Jestem Babcią

Psychika dziecka w jego rysunkach

psychika-dziecka-w-jego-rysunkach

Bycie babcią to wielka radość, ale i trudność. Z jednej strony chcesz brać czynny udział w procesie wychowania wnuka, z drugiej – nie chcesz być natrętna i przeszkadzać w tym jego rodzicom. Masz jednak możliwość sprawdzania, co mu w duszy gra: poprzez oglądanie jego rysunków.

Dla dzieci rysowanie to forma wyrażania siebie. Jest bezpieczna, bo papier nie krytykuje i nie ocenia, tylko pozwala na swobodne wyrażanie uczuć i myśli.

Małe dzieci, do 4 r.ż rysują przede wszystkim bardzo ekspresyjne… bazgroły. Już wtedy można ocenić, co gra w duszy małego człowieka – patrzysz, jakich kolorów używa, jak mocno stawia kreski. Dzieci często nazywają plątaniny kresek. Im silniejszy nacisk i gwałtowność ruchów, tym żywsze emocje element ten budzi u dziecka.

Zapytaj, co przedstawia rysunek – dziecko chętnie Ci opowie. Jeśli zauważysz coś niepokojącego – na przykład często pojawia się jakaś nazwa, imię, a dziecko używa jaskrawych kolorów – może to być coś, czego maluch się boi, albo go to złości.

Im dziecko jest starsze, tym bardziej jego rysunki przypominają świat rzeczywisty, jednak do 12 r.ż. jego rysunki są schematyczne. Oznacza to, że raczej przedstawiają świat symbolicznie, bardziej pokazując psychikę dziecka niż rzeczywistość. W tym wieku najłatwiej zauważyć wszelkie problemy właśnie poprzez analizę rysunków dzieci.

Narysuj mi swoją rodzinę

To proste polecenie wypowiada prawie każdy psycholog dziecięcy, by sprawdzić, jak dziecko się czuje w tym najważniejszym dla niego miejscu. Poproś o to wnuka, a on z chęcią narysuje to, co czuje. Wystarczy, że dasz mu kartkę papieru i zestaw kolorowych kredek.

Joanna Pastuszka-Roczek

Bycie babcią to wielka radość, ale i trudność. Z jednej strony chcesz brać czynny udział w procesie wychowania wnuka, z drugiej – nie chcesz być natrętna i przeszkadzać w tym jego rodzicom. Masz jednak możliwość sprawdzania, co mu w duszy gra: poprzez oglądanie jego rysunków.

Za każdym razem, kiedy dziecko coś rysuje, analizuje się zarówno treść, jaki sposób wykonania rysunku. Zawsze mocne, gwałtowne kreski i jaskrawe barwy będą oznaczać silne emocje. Im większa jest dana postać czy element, tym ważniejsza jest dla dziecka.

Sprawdź, kogo dziecko narysuje pierwszego. To jest najważniejsza, dominująca postać w domu. Małe dzieci najczęściej najpierw rysują mamę, co jest naturalne, gdyż z nią mają największy kontakt. Jeśli jednak mama jest duża i przytłacza inne osoby na kartce, to jest znak, że dziecko może mieć z nią zbyt bliski kontakt, który niekoniecznie jest zdrowy. Może być tak, że mama jest źródłem większości konfliktów w domu.

W zdrowej rodzinie dziecko rysuje najpierw mamę, potem tatę, na końcu dzieci, zwierzęta i dalszą rodzinę. Nie przejmuj się, jeśli wnuczek zapomni o Tobie na obrazku, albo narysuje Cię na końcu – jego świat stanowią przede wszystkim rodzice i najbliższe otoczenie. Wręcz niepokojące by było, gdyby narysowało Cię pierwszą – to może oznaczać, że za bardzo chce się przypodobać otoczeniu, albo, że w domu źle się dzieje.

