Encyklopedia menopauzy Menopauza

Praca jajników a menopauza

praca-jajnikow-a-menopauza

Jednym z objawów przekwitania są nagłe krwawienia, które można leczyć przez łyżeczkowanie jamy macicy. Na czym zabieg ten polega i jakie niesie za sobą konsekwencje? Co to jest „spełnianie się jajników” Czy wiesz jak łagodzić skutki i objawy menopauzy?

Krwawienia oznaką premenopauzy

Niespodziewane krwawienia mogą być jedną z oznak późnej premenopauzy. Lekarze często proponują leczenie tej przypadłości przez łyżeczkowanie jamy macicy. Warto pamiętać jednak, że zabieg, nawet powtarzany wielokrotnie nie uchroni nas przed kolejnym krwawieniom. Co więcej, zabiegi takie nie zawsze są konieczne. Na domiar złego, często lekarze – po wielokrotnym wykonaniu zabiegu łyżeczkowania – zalecają usunięcie macicy, co z kolei nie zawsze jest konieczne. Dlaczego?

Po pierwsze, warto wiedzieć, że jeżeli wyniki histopatologiczne po wyłyżeczkowaniu nie wykazują zmian nowotworowych, można zastosować leczenie zachowawcze. Prostym i nieingerencyjnym sposobem monitorowania grubości śluzówki w jamie macicy jest badanie ultrasonograficzne wykonane drogą pochwową. Jeżeli w badaniu ultradźwiękowym zostanie wykryte zgrubienie lub nieregularność, można dokonać inwazyjnej oceny śluzówki jamy macicy (biopsja, histeroskopia), by móc wykluczyć zmiany nowotworowe. Po wykluczeniu zmian, w drugiej fazie cyklu (czyli od 12. do 26. lub 28. dnia cyklu) należy stosować progesteron – przy czym powinien być on bioidentyczny (jego struktura biochemiczna jest identyczna do tej, jaką produkuje nasz organizm). Można zatem podać np. luteinę (50 tabletek dopochwowo lub pod język) lub progesteron naturalny w formie maści (nature’s precise cream).

Wszystkie inne dostępne preparaty z progesteronem są syntetycznymi progestagenami. Syntetyczny progestagen (np. orgametril lub provera) można włączyć w przypadku, kiedy miesiączki są bardzo krwotoczne. Poważnym błędem jest podanie preparatów zawierających estrogen z progesteronem – często włączenie estrogenu w okresie, kiedy miesiączki są bardzo obfite, pogłębia problem; z powodu niewłaściwej terapii hormonalnej, krwotoczne miesiączki wracają, a terapia kończy się zabiegiem usunięcia macicy.

W przypadku bardzo obfitych i długo trwających miesiączek optymalnym rozwiązaniem (po wykluczeniu zmian nowotworowych) jest zatem:

1. naturalny progesteron w kremie lub luteina 50 bądź małe dawki orgametrilu lub provery, razem z naturalnym progesteronem;
2. zioła podnoszące poziom progesteronu we krwi – castagnus (vitex agnus castus, czyli niepokalanek);
3. zioła zmniejszające krwawienie: tasznik pospolity, krwawnik;
4. zioła wzmacniające pracę wątroby: pokrzywa, mniszek lekarski, liść maliny, ostropest plamisty. Zioła te można pić 3–4 razy dziennie w formie naparu (1 łyżkę ziół należy zalać szklanką wrzątku, pozostawić pod przykryciem na 15–20 min., następnie odcedzić i wypić);
5. dieta usuwająca nadmiar estrogenów z organizmu oraz dostarczająca fitoestrogenów (przede wszystkim należy wykluczyć biały cukier, słodycze, nadmiar kawy i przetwory z białej mąki; dziennie powinno się jeść 3–4 porcje warzyw, fasoli, soczewicy, kasz i ryb, mięso – ograniczać, spożywać raz w tygodniu);
6. suplementy: spirulina, olej lniany lub siemię lniane, olej z wiesiołka, naturalna witamina C w dużej dawce (500 gm dziennie, w trakcie miesiączki 2000–3000 gm dziennie);
7. ćwiczenia relaksacyjne, medytacja, joga lub tai chi.

www.kobietainatura.pl

Jednym z objawów przekwitania są nagłe krwawienia, które można leczyć przez łyżeczkowanie jamy macicy. Na czym zabieg ten polega i jakie niesie za sobą konsekwencje? Co to jest „spełnianie się jajników” Czy wiesz jak łagodzić skutki i objawy menopauzy?

Spełnianie się jajników

Klasycznym medycznym terminem określającym menopauzę jest niewydolność jajników. Można jednak na sprawę spojrzeć inaczej i mówić o _spełnianiu się jajników. Kobieta przez 30–40 lat produkuje komórki jajowe, znosi hormonalne wahania cykli miesięcznych, jest gotowa na posiadanie dziecka. Tyle lat wystarczy – powie większość kobiet w średnim wieku. Po tym okresie możemy pójść dalej, znaleźć dla siebie miejsce w świecie wolnym od odpowiedzialności związanej z płodnymi latami naszego życia. To czas otwarcia na podejmowanie ryzyka, na obudzenie w sobie pasji, poszukiwanie przygód, które pozostawiałyśmy na uboczu drogi życia, już w wieku 13–14 lat, kiedy to zaakceptowałyśmy kulturalny scenariusz napisany dla naszej płci i zwyczajnie odłożyłyśmy te marzenia na dalszy plan.

Naturalny etap życia kobiety

Menopauza to wypełniony siłą i dający wiele możliwości etap życia kobiety. Jeśli zainwestujemy czas w siebie i będziemy o siebie dbać, menopauza będzie dla nas wielkim darem. Zrównoważona kobieta jest w tym okresie pewna siebie, osiągnęła bowiem pewien poziom kompetencji w domu i w pracy, zna swoje słabe i mocne strony, zna siebie i ma wystarczająco dużo doświadczenia, by poruszać się po świecie z wiarą we własne możliwości. To “wspaniały“/sekskultura/seksualna_dojrzalosc/dojrzale_kobiety_chca_wiecej.html okres w naszym życiu, kiedy możemy być co prawda słabsze fizycznie, ale z pewnością stajemy się zdecydowanie silniejsze emocjonalnie i duchowo.

www.kobietainatura.pl

Komentarze (4)

pati25

11 lat temu

Jak dużą rolę pełnią jajniki wiie każda kobieta.Jednak wraz z wiekiem czynność jajników maleje.Zaczyna się menopauza.Kobieta nie miesiączkuje.

pauzka

11 lat temu

W moim przypadku menopauza przyszła trochę wcześniej,
ponieważ właśnie mój jajnik spełnił swoje funkcje, mam tylko jeden przez,
przez całe swoje dorosłe życie,,jako młoda dziewczyna miałam zabieg,
niestety trzeba było usunąć chory jeden jajnik,mając jeden nie przeszkadzało
mi to w urodzeniu dwóch zdrowych córek,sprawował się bardzo dobrze przejął funkcję drugiego.)))

filodendron

11 lat temu

A do mojej macicy ,wczoraj lekarz włożył zbiorniczek z syntetycznym progesteronem, mam nadzieję, że to mi pomoże, bo miałam po krwotoku łyżeczkowanie i stwierdzam, że to jest okropne.

Zostaw komentarz