fitoestrogeny-i-ich-wlasciwosci

Ostatnio coraz głośniej się mówi o wykorzystaniu roślinnych odpowiedników kobiecych hormonów w ramach terapii objawów menopauzy. Czym właściwie są fitoestrogeny i jakie mają właściwości?

Charakterystyka fitoestrogenów

Fitoestrogeny należą do grupy tak zwanych fitohormonów. Są to związki organiczne, których działanie reguluje wzrost i rozwój roślin. Jednym z najpopularniejszych fitohormonów jest kwas salicylowy, wykorzystywany w produkcji aspiryny czy spirytusu salicylowego. Występuje on w naturalny sposób w korze i liściach wierzby białej.

Fitoestrogeny to hormony roślinne o budowie i właściwościach bardzo zbliżonych do estrogenów, czyli grupy hormonów produkowanych głównie przez kobiece jajniki. Należą do nich izoflawony, lignany, pochodne kumenu i laktony rezorcyny.

Możemy znaleźć je w soi, soczewicy, ziarnach niektórych zbóż, pluskwicy groniastej a także czerwonej koniczynie. Niewielkie ilości występują również w jabłkach, wiśniach, gruszkach. Bardzo bogatym źródłem lignanów jest siemię lniane, z kolei najwięcej flawonoidów znajdziemy w soi i produktach sojopochodnych (tofu, mleko sojowe).

Działanie fitoestrogenów

Główną zaletą tych roślinnych hormonów jest to, że wykazują działanie bardzo zbliżone do estrogenu. Kiedy kobieta zaczyna doświadczać niedoboru hormonów płciowych podczas menopauzy, fitohormony mogą przejąć ich funkcję.

Aby jednak to się stało, nasz organizm musi je odpowiednio przetworzyć. Większość procesu odbywa się w układzie pokarmowym, stamtąd wędrują w krwiobiegu tam, gdzie nasze ciało ich potrzebuje – a zapotrzebowanie jest spore.

Oleofarm