prawdy-i-mity-o-aktywnosci-ruchowej

Zdrowy styl życia stał się tematem modnym tak samo, jak aktywny wypoczynek czy kształtowanie sylwetki poprzez odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń. Coraz więcej gazet oferuje nam nie tylko diety „cud”, ale także wspaniałe poradniki, jak kształtować nasze ciało. Niestety, nie wszystkie te porady są prawdziwe.

Zdrowy styl życia stał się tematem modnym, tak samo jak aktywny wypoczynek czy kształtowanie sylwetki poprzez odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń. Coraz więcej czasopism oferuje nam nie tylko diety „cud”, ale także wspaniałe poradniki, jak kształtować nasze ciało. Niestety, nie wszystkie te porady są prawdziwe.

Ćwicząc rano, szybciej spala się tłuszcz

Stwierdzenie to okazuje się mitem. Utarło się przekonanie, że po nocnym niejedzeniu mamy małe zapasy węglowodanów, dlatego szybciej spalamy tłuszcz. Najnowsze badania wykazują jednak, że brak źródła energii nie tyle działa na tkankę tłuszczową, co na mięśniową. Szybciej się męczymy, przez co nasze poranne ćwiczenia są mniej intensywne niż jakbyśmy wcześniej zjadły pożywne śniadanie.

Intensywne ćwiczenia mogą źle wpływać na serce

To prawda, jednak nie oznacza to, że osoby z chorym sercem nie mogą wcale podejmować aktywności ruchowej. Odpowiednio dobrane ćwiczenia są wręcz wskazane, by wzmocnić serce i obniżyć poziom cholesterolu. Niekorzystne skutki mogą przynieść natomiast ćwiczenia wyczynowe. Sercowcy powinni też robić sobie częstsze przerwy.

Biust można powiększyć, stosując właściwe ćwiczenia

Niestety, to nie jest prawdą. Jeśli będziemy systematycznie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej, nasze piersi powinny dłużej zachować jędrność i ładny kształt, jednak nie zwiększy to ich rozmiaru.

A. Złotkowska