Kobieta i mężczyzna Psychologia

Gwałt w Rimini – jakie kary grożą sprawcom?

gwałt w Rimini

Polska żyje sprawą brutalnego gwałtu Polki, przebywającej z mężem w Rimini. Kobieta została zgwałcona na oczach swojego mężczyzny. Policja bada sprawę, a polska społeczność jest wstrząśnięta. Gwałt to przecież traumatyczne przeżycie. Jakie kary grożą sprawcom?

Tragiczny koniec włoskich wakacji

Para 26-latków kończyła wakacje we włoskim Rimini. Na plaży, w nocy z piątku na sobotę, zaatakowała ich grupa czterech mężczyzn. Kobieta została zgwałcona kilkakrotnie, a jej najprawdopodobniej mąż, pobity do nieprzytomności. Oboje okradziono. Sytuacja wydaje się być przerażająca. Młodzi turyści zostali zaatakowani przez obcych ludzi. A przecież tylko odpoczywali na plaży, zapewne ciesząc się ze wspólnych wakacji. Sprawcami przestępstwa najprawdopodobniej byli cudzoziemcy, o czym może świadczyć ich kolor skóry oraz łamana angielszczyzna. Włoskie służby są zszokowane zaistniałą sytuacją. Rimini to jeden z najbardziej obleganych przez turystów rejonów Włoch. Ci sami sprawcy zgwałcili tej nocy także Peruwiańczyka. Włoskie władze od razu rozpoczęły śledztwo w tej sprawie. Mają w nim pomóc nagrania z monitoringu. Ofiarom zagwarantowano wszelką pomoc, także wsparcie psychologiczne, które w tej sytuacji, z pewnością będzie nieocenione. Polskie władze także są wstrząśnięte całą sprawą brutalnego gwałtu. W związku z tym rozpoczęły  śledztwo. We wtorek – 29 sierpnia, do Włoch lecą polscy śledczy, wraz z prokuratorem i policją, by zbadać sprawę.

Jakie kary grożą sprawcom?

Gwałt, którego dopuścili się oprawcy z feralnej nocy w Rimini, według polskiego prawa klasyfikuje się jako gwałt ze szczególnym okrucieństwem. Za ten rodzaj przestępstwa, prawo karne mówi o karze pozbawienia wolności ca najmniej 5 lat. Kodeks karny daje możliwość ścigania obcokrajowców, którzy dopuścili się przestępstwa przeciwko Polakom, przebywającym za granicą. Stąd szybkie działania polskich służb. Włoska policja powołała w tej sprawie specjalną grupę, zaznaczając, że czyn którego dopuścili się cudzoziemcy był bestialski i nieludzki. Miejmy nadzieję, że sprawa szybko się wyjaśni, a przestępcy zostaną odpowiednio ukarani. Zbulwersowany całą sytuacją Wiceminister Sprawiedliwości Patryk Jaki, powiedział, że za takie czyny powinno się karać karą śmierci.

Jakie kary grożą za gwałt w Polsce?

Za zgwałcenie pod groźbą czy z użyciem przemocy, w Polsce można otrzymać karę pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. Zmuszenie drugiej osoby do zgwałcenia innej także podlega karze więzienia od 6 do 8 lat. Za gwałt wraz z inną osobą, na osobie małoletniej, czy osobie bliskiej można otrzymać karę nie krótszą niż 3 lata pozbawienia wolności. W przypadku gwałtu ze szczególnym okrucieństwem, co miała miejsce w Rimini, kara wynosi co najmniej 5 lat więzienia.

Katarzyna Antos

Komentarze (8)

Mindi

6 lat temu

Jestem wstrząśnięta tą historią. Za dużo przemocy, jest coraz gorzej. Historie z gwałtem na kobietach są coraz częstsze. Coś trzeba zrobić aby to się nie powtórzyło. Muszą być srogie kary aby coś hamowało zboczeńców. W niektórych krajach za kradzież karze się ucięciem dłoni. może w przypadku gwałtu podobna kara byłaby adekwatna do sytuacji.

  linea

  6 lat temu

  I tutaj się zgadzam co do kary. Byłaby sprawiedliwa.
  Obawiam się tylko, że sprawcy mogą nie zostać ujęci.
  Takich sytuacji będzie coraz więcej, gwałtów jest dużo, ale mało się o tym mówi. Oglądałam ostatnio reportaż z Francji, wypowiadała się dziewczyna twierdząc że tam to jest już codzienność. Uchodźcy robią co chcą, a zgwałcone kobiety które chcą zgłosić ten okrutny czyn oskarżane sa o rasizm. Dlatego boją się o tym mówić głośno. Gwałty zamiatane sa pod dywan. Przecież uchodźca ma swoje prawa…. a my europejczycy już tak jakby coraz mniejsze.

   Aneta

   6 lat temu

   Tak, coraz wiecej o takich rzeczach sie słyszy, jakby ludzkość zaczynała sie cofac w rozwoju cywilizacyjnym i coraz bardziej dziczeć.
   I zgadzam sie z Tobą linea – europejczycy wydają się mieć coraz mniejsze prawa, na dodatek oddają te prawa jakby na własne życzenie 🙁

    linea

    6 lat temu

    To jest na własne życzenie. Kraje które przyjmują uchodźców nie radzą sobie z tym problemem, albo nawet nie chcą go dostrzegać. Zamiast tego grożą nam karami jest nie przyjmiemy swojej części bandytów.
    Na szczęście nasz kraj chroni swoich obywateli i za to wielki plus. Obywatele innych krajów chwalą decyzje naszych władz. Tylko władze UE mają inne zdanie. Ale ich rodziny pewnie są bezpieczne w domach, które są strzeżone. Wszędzie jadą z kierowcą w towarzystwie ochrony. A zwykły obywatel co ma zrobić? Jak ma czuć się bezpieczny.

     Aneta

     6 lat temu

     Przeprowadzic sie do Polski! :-), żartuje oczywiście. Mam różne zastrzezenia do pracy aktualnego rządu, ale fakt, ich stanowisko i politykę wobec przyjmowania uchodźców popieram w 100%.

dulcynea

6 lat temu

To tragiczne co stało się w weekend w Rimini , bardzo mnie to bulwersuje.
To co się stało jest nieludzkie i bestialskie. Nie wyobrażam sobie co mogą czuć poszkodowani.
To dobrze , że sprawa może być szybko rozwiązana a winni ukarani .
Tylko pomimo kary , jak ofiary będą mogły żyć z takim ” brzemieniem”?

Zostaw komentarz