czy-wiesz-ile-trwa-menopauza

Menopauza to nie choroba, ale naturalny etap w życiu każdej kobiety, w którym to organizm systematycznie zmniejsza produkcję żeńskich hormonów płciowych. Ile trwa przekwitanie i jak złagodzić dokuczliwe objawy, które mu towarzyszą?

Naukowcy postanowili przyjrzeć się, ile trwa menopauza, w tym celu przeprowadzili szczegółowe badania. Wykazano, iż przeciętnie przekwitanie trwa 7 lat, ale u niektórych kobiet etap ten może ulec wydłużeniu do 14 lat.

Uderzenia gorąca – zmora kobiet w okresie menopauzy

Choć menopauza nie jest stanem chorobowym, towarzyszące jej objawy mogą uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Aż 80% pań w okresie przekwitania skarży się na dokuczliwe dolegliwości takie jak nocne poty, huśtawka nastroju, uderzenia gorąca czy bóle głowy. Paradoksalnie, im szybciej pojawiają się symptomy przekwitania, tym dłużej będziemy musiały je znosić. Niektóre kobiety z uderzeniami gorąca i huśtawką nastroju borykają się nawet kilkanaście lat. Uciążliwym objawom menopauzy nierzadko towarzyszy ogromny dyskomfort i uczucie rozdrażnienia. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają złagodzić dolegliwości związane z przekwitaniem.

Jak złagodzić objawy przekwitania?

Zmagasz się z uderzeniami gorąca i nocnymi potami? O swoich problemach poinformuj ginekologa. Specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad, który pozwoli ustalić, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania hormonalnej terapii zastępczej. Jej działanie polega na uzupełnianiu niedoborów estrogenów, co z kolei pozwala zredukować uciążliwe objawy menopauzy. HTZ przynosi najlepsze rezultaty u kobiet, które cierpią z powodu dokuczliwych dolegliwości towarzyszących przekwitaniu. Dużą popularnością cieszą się również suplementy diety zawierające fitoestrogeny. Naukowcy zauważyli, iż hormony roślinne wykazują duże podobieństwo strukturalne do żeńskich estrogenów, toteż ich obecność w codziennej diecie może poprawiać samopoczucie pań zmagających się z menopauzą.

W związku z tym, iż zmiany w gospodarce hormonalnej mogą przyczynić się do pogorszenia nastroju, niektóre kobiety w okresie przekwitania muszą zażywać antydepresanty. Warto również pamiętać o prostych czynnościach takich jak rzucenie palenia, noszenie przewiewnych ubrań i butelek z wodą mineralną. Ta ostatnia może okazać się pomocna w przypadku uderzeń gorąca.

Irmina