Psychologia W głąb siebie

Psychopaci są wśród nas

zbrodnia

Tegoroczne lato nie należy do najbardziej bezpiecznych. Sprawy gwałtów czy morderstw niczym fala uderzyły w te wakacje. Psychopaci są wśród nas i jak się okazuje, nigdy nie wiadomo, kiedy pokażą na co ich stać. Co sprawia, że ludzie popełniają takie zbrodnie?

Wyjątkowe osobowości

W przypadku psychopatycznych osobowości, wyjątkowość jest raczej pejoratywnym określeniem. Nie podziwiamy przecież ludzi za to, że popełniają czyny, które są przerażające i często okrutne. Stalkerzy, mordercy, gwałciciele – psychopaci, w których psychice kłębią się wszelkie emocje. Ich nawarstwienie się sprawia, że dopuszczają się przestępstw. Przekraczają granice, niszczą innym życie. Psychopatą może być nasz sąsiad, który codziennie rano podlewa kwiaty z szerokim uśmiechem, chłopak darzący nas uczuciem czy kolega ze studiów. Psychopaci są wśród nas, chodzą ulicami miast, robią zakupy, żyją tak jak my, ale w ich umysłach kłębią się pomysły i plany, które często kiełkują powoli, by w końcu wyrosnąć w pełni i zostać zrealizowane. Jedni planują, inni działają od razu, pełni szaleństwa. I wszystko toczy się gdzieś na granicy obłędu oraz inteligencji. Ich zachowania mogą prowadzić do zbrodni, do tragedii, z którą ktoś będzie musiał żyć. Tegoroczne wakacje pokazują, jak wiele szaleństwa i bestialstwa jest wśród ludzi, zwłaszcza tych młodych. Tragedie, które się wydarzyły są tego najlepszym przykładem.

Gwałt Polki w Rimini

Włochy i Polskę wstrząsnęła sprawa bestialskiego gwałtu Polki na plaży w Rimini. Młoda kobieta została zaatakowana wraz z partnerem przez czwórkę cudzoziemców. Na znanej plaży doszło do gwałtu oraz brutalnego pobicia i kradzieży. Sprawcy zostali rozpoznani przez 26 – latkę. Tych, którzy dopuścili się tego okrutnego czynu śmiało możemy nazwać psychopatami. Normalni ludzie nie dopuszczają się takiego zachowania. Nie atakują turystów, którzy spędzają wakacje. Niestety para będzie miała z nich tylko koszmarne wspomnienia, których trudno będzie się pozbyć. Na zawsze pozostaną w psychice tych młodych ludzi.

Zabójstwo 20 – latki w Łodzi

Zabójstwa zawsze wzbudzają sensację. Wielkim szokiem była sprawa sprzed kilkunastu dni. W Łodzi zaginęła 20 – latka. Jak się okazało, jej zwłoki, prawie 10 dni później odnaleziono skrępowane i ukryte w wersalce, w mieszkaniu jej chłopaka. Jak okrutnym człowiekiem trzeba być, by zabić swoją dziewczynę? Chłopaka poszukiwano listem gończym. Sprawcę udało się szybko namierzyć. Sekcja zwłok wykazała, że dziewczyna została uduszona. Takie zdarzenia przerażają, przywołują na myśl filmy czy powieści, a dzieją się także w rzeczywistości. Nigdy nie wiadomo, kim naprawdę jest osoba, z którą się związaliśmy. To może być psychopata

Gwałt 19 – latki w Hiszpanii

Tuż po bestialskim gwałcie w Rimini mamy kolejny przypadek popełnienia tego typu przestępstwa. Tym razem doszło do niego w Hiszpanii, a ofiarą jest 19- letnia Brytyjka. Dziewczyna najprawdopodobniej znała wcześniej jednego z gwałcicieli. Najwidoczniej wzbudził on jej zaufanie. Podczas spaceru została zaatakowana przez trzech mężczyzn. Mimo krzyku i wołania o pomoc, nikt z turystów nie zareagował. Sprawcami są podobno Brytyjczycy, z pewnością mający problem z psychiką. Bo jak można tak skrzywdzić drugiego człowieka? Miejmy nadzieję, że napastnicy zostaną schwytani i odpowiednio ukarani. Choć żadna kara nie jest w stanie zrekompensować tak traumatycznego przeżycia.

psychopaci są wśród nasNie wiemy co siedzi w umyśle drugiego człowieka. Jakie kierują nim motywacje i impulsy. Dlaczego dopuszcza się okrutnych czynów. Często jesteśmy zbyt ufni i naiwni, ale jesteśmy przecież tylko ludźmi. Przedstawione sytuacje pokazują, że nigdzie nie jesteśmy bezpieczni w stu procentach, a ludzie wokół nas mogą pokazać swoje drugie oblicze, którego zupełnie się nie spodziewamy.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

pati25

6 lat temu

Koszmar co się dzieje.Coraz częściej słyszy się o brutalnych morderstwach,gwałtach.Psychopata to z pozoru zwyczajny człowiek,ale nie wiemy co w nim drzemie.Jaki potwór

Aneta

6 lat temu

Kiedyś temat psychopatii bardzo mnie interesował. Mówi się, ze stale 3% społeczeństwa to psychopaci. Niektórzy te swoje skłonnosci potrafia skanalizować zgodnie z prawem – zostają żołnierzami, jadą na misje i to, ze potrafia zabijać w razie koniecznosci z zimną krwią i nie cierpią później przez swoje czyny jest na korzyść społecznosci w jakiej żyją. Inni, którzy takiego „zawodu” sobie nie znajdą mogą stać sie mordercami.

dulcynea

6 lat temu

Jestem wstrząśnięta tymi nagłośnionymi ostatnio wydarzeniami .
Tego nie sposób ogarnąć umysłem .
Psychopaci są wśród nas ,może każdym człowieku gdzieś głęboko tkwi potwór . I tylko oby się nigdy nie obudził !
Ciekawe co takiego potwora wyzwala ?!

Zostaw komentarz