przekwitanie-bez-tajemnic-nie-taka-menopauza-straszna

Menopauza to bardzo ważny czas dla każdej kobiety. Odpowiednia wiedza na temat przekwitania pozwoli rozwiać wszelkie nasze obawy i wątpliwości dotyczące tego tematu.

Menopauza – co to jest?

Okres przekwitania zwany menopauzą albo klimatkerium to czas, w którym ustają rozrodcze funkcje kobiety. Towarzyszy temu zaprzestanie miesiączkowania oraz liczne dolegliwości. Menopauza dotyka kobiety po 50. roku życia i trwa zwykle do około dwóch lat. Zdarza się jednak, że dużo młodsze kobiety przedwcześnie zapadają w ten stan, na co mogą mieć wpływ różne choroby oraz uzależnienia, np. od tytoniu.

Przekwitanie – objawy

Menopauza charakteryzuje się takimi objawami jak uderzenia gorąca, bóle głowy czy nadmierna potliwość. Może pojawić się również problem dokuczliwego nietrzymania moczu oraz zapalenia pochwy. Przekwitanie wiąże się również ze zmianami nastrojów, a nawet z depresją. Problemy ze snem to również symptom przekwitania. Nie oznacza to jednak, że pojawią się one u każdej kobiety przechodzącej przez klimakterium. Wszystko zależy od indywidualnego organizmu kobiety.

Sposoby radzenia sobie z menopauzą

Czas przekwitania może być trudny dla kobiety. Jednak nie oznacza to, że każda pani przechodząca menopauzę będzie miała wszystkie charakterystyczne objawy. Ten okres wcale nie musi być taki straszny. Istnieje bowiem wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem. Naturalne sposoby, odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia na pewno pomogą przejść ten trudny czas. Dawka sportu doda pozytywnej energii i poprawi samopoczucie. Gdy objawy będą nasilone warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy doradzą właściwe środki farmaceutyczne, dostępne w aptekach. Stosować można również zastępczą terapię hormonalną.

Niektóre kobiety nawet nie zwracają uwagi, że w ich organizmie zachodzą zmiany i całkowicie bez żadnych dolegliwości przechodzą okres menopauzy. Każda kobieta jest wyjątkowa i nie powinna obawiać się przekwitania. Poznając bliżej temat tego przejściowego okresu będziemy zdecydowanie bardziej spokojne. Pozostanie nam cieszyć się z radości dnia codziennego.

Katarzyna Antos