gwałt w Rimini

Polska żyje sprawą brutalnego gwałtu Polki, przebywającej z mężem w Rimini. Kobieta została zgwałcona na oczach swojego mężczyzny. Policja bada sprawę, a polska społeczność jest wstrząśnięta. Gwałt to przecież traumatyczne przeżycie. Jakie kary grożą sprawcom?

Tragiczny koniec włoskich wakacji

Para 26-latków kończyła wakacje we włoskim Rimini. Na plaży, w nocy z piątku na sobotę, zaatakowała ich grupa czterech mężczyzn. Kobieta została zgwałcona kilkakrotnie, a jej najprawdopodobniej mąż, pobity do nieprzytomności. Oboje okradziono. Sytuacja wydaje się być przerażająca. Młodzi turyści zostali zaatakowani przez obcych ludzi. A przecież tylko odpoczywali na plaży, zapewne ciesząc się ze wspólnych wakacji. Sprawcami przestępstwa najprawdopodobniej byli cudzoziemcy, o czym może świadczyć ich kolor skóry oraz łamana angielszczyzna. Włoskie służby są zszokowane zaistniałą sytuacją. Rimini to jeden z najbardziej obleganych przez turystów rejonów Włoch. Ci sami sprawcy zgwałcili tej nocy także Peruwiańczyka. Włoskie władze od razu rozpoczęły śledztwo w tej sprawie. Mają w nim pomóc nagrania z monitoringu. Ofiarom zagwarantowano wszelką pomoc, także wsparcie psychologiczne, które w tej sytuacji, z pewnością będzie nieocenione. Polskie władze także są wstrząśnięte całą sprawą brutalnego gwałtu. W związku z tym rozpoczęły  śledztwo. We wtorek – 29 sierpnia, do Włoch lecą polscy śledczy, wraz z prokuratorem i policją, by zbadać sprawę.

Jakie kary grożą sprawcom?

Gwałt, którego dopuścili się oprawcy z feralnej nocy w Rimini, według polskiego prawa klasyfikuje się jako gwałt ze szczególnym okrucieństwem. Za ten rodzaj przestępstwa, prawo karne mówi o karze pozbawienia wolności ca najmniej 5 lat. Kodeks karny daje możliwość ścigania obcokrajowców, którzy dopuścili się przestępstwa przeciwko Polakom, przebywającym za granicą. Stąd szybkie działania polskich służb. Włoska policja powołała w tej sprawie specjalną grupę, zaznaczając, że czyn którego dopuścili się cudzoziemcy był bestialski i nieludzki. Miejmy nadzieję, że sprawa szybko się wyjaśni, a przestępcy zostaną odpowiednio ukarani. Zbulwersowany całą sytuacją Wiceminister Sprawiedliwości Patryk Jaki, powiedział, że za takie czyny powinno się karać karą śmierci.

Jakie kary grożą za gwałt w Polsce?

Za zgwałcenie pod groźbą czy z użyciem przemocy, w Polsce można otrzymać karę pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. Zmuszenie drugiej osoby do zgwałcenia innej także podlega karze więzienia od 6 do 8 lat. Za gwałt wraz z inną osobą, na osobie małoletniej, czy osobie bliskiej można otrzymać karę nie krótszą niż 3 lata pozbawienia wolności. W przypadku gwałtu ze szczególnym okrucieństwem, co miała miejsce w Rimini, kara wynosi co najmniej 5 lat więzienia.

Katarzyna Antos