związek z psychopatą

Określenie psychopata brzmi poważnie i groźnie. Pierwszą myślą, która pojawia się w naszym umyśle są filmy i powieści o psychopatycznych mordercach. Ale osoba mająca problemy psychiczne, które chcemy poruszyć, może znajdować się w naszym otoczeniu. To co tajemnicze i złe, w pewnym sensie jest pociągające, nic dziwnego, że zakochujemy się w złych chłopcach. Związek z psychopatą może się źle skończyć. Jak go uniknąć?

Psychopaci są wśród nas

Czy jesteśmy w stanie rozpoznać psychopatę? Jeśli poznamy charakterystyczne zachowania, możemy rozpoznać, czy dana osoba ma zaburzenia osobowości. Oczywiście fachową diagnozę zostawmy specjalistom. Psychopata nie musi być od razu mordercą z filmów, biegnącym za nami z nożem czy siekierą. Równie dobrze może to być osoba postawiona na wysokim stanowisku, mająca władzę, bądź jakiś jej stopień. To może być nasz sąsiad lub kolega z pracy. Osoba z zaburzeniami jest przebiegła i inteligentna. Wie, jak podejść swoją potencjalną ofiarę, nie liczy się z innymi i jest konfliktowa. Osoba odnosząca sukcesy, która cechuje się bezwzględnością, jest dobrym materiałem na psychopatę, co nie oznacza, że każdy dyrektor czy prezes planuje o godzinach zbrodnie swojego życia. Takie rzeczy widujemy w filmach, ale w życiu też bywa niebezpiecznie, szczególnie, jeśli nie wiemy co siedzi w głowie tej drugiej osoby. Psychopaci wydają się atrakcyjni, ponieważ typ niegrzecznego chłopca, mającego władzę, podoba się wielu kobietom. Mężczyźni tego typu przyciągają płeć piękną, szczególnie kobiety, które szukają przygód i pełnych emocji romansów.

Z kim wiążą się psychopaci?

Psychopata ma silną osobowość, ale jest pozbawiony empatii. Dla niego uczucia innych nie mają żadnego znaczenia, dlatego jego wybranka będzie wrażliwa i potulna. Wtedy nie ucieknie i będzie można nią łatwo manipulować. Najłatwiejszym celem są dojrzałe kobiety samotne, które mają ustabilizowana sytuację życiową. Nawet panie będące w związkach mogą skusić się na tego typu romans. W końcu kto nie chciałby uciec na chwilę od rutyny i szarych dni? Wbrew pozorom, osoby z zaburzeniami, znacznie częściej wybierają kobiety sukcesu, o wysokiej pozycji społecznej i zawodowej. Nie obawiają się siły, którą dysponują takie kobiety, w końcu oni też mają wypracowany status, więc szanse na stworzenie związku momentalnie wzrastają.

Jak uniknąć związku z psychopatą?

mężczyźniMiłość bywa ślepa, ale bywa też bardzo niebezpieczna. Psychopata może zrzucać na nas winę, stosować przemoc psychiczną i fizyczną. Stąd łatwa droga do toksycznego związku, a taka miłość jest wyniszczająca. Kobieta nie powinna tkwić w relacji, która sprawia, że nie czuje się w niej komfortowo, jest wykorzystywana czy zastraszana. Sama chęć pomocy nie wystarczy,by podtrzymać taki związek i rozwiązać wszystkie jego problemy. Nigdy nie wiemy, jak dlatego posunie się podejrzane zachowanie naszego partnera, a same możemy nie być w stanie się przednim obronić. Wówczas taki związek lepiej zakończyć. Już na wstępie znajomości warto zwrócić uwagę na podejrzane zachowania, zarówno sam na san, jak i w otoczeniu innych osób. Każda czerwona lampka jest dla nas ostrzeżeniem. Jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie zagłębiajmy się w znajomość z podejrzanym typem. Wiele niewinnych relacji kończy się na stalkingu czy znacznie poważniejszych wykroczeniach, a pobudkami są właśnie problemy psychiczne. Pozostaje nam ostrożnie podchodzić do znajomości z nowymi mężczyznami.

Katarzyna Antos