ABC menopauzy Menopauza

Fitoestrogeny zyskują na popularności!

popularnosc-fitoestrogenow

W ostatnich czasach wzrastającą popularnością cieszą się fitoestrogeny. Te substancje wytwarzane przez rośliny swoją popularność zawdzięczają podobieństwu strukturalnemu do estrogenów.

W związku z tym, iż fitoestrogeny pod względem budowy przypominają żeńskie hormony płciowe, naukowcy doszli do wniosku, że mogą uzupełniać niedobór tych związków. Panie, które przechodzą menopauzę, często skarżą się na uciążliwe dolegliwości, tj. uderzenia gorąca, nadmierną potliwość czy huśtawkę nastrojów. Odpowiedzialność za uporczywe objawy przekwitania ponosi niski poziom estrogenów.

Fitoestrogeny – działanie

Z przeprowadzonych badań wynika, iż fitoestrogeny należą do grupy steroli. Te substancje wykazują działanie podobne do ludzkich estrogenów. W związku z tym, iż nie są one identyczne z żeńskimi hormonami płciowymi, nie zastąpią syntetycznych związków wykorzystywanych w tabletkach antykoncepcyjnych.

Łagodzenie objawów menopauzy

Fitoestrogenów wykazują powinowactwo do receptorów neuronów podwzgórza, toteż zmniejszają wydzielanie hormonu luteinizującego, który odpowiada za dokuczliwe uderzenia gorąca. Jednocześnie te specyficzne substancje roślinne łagodzą objawy neurowegetatywne, które towarzyszą przekwitaniu. Zaliczamy do nich zaburzenia snu, napadu płaczu czy bóle głowy. W tym miejscu warto podkreślić, iż fitoestrogeny charakteryzują się słabszym działaniem estrogennym niż żeńskie hormony płciowe.

Przemiany enzymatyczne fitoestrogenów

U kobiet, które spożywają suplementy diety na bazie fitoestrogenów, dochodzi do szeregu przemian enzymatycznych. Te z kolei przyczyniają się do przekształcenia substancji pochodzenia roślinnego w związki przypominające żeńskie hormony płciowe.

Irmina

W ostatnich czasach obserwuje się wzrost zainteresowania fitoestrogenami. Te substancje wytwarzane przez rośliny swoją popularność zawdzięczają podobieństwu strukturalnemu do estrogenów.

Podział fitoestrogenów

Wyróżniamy następujące grupy fitoestrogenów:

  • lignany,
  • izoflawony,
  • kumestany.

Lignany jako alternatywa dla izoflawonów sojowych

Preparaty na bazie lignanów, wyodrębnionych z siemienia lnianego, stanowią alternatywę dla osób, które nie mogą przyjmować produktów na bazie składników uzyskanych z soi. Ta popularna roślina jest zaliczana najczęściej spotykanych alergenów.

Suplementy diety na bazie fitoestrogenów

Dużą popularnością wśród suplementów diety na bazie fitoestrogenów cieszą się następujące preparaty: Ligunin, Falvit Estro, Femestra, MenoPrim, Remifemin, Meno Comfort i Menoplant soy-a..

W związku z tym, iż nie każda kobieta może przyjmować suplementy diety na bazie fitoestrogenów, przed rozpoczęciem kuracji warto zasięgnąć opinii specjalisty.

Irmina

Komentarze (4)

pati25

9 lat temu

Na polskim rynku dostępne są różne suplementy z fitoestrogenami.Uważam (ssama ich nie stosuję),że tesuplementy z fitoestrogenami tylko w minimalnym stopniu łagodzą objawy menopauzy.A słyszałam,że nie wszystkie to są suplementy

Mindi

10 lat temu

Trafiłam na suplement diety z fitoestrogonami, który poprawił moje samopoczucie i uregulował miesięczny cykl. Teraz mówię o tym i zachęcam do wypróbowania tej naturalnej metody koleżanki. Zawsze lepiej normować organizm naturalnymi metodami 🙂

drobina

10 lat temu

Ciekawy artykuł. Raczej nie mam problemów z menopauzą, więc póki co, suplementy diety na bazie fitoestrogenów i inne, muszą zaczekać:-X – oby jak najdłużej:-X

Zostaw komentarz