Im bliżej siebie są postaci na rysunku, tym silniejsze są ich relacje. Dziecko może spychać na brzeg rysunku młodsze rodzeństwo, gdy czuje ukrytą zazdrość lub agresję wobec niego. Zapytane nie przyzna się do wrogości, bo przecież tyle razy mu mówiono, że musi kochać młodszego braciszka, jednak jego rysunki powiedzą prawdę.

Jeśli postać na rysunku nie ma palców, dłoni – dziecko chce, by ta osoba przestała mu coś zabierać, robić krzywdę. Może to być braciszek niszczący zabawki, ale również kolega, który dokucza mu w przedszkolu czy szkole.

Joanna Pastuszka-Roczek

Bycie babcią to wielka radość, ale i trudność. Z jednej strony chcesz brać czynny udział w procesie wychowania wnuka, z drugiej – nie chcesz być natrętna i przeszkadzać w tym jego rodzicom. Masz jednak możliwość sprawdzania, co mu w duszy gra: poprzez oglądanie jego rysunków.

Moje miejsce w świecie

Rysunek nie musi przedstawiać rodziny, możesz poprosić wnuka o narysowanie szkoły, przedszkola, podwórka. Za każdym razem obowiązują te same zasady, czyli wielkość i kolejność rysowania postaci, oraz kolory, jakich dziecko używa. Im smutniejsze barwy, tym dziecko jest bardziej wycofane, niepewne siebie. Zbyt żywe kolory z kolei świadczą o przeładowaniu emocjonalnym, niepokoju, uczuciu zagrożenia.

Gdzie znajduje się dziecko na obrazku? Dobrze, jeśli jest otoczone innymi postaciami, wyciąga do nich ręce, uśmiecha się. Jeśli rysuje siebie z boku, niewyraźnie – masz powody do niepokoju. Dzieci naturalnie ustawiają się w centrum zainteresowania, więc oddalenie będzie symbolizować brak kontaktu, wycofanie, dziecko może mieć niskie poczucie własnej wartości, czuje się nieważne.

Jeśli wnuczek zapomni narysować siebie – musisz zareagować. Zapytaj, czemu go nie ma na obrazku, wtedy na pewno Ci odpowie. Dzięki temu będziesz wiedziała, jak przywrócić mu wiarę w siebie, zapewnić bezpieczeństwo.

Dobra babcia od razu dostrzeże, że wnuczka coś gryzie, jednak czasem potrzebna jest pomoc specjalisty. Może potrzebna będzie rozmowa z jego rodzicami lub wychowawcą, a nawet – psychologiem szkolnym czy przedszkolnym, w końcu oni najlepiej znają na analizie rysunków dzieci. Dzięki szybkiej interwencji można zaradzić konfliktom w grupie, albo załagodzić spór między rodzeństwem.

Każde dziecko zasługuje na to, by jego rysunki były radosne i kolorowe!

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (4)

pati25

12 lat temu

Z rysunków dziecka można dużo się dowiedzieć.Dużo mówią na ten temat psychologowie.Mogą stwierdzić jakieś złe rzeczy np czy było molestowane seksualnie.Ostatnio była rozmowa w TV

Emilly27k

12 lat temu

Moim zdaniem jest coś w tym,że można wyczytać z rysunków dziecka i określić stan dziecka. Ja miałam zawodowo do czynienia z odczytem rysunku dziecięcego. Diagnozy się potwierdzały:0

filodendron

12 lat temu

Z moich rysunków dziecięcych psycholog nie wywnioskowałby zbyt dużo .Pamiętam je .nie było tam dużych dominujących osób, ani coś sugerujących sytuacji . Chyba jednak nie można generalizować i tylko na podstawie rysunków coś wnioskować.Dziecko ma dużą fantazję, czasem może przedstawiać sytuację ze sów lub marzeń.

drobina

12 lat temu

Mam nadzieję, że kiedyś też doczekam takich bazgrołków moich wnuków:) Na pewno (jak dla każdej babci!) będą to najpiękniejsze rysunki świata. 🙂

Zostaw komentarz