pęcherza i dróg moczowych
- stanach zapalnych jamy ustnej
- przemęczonych oczach
- do przemywania ran pooperacyjnych i po zabiegach, owrzodzeń, odleżyn w stanach przeziębień
- u dzieci i niemowląt przy wzdęciach i kolkach, zaburzeniach przewodu pokarmowego
M. Witczak
Rumianek lekarski to bardzo popularne i zdrowe zioło. Boli Cię brzuch, pieką oczy, a może masz kłopot z pęcherzem? Poznaj dobroczynne działanie rumianku i dowiedz się na co jeszcze poleca się picie naparów z tej rośliny.
Rumianek jest też często wykorzystywany przy produkcji kosmetyków, zwłaszcza szamponów do włosów, kremów i balsamów do ciała. Swoją popularność zawdzięcza składnikom, które pielęgnują skórę i poprawiają jej wygląd. Wszystkie kosmetyki z dodatkiem rumianku są doskonałe dla osób o wrażliwej i delikatnej cerze.
Rumianek w moim ogródku
Można go z powodzeniem samodzielnie uprawiać lub zbierać. Koszyczki kwiatów zbiera się od maja nawet do późnej jesieni. Należy pamiętać, aby kwiaty były suche (nie zbierać po deszczu). Dobrze, jeśli koszyczki nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Rumianek suszy się w ocienionym miejscu, w temperaturze nie wyższej niż 40*C.
Przygotowanie własnego naparu z rumianku jest bardzo proste. Suszone koszyczki zalewa się wrzątkiem i odstawia pod przykryciem na 10 minut. Gotowe! Taka herbatka pita trzy razy dziennie pozwala obniżyć poziom stresu i niepokoju. Rumianek pomaga także lepiej spać.
Zawsze warto mieć w apteczce trochę ususzonego rumianku, który stanowi pierwszą pomoc w wielu podstawowych dolegliwościach. Jeśli akurat nie ma możliwości własnoręcznego zbioru, można się poratować produktami z apteki lub sklepu zielarskiego.
M. Witczak
« Rower na zdrowy kręgosłup
filodendron
9 lat temu
Rumianek towarzyszy mi przez całe życie.Zawsze mi pomagał przy przeziebieniach ,na żołądek,na stany zapalne,delikatne,wspaniałe ziółko 🙂
Inga
10 lat temu
Lubię rumianek,ot tak po prostu.Nie pije go z powodu jakiś szczególnych dolegliwości,ale zwyczajnie odpowiada mi jego smak.A jeśli dobrze wpływa na działanie mojego organizmu,to już pełnia szczęścia.Oczywiście wiadomo,że trzeba stosować zioła z głową,ale wychodzi na to,że właśnie takie dary natury pozwalają nam na spokojne życie z mniejszą ilością stresu czy mają świetne właściwości kosmetyczne.
babka
10 lat temu
Ostatnio „przeprosiłam” rumianek i wróciła do jego picia, ze względu na swoje kłopoty gastryczne. Zauważyłam , że działa kojąco na mnie więc nie bacząc na smak, który jest taki sobie jak dla mnie, pije go. I ciągle go chwalę 🙂
marbel63
11 lat temu
Kiedyś bardzo dziwiłam się, że można pić rumianek. Wydawał mi się obrzydliwy. Z latami smaki się zmieniają-od czasu do czasu parzę sobie rumianek i wydaje mi się nawet smaczny.
filodendron
11 lat temu
U mnie w domu zawsze jest rumianek ,mięta i szałwia.To 3 najbardziej potrzebne zioła, często się przydają i najważniejsze ,że są skuteczne i nieszkodliwe.
aneczka
11 lat temu
Bardzo często stosuje rumianek do różnych celów. Najczęściej w postaci herbatki do picia, również do inhalacji oraz przemywań.
pati25
11 lat temu
Rumianek ma bardzo dużo cennych właściwości.Stosujemy go na wiele dolegliwości.Sama też piję jak coś dolega.Kupuję mleczko rumiankowe do demakijażu.Naparem z rumianku przemywam twarz.Stosuję napar zamiast toniku.Jednak nie cały czas bo wysusza skórę.
Emilly27k
11 lat temu
Odkąd pamiętam zawsze stosowano rumianek. Rumianek miał właściwości lecznicze, ale bardzo dobry jest w swoim zastosowaniu:)
Annagata
11 lat temu
A ja bardzo lubię rumianek.Ponieważ nie pije herbaty,to właśnie rumianek obok mięty często pojawia się w mojej filiżance.Jak mieszkałam we Włoszech,to bardzo śmieszyły mnie sytuacje,kiedy Włosi w chorobach wszelakich i na wszystko pijali rumianek.Boli głowa?Rumianek!Boli brzuch?Rumianek!Boli kolano?Rumianek!Zioło dobre na wszystko.jakby powiedziała moja mama:”od głowy bolenia i kurka stojenia!”
pauzka
11 lat temu
To takie zioło o którym się pamięta kiedy dzieci są małe,teraz jakoś też
zapomniałam o rumianku,ale kwitnące łąki to przepiękny widok.
Meguszka
11 lat temu
Ja stosuję rumianek w kremie – już jak otwieram tubkę pachnie na cały pokój. A także do przecierania „oczków” mojego kotka.
summer
11 lat temu
Mi na dolegliwości ze strony układu pokarmowego pomagają takie „dziecięce” zioła, jak właśnie rumianek czy koperek. Działają rozkurczowo i dają szybką ulgę, może dlatego, że te moje niestrawności mają podłoże psychologiczne.
Warto dodać, że w kosmetologii rumianek stosuje się także w produktach do pielęgnacji włosów, szczególnie do włosów blond, z uwagi na rozjaśniające właściwości tego ziółka.
Giulia
11 lat temu
Faktyczne rumianek jest dobry na wszystko, a tak rzadko po niego sięgamy. Ostatnio kosmetyczka, po mojej dermabrazji, poleciła wieczorem przemyć twarz rumiankiem. Czego oczywiście nie uczyniłam, a na pewno rumianek mam w domu. Nieraz chciałam sama zasuszyć kwiaty rumianku, lecz nie wiem dlaczego mam większe zaufanie do tego kupionego w aptece. A przecież rosnący na działce, z dala od dróg, ma równie dobre właściwości lecznicze.
drobina
11 lat temu
Też bardzo lubię zapach rumianku. Nie brakuje go także na mojej działce, czy w domowej apteczce. Nic jednak na to nie poradzę, że nie przepadam za jego smakiem, dlatego piję go o wiele rzadziej niż powinnam.
filodendron
11 lat temu
Rumianek jest wspaniały,dobrze że mi o nim przypomnieliście.Już dawno go nie piłam.Koniecznie muszę kupić i naprawdę zacząć codziennie pić.Nie wiedziałam ,że ma aż tak wiele walorów zdrowotnych.Wiedziałam o tych podstawowych,ale widzę,że ich jest o wiele więcęj.
mejgosia
11 lat temu
uwielbiam zapach rumianku! Mam go oczywiście zawsze pod ręką,ale nie znałam wszystkich jego mocy! Przeważnie używam na kłopoty jelitowe, ale po przeczytaniu artykułu , będę uzywać go częściej, choćby na kłopoty ze snem!