Praca z narcyzem
Gabrielle Henderson z Unsplash

Praca z narcyzem przypomina piekło. Niezależnie, jaką funkcję w zespole pełni zaburzona osoba, z pewnością wprowadza atmosferę chaosu i nieprzewidywalności. Narcyz to w gruncie rzeczy jednostka emanująca złą energią i wysysająca z nasz wszystko, co najlepsze. Na co musisz się przygotować, pracując z osobą dotkniętą narcystycznym zaburzeniem osobowości?

Spis treści:

  1. Narcystyczny szef czy polityk – jak władza przyciąga narcyza?
  2. Praca z narcystycznym szefem jest niemożliwa
  3. Praca z narcyzem i poczucie niesprawiedliwości
  4. Narcystyczne zaburzenie osobowości a doskonała sztuka autoprezentacji
  5. Nierówne prawa w starciu z narcyzem
  6. Zemsta w wykonaniu narcyza
  7. Narcystyczne zaburzenie osobowości i nieprzewidywalność
  8. Jak narcyz oszukuje?

Narcystyczny szef czy polityk – jak władza przyciąga narcyza?

W najgorszej sytuacji znajdują się osoby, których szef jest narcystyczny. Ktoś taki często awansuje w korporacjach, ponieważ potrafi dążyć po trupach do celu. Nie ogranicza go empatia czy poczucie winy, ponieważ narcyz takich rzeczy nie odczuwa. Dla osiągnięcia osobistego celu i dobrego wizerunku potrafi zrobić wiele, nawet skrzywdzić ludzi. Narcystyczne zaburzenie osobowości predysponuje też do szukania prestiżowych stanowisk. Tacy ludzie z reguły odczuwają pociąg do władzy, pracy kierowniczej czy dyrektorskiej. Uwielbiają czuć władzę i rządzić innymi. Badania naukowe doskonale wyjaśniają, dlaczego tak wielu światowych przywódców dopuszcza się tak okrutnych czynów. Niewątpliwie Władimir Putin, Stalin czy Hitler to także jednostki narcystyczne. Skupione na pompowaniu własnego ego, które za nic mają cierpienia innych. Praca z narcyzem jest trudna, z narcystycznym szefem niemożliwa.

Praca z narcystycznym szefem jest niemożliwa

Niestety, gdy szef cierpi na narcystyczne zaburzenie osobowości, będzie znęcał się nad pracownikami. Jednego dnia ich pochwali, drugiego zgani. Może też dawać im absurdalne zadania do wykonania i stawiać nierealistyczne oczekiwania. Ktoś taki nie jest otwarty na diałog. Nie porozmawiasz z nim po ludzku o tym, że praca 16 godzin dziennie zupełnie pozbawia cię energii do życia. Narcystyczny szef powinien od razu skłonić cię do zmiany pracy. Rozejrzyj się za lepszym miejscem zatrudnienia, gdzie swoje obowiązki będziesz realizował w komfortowych warunkach.

Praca z narcyzem i poczucie niesprawiedliwości

Czasem jednak szef jest wspaniałym człowiekiem, otwartym na dialog, który dostrzega potencjał w swoich pracownikach i potrafi nimi umiejętnie zarządzać. Jednak tym, co uprzykrza ci życie, jest praca z narcyzem, z którym współpracujesz. Dlaczego to takie trudne? M.in. dlatego, że narcyz nigdy nie przyzna się do błędu, nie pozwala mu na to jego ego. Nie poczuwa się do poniesienia konsekwencji własnych decyzji. Lubi obarczać winą innych i scedować na nich swoje obowiązki. Na dodatek zawsze ogrzewa się w cieple pochwał, na które w gruncie rzeczy zasłużył ktoś inny. Osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości potrafią robić doskonałe pierwsze wrażenie. Często kreują się na najbardziej zasłużonych na rzecz firmy. W gruncie rzeczy działają na jej niekorzyść, ciągną ją na dno. Dlaczego tak się dzieje?

Narcystyczne zaburzenie osobowości a doskonała sztuka autoprezentacji

Praca z narcyzem to droga przez mękę. On lubi się znęcać nad współpracownikami. Robi to tylko po to, aby rozkoszować się ich cierpieniem. Może celowo podstawiać im nogę. Np. zlecać niepotrzebne zadania po to, aby stracili oni swój czas. Ktoś taki lubi też krytykować pracę innych przed szefem, a na zewnątrz zgrywać osobę przesadnie miłą. Narcyz często niewiele robi, ale pokazuje, że zdziałał cuda. Ma tak dobrą autoprezentację, że tracą na tym inni. Ci, którzy rzeczywiście pracują na sukces firmy. Oni nie mogą nawet zakwestionować wywodów narcyza, bo on już zdołał zmanipulować szefa. W rezultacie on zawsze stanie po stronie narcyza.

Nierówne prawa w starciu z narcyzem

Praca z narcyzem wymaga żelaznych nerwów. On zazwyczaj żąda wszystkiego od ręki, nawet jeśli zajmujesz się super pilną sprawą. Natomiast gdy ty jego o coś prosisz, zawsze znajdzie wymówkę, aby ci nie pomóc. Ewentualnie nawet nie odpisze ci na maila. Narcyz lubi decydować, kiedy i komu odpisze na maila.  To uczucie władzy wzmacnia jego ego

Zemsta w wykonaniu narcyza

Narcystyczne zaburzenie osobowości to problem, który sprawia, że narcyz w pewnym sensie stanowi raka trawiącego społeczeństwo. Ktoś taki cierpi na megalomanię, brak uczuć wyższych. Empatia to coś, czego nigdy nie odczuwa. U narcyza bowiem nie powstała dostateczna ilość neuronów lustrzanych odpowiedzialnych za współczucie. Na merytoryczną krytykę reaguje zemstą. Jeśli zwrócisz uwagę narcyzowi, nie dasz mu tego, czego żąda, z pewnością wykopie pod tobą dołek.

Narcystyczne zaburzenie osobowości i nieprzewidywalność

Narcystyczne zaburzenie osobowości to problem, któremu towarzyszy nieprzewidywalność. Niektórzy wręcz myślą, że narcyz ma schizofrenię, bo raz za coś cię chwali, a za chwilę za to samo krytykuje. W rzeczywistości to nie schizofrenia, tylko starannie zaplanowana przemoc psychiczna. Nikt tak jak narcyz nie czerpie satysfakcji z cierpienia innych. Specjalnie najpierw akceptuje projekt, aby dać ci złudne uczucie ulgi. Za chwilę go skrytykuje, żeby zadać ci ból. To bardzo wyrafinowana tortura. Gdyby od razu cię skrytykował, to łatwiej byś to zaakceptował, bo na początku nie wiesz, jak projekt zostanie odebrany. Ale jeśli ktoś daje ci złudną ulgę, a potem ostrą krytykę, prowadzi do rozhuśtania twoich emocji.  Gdy uświadomisz sobie mechanizmy działania narcyza, to są w gruncie rzeczy proste schematy, poczujesz się lepiej.

Jak narcyz oszukuje?

Narcyz to często osoba gotowa do oszustw i mijania się z prawdą. Tam, gdzie widzi interes, coś do ugrania, zaczyna knuć. Narcyz nie ma wyrzutów sumienia, by czerpać bardzo wygórowany dochód  z naprawy rzeczy, które samemu zepsuł. To osoba trawiona zgnilizną moralną. Jeśli w porę rozpoznamy osobę cierpiącą na narcystyczne zaburzenie osobowości, możemy jej wyznaczyć granicę i być czujnymi na jej machlojki.