ABC menopauzy Menopauza

Przekwitanie bez tajemnic. Nie taka menopauza straszna

przekwitanie-bez-tajemnic-nie-taka-menopauza-straszna

Menopauza to bardzo ważny czas dla każdej kobiety. Odpowiednia wiedza na temat przekwitania pozwoli rozwiać wszelkie nasze obawy i wątpliwości dotyczące tego tematu.

Menopauza – co to jest?

Okres przekwitania zwany menopauzą albo klimatkerium to czas, w którym ustają rozrodcze funkcje kobiety. Towarzyszy temu zaprzestanie miesiączkowania oraz liczne dolegliwości. Menopauza dotyka kobiety po 50. roku życia i trwa zwykle do około dwóch lat. Zdarza się jednak, że dużo młodsze kobiety przedwcześnie zapadają w ten stan, na co mogą mieć wpływ różne choroby oraz uzależnienia, np. od tytoniu.

Przekwitanie – objawy

Menopauza charakteryzuje się takimi objawami jak uderzenia gorąca, bóle głowy czy nadmierna potliwość. Może pojawić się również problem dokuczliwego nietrzymania moczu oraz zapalenia pochwy. Przekwitanie wiąże się również ze zmianami nastrojów, a nawet z depresją. Problemy ze snem to również symptom przekwitania. Nie oznacza to jednak, że pojawią się one u każdej kobiety przechodzącej przez klimakterium. Wszystko zależy od indywidualnego organizmu kobiety.

Sposoby radzenia sobie z menopauzą

Czas przekwitania może być trudny dla kobiety. Jednak nie oznacza to, że każda pani przechodząca menopauzę będzie miała wszystkie charakterystyczne objawy. Ten okres wcale nie musi być taki straszny. Istnieje bowiem wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem. Naturalne sposoby, odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia na pewno pomogą przejść ten trudny czas. Dawka sportu doda pozytywnej energii i poprawi samopoczucie. Gdy objawy będą nasilone warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy doradzą właściwe środki farmaceutyczne, dostępne w aptekach. Stosować można również zastępczą terapię hormonalną.

Niektóre kobiety nawet nie zwracają uwagi, że w ich organizmie zachodzą zmiany i całkowicie bez żadnych dolegliwości przechodzą okres menopauzy. Każda kobieta jest wyjątkowa i nie powinna obawiać się przekwitania. Poznając bliżej temat tego przejściowego okresu będziemy zdecydowanie bardziej spokojne. Pozostanie nam cieszyć się z radości dnia codziennego.

Katarzyna Antos

Komentarze (8)

pati25

9 lat temu

Menopauzy (nie lubię słowa przekwitanie) nie należy się bać.Nie jest taka straszna.Na naszym portalu Menopauza.pl pojawia się dużo artykułów na jej temat.Wiemy o niej dostatecznie dużo,aby się z nią „zaprzyjaźnić”

Mindi

9 lat temu

O menopauzie słyszałam wcześniej, oczywiście wszystko w czarnych kolorach. Na tym portalu dowiedziałam się dużo praktycznej wiedzy i porad. Wydaje mi się, że w ten czas wchodzę dość optymistycznie 🙂 Wiem, że może być czasami trudno ale jest tyle środków i metod a także kontakt z ginekologiem, nie obawiam się, dam radę.

elle@elle

9 lat temu

menopauza to jest rzecz naturalna w zyciu kazdej kobiety dzieki takim artykulom mozemy sie do niej dobrze przygotowac:)))

Danusiate

9 lat temu

Macie rację, Dziewczyny! To rzeczywiście jest świetny czas dla kobiety, pod warunkiem, że ma swoje pasje i zainteresowania, a nie zamyka się w czterech ścianach, żeby biadolić i użalać się nad kolejną zmarszczką. Zresztą – po wypowiedziach na naszym forum – widać, że kobiety dojrzałe interesują się światem, modą, nowościami kosmetycznymi, sportem, medycyną – czyli są wszechstronne. A przy tym mamy ten luz i dystans do siebie, którego zwykle brakuje młodszym dziewczynom.

drobina

9 lat temu

Podobnie jak dla Sireny – menopauza (nie cierpię słowa przekwitanie:\ ) to dla mnie fajny okres w życiu. Wreszcie mam czas na realizację swoich marzeń i pasji z lat młodości:-X Wprawdzie od poniedziałku do piątku większość czasu spędzam z moim ukochanym wnukiem, ale dla mnie to sama przyjemność – przy naszych szalonych zabawach mam okazję przypomnieć sobie dzieciństwo :P:-X
Niby jestem zaganiana, bo popołudnia spędzam przeważnie na działce (wypada coś mężowi pomóc:-X ), ale znajduję też czas na spotkania z koleżankami i realizację swoich trochę zwariowanych pomysłów:P Mam trochę problemów ze zdrowiem, ale prowadzę aktywny tryb życia i nie myślę za dużo o moich chorobach:-X Do tego wszystkiego nie mam typowych objawów menopauzy, nie zwracam na nią uwagi, nie muszę stosować HTZ czy środków farmaceutycznych…
Czego chcieć więcej? :-):-X

sirena46

9 lat temu

Dla mnie przekwitanie to najlepszy okres w życiu. Dopiero teraz czuję się spełnioną kobietą. Dzieci dorosłe mam więcej czasu dla siebie, mogę realizować swoje pasje i hobby. Spotykam się ze znajomymi, wyjeżdżam kiedy chcę (w miarę możliwości), zdrowie jak na razie nie najgorsze, czego więcej można chcieć od życia. Objawy menopauzy mam już kilka lat i to paskudne (szczególnie uderzenia gorąca całą dobę), ale radzę sobie naturalnymi sposobami, staram się zdrowo odżywiać i zażywać ruchu.
Świetnie, że są takie portale jak Menopauza czy Dojrzała Kobieta bo dzięki nim poznajemy różne sposoby radzenia sobie z przekwitaniem i dużo, dużo więcej 🙂 :-X :-X :-X

Danusiate

9 lat temu

Dzięki takim portalom jak Menopauza.pl trochę oswajamy to nasze przekwitanie i rzeczywiście menopauza nie wydaje się aż taka straszna 🙂

dulcynea

9 lat temu

Każda kobieta musi znaleźć swój sposób radzenia sobie z menopauzą.
Metody naturalne, jeśli potrzeba to farmakologiczne.
Ale słowo : przekwitanie , nieszczególnie mi się podobao_O

Zostaw komentarz