Migrena

Migrena nie jest zwykłym bólem głowy. Co warto o niej wiedzieć?

migrena-nie-jest-zwyklym-bolem-glowy-co-warto-o-niej-wiedziec

Migrena jest specyficznym bólem głowy, który ma wiele objawów. Wiedza na temat tej przewlekłej choroby na pewno pozwoli na skuteczniejsze radzenie sobie z tym problemem.

Odróżnienie bólu głowy od migreny

Nie każdy ból głowy musi być oznaką migreny. W rozpoznaniu choroby pomogą objawy. Ból migrenowy charakteryzuje się dużą siłą. Zwykle gdy się zaczyna, pojawia się po jednej stronie głowy. Napad uporczywego bólu może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Ataki mogą nawracać i występować nawet przez kilka miesięcy. Częste ziewanie kilka dni przed pojawieniem się bólu głowy może być symptomem choroby. Nudności oraz wrażliwość na światło i dźwięki także należą do grupy objawów migrenowych.

Osoby cierpiące na migreny

Migrena dotyka w większości kobiet. Najczęściej borykają się z nią osoby w średnim wieku. Zapadają na nią także dzieci, w szczególności do 12 roku życia. Bóle migrenowe w większości ustępują wraz z okresem starzenia się i menopauzy u kobiet. Bardzo mały odsetek osób po 70-tym roku życia zmaga się z tą przypadłością. Choroba ta może także ustąpić w okresie ciąży.

Tajemnicza aura

Aura jest zespołem objawów, które pojawiają się przed atakiem migreny. Należą do nich takie symptomy jak drętwienie kończyn czy zamazany obraz przed oczami. Najczęściej aura pojawia się u kobiet przed menopauzą, około 30 minut przed atakiem. Migrena może przebiegać z aurą lub bez niej. Częściej jednak występuje bez aury, przynosząc silny i pulsujący ból głowy.

Migrena – odpowiednie rozpoznanie choroby

Ból głowy może mieć wiele przyczyn. W rozpoznaniu migreny pomoże lekarz. Odpowiednie badania pozwolą stwierdzić bądź wykluczyć chorobę. Często wykonuje się także badania neurologiczne. Tomografia komputerowa głowy coraz częściej pomaga w postawieniu właściwej diagnozy, która jest podstawą dalszego leczenia.

Sposoby leczenia migreny

Przebieg każdej migreny może być inny. Jest zależny od indywidualnego organizmu człowieka. W związku z tym leczenie także jest dostosowywane do pacjenta. Ścisła kontrola lekarska oraz obserwacja własnego organizmu jest niezbędna w prawidłowym leczeniu wszystkich objawów uporczywej choroby. Dzięki temu szybciej pozbędziemy się bólu i wrócimy do aktywnego trybu naszego codziennego życia.

Katarzyna Antos

Komentarze (9)

pati25

6 lat temu

Mam bóle głowy,ale na szczęście nie są to bóle migrenowe.Mogę sobie wyobbrazić,,jak czuje się osoba,
którą dopadnie migrena.Ja przy zwykłym bólu głowy czuję się fatalnie

Mindi

6 lat temu

Szczęśliwie ten problem mnie nie dotyczy. Bo wiem z opowiadania koleżanki i szwagra o męczarniach jakie przechodzą podczas bóli migrenowych. Dobrze, że doświadczenie lekarskie pozwala pomóc w dużym stopniu.

Danusiate

6 lat temu

Dobrze, że teraz lekarze nie lekceważą już migreny – bo dawniej różnie z tym bywało. Dużo pojawiło się też preparatów, które pomagają ją złagodzić.

Emilly27k

6 lat temu

Migrena coraz częściej występuje u ludzi młodych. Przeszkadza ona w normalnym funkcjonowaniu na co dzień. Potrzebne są odpowiednie warunki i to ,aby zregenerować siły na wszystko.

sirena46

6 lat temu

Mnie też kiedyś częściej dopadała migrena. Teraz też dość często mnie boli głowa, ale nie są to już te okropne bóle migrenowe. Nie miałam aury, ani ziewania więc nigdy nie wiedziałam kiedy migrena się zacznie. U mnie dzieci nie odziedziczyły migreny na szczęście. Ale moja synowa miała migrenę od dziecka, teraz trochę jej ustąpiła, po porodzie. Nie mogę sobie wyobrazić jak małe dziecko jest w stanie znieść nie tylko ból, ale też inne objawy migreny. Wiem, że są skuteczne leki przeciwmigrenowe, nie każdemu jednak pomagają. Niestety są one bardzo drogie i chyba nie są refundowane.
Drobinko myślę, że nie tylko starzenie, ale np. u mnie menopauza zmniejszyła ataki migreny i oby tak już zostało 🙂

drobina

6 lat temu

Nikomu nie życzę spotkań:-X z migreną, która towarzyszy mi chyba od pół wieku(woot). Odziedziczyłam ją po moim ojcu :-X jego mama, czyli moja babcia całe życie się z nią zmagała. Na migrenę cierpią też niestety moje córki:\
Podobie jak u Danusiate, w ostatnich latach moje problemy z migreną prawie zniknęły. Nie wiem, czy mam się cieszyć, że zniknęły, czy martwić, że… weszłam w okres starzenia się :-X:P ?

Danusiate

6 lat temu

Kiedyś dość często zdarzały mi się migreny – i byłam wtedy zupełnie nie do życia. Na szczęście jakoś same z siebie zniknęły i mam nadzieję, że już nie wrócą 🙂

Zostaw komentarz