dieta-dla-naszych-oczu

Nasze oczy zdradzają nie tylko emocje, ale i choroby. Z wiekiem widzenie staje się utrudnione, wzrok szybciej się męczy, a oczy łzawią i pieką. To pierwsze oznaki świadczące o chorobach oczu. Oprócz wizyty u specjalisty, która będzie nieunikniona, warto wprowadzić do swojej codziennej diety parę zmian dla dobra wzroku.

W wyniku działania czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczone powietrze, alergeny, promienie UV, długotrwały kontakt z komputerem i telewizorem, śluzówka oka wysusza się. Odczuwasz wtedy pieczenie, tzw. piasek pod powiekami, a widzenie staje się często „zamazane”. Trzeba wówczas przypomnieć sobie o potrzebie nawadniania organizmu i częstym mruganiu powiekami. Powtarzające się podrażnienia oczu złagodzi również odpowiednia dieta, bogata w ciemne warzywa i owoce.

Ciemna, fioletowa i czerwona skórka takich owoców jak:

  • aronia
  • borówka amerykańska
  • porzeczki czarna i czerwona
  • jagody, truskawki i jeżyny
  • żurawina
  • ciemne winogrona
  • czarny bez
  • wiśnie i czereśnie
  • śliwki

zawiera sporo flawonoidów i witaminowego przeciwutleniacza, czyli witaminy C. Dzięki nim opóźniamy proces starzenia, zapobiegamy uszkodzeniom plamki żółtej i minimalizujemy niebezpieczeństwo uszkodzenia siatkówki. Dodatkowo wzmacniamy naczynia krwionośne, które odżywiają i dotleniają siatkówkę oraz stymulują wytwarzanie rodopsyny, światłoczułego barwnika, dzięki któremu możliwe jest widzenie po zmroku. Flawonoidy wykazują również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu zapobiegają infekcjom spojówek i stanom zapalnym.

Żółte warzywa jak: marchewka, dynia, kabaczek i pomidory są bogate w beta karoten, który nasz organizm magazynuje, by później w postaci vit. A odżywić siatkówkę i poprawić ostrość widzenia.

Ciemnozielone natomiast (jarmuż, szpinak, natka pietruszki, brukselka, kapusta włoska i czerwona, brokuły, zielony groszek i sałata) są źródłem luteiny i zeaksantyny, które naturalnie występują w składzie chemicznym oka. Dokładnie zlokalizowane są one w plamce żółtej i dopowiadają za powstawanie w oku obrazu. Dostarczenie ich z pożywieniem działa jak wewnętrzny filtr przeciwsłoneczny i chroni nas przed szkodliwym światłem niebieskim uszkadzającym siatkówkę.

Produkty pełnoziarniste jak pieczywo razowe, grube kasze i płatki wielozbożowe, dostarczą naszym oczom witamin z grupy B i złagodzą objawy zmęczenia. Dodatkowo zawarty w nich cynk i selen zmniejszą zagrożenie zwyrodnienia plamki żółtej.

Natomiast tłusty nabiał (twarogi, śmietany, jogurty, dobre margaryny i raz dziennie masło) jest bogaty w witminę A, która jest niezbędna do wytwarzania wspomnianej już rodopsyny. Zwiększa ona również produkcję śluzu w oku, który ma właściwości nawilżające. Jeżeli nie przepadasz za nabiałem, witaminę A znajdziesz również w wątróbce, kukurydzy i oleju rybnym.

Wzbogacenie diety w przeciwutleniacze i wyszczególnione tu witaminy A, B i C, zapewni Ci dobrą profilaktykę zaburzeń związanych z okiem. Jeżeli masz kłopoty z przygotowaniem regularnych i kolorowych posiłków, będziesz musiała skorzystać z suplementów diety zawierających np. borówkę i luteinę. Pamiętaj jednak, że oczy, które cieszą się na widok świeżych i surowych warzyw i owoców, pozostaną zdrowsze na długie lata.

Anna J