Podróż poślubna
Pavel Danilyuk z pexels

Ślub to długo wyczekiwany moment, który pozwala celebrować miłość, jaka połączyła daną parę. Huczne wesele służy wyrażeniu radości i dobrej zabawie. Podróż poślubna to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej świeżo upieczonych małżonków. Cel zazwyczaj stanowi obcy kraj. Choć większość par pierwsze wspólne wycieczki ma już dawno za sobą, to pierwszy wyjazd po ślubie rządzi się własnymi prawami. Przygotowania do zawarcia związku małżeńskiego pochłaniają sporo energii. Generują też silny stres, dlatego pakowanie do podróży poślubnej często odbywa się dość chaotycznie. Łatwo można o czymś zapomnieć. Co zabrać ze sobą na miesiąc miodowy?

 

Odpowiednia walizka podróżna to podstawa

Podróż poślubna wiąże się z ogromną ekscytacją, przez co łatwo można pominąć prozaiczne kwestie. Kluczową rolę odgrywa odpowiednia walizka. Powinna pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, ale też pozostawać zgodna z regulaminem linii lotniczej. Jej wymiary i ciężar mają znaczenie. Przekroczenie masy bagażu skutkuje koniecznością dopłaty. Warto zwrócić uwagę na aspekt praktyczny. Najlepiej, aby walizka podróżna posiadała stabilne kółka, ponieważ przemieszczanie się z nią nie wymaga dużego wysiłku.

Podróż poślubna – zabierz ze sobą potrzebne dokumenty

Podróż poślubna to przepiękne wydarzenie, aby nic go nie zakłócało, trzeba zadbać o kwestie formalne. Jedną z nich są dokumenty potwierdzające tożsamość. Nowożeńcy, którzy przemieszczają się w obrębie strefy Schengen, potrzebują wyłącznie dowodów osobistych. Jeśli planuje się jej opuszczenie, paszport prawdopodobnie okaże się konieczny. Wyjątek stanowią niektóre kraje bałkańskie, które nie należą do Unii Europejskiej, ale na 30 dni można wjechać do nich po okazaniu dowodu osobistego. Wiele kobiet przyjmuje nazwisko męża wraz z chwilą zawarcia związku małżeńskiego. Nie trzeba jednak od razu wymieniać wszystkich dokumentów. Dowód i paszport świeżo upieczonej żony pozostają ważne przez 60 dni.

Jakie ubrania zabrać w podróż poślubną?

Wszystko zależy od celu podróży i pory roku. Pary, które wybierają się do ciepłych krajów, powinny wyposażyć się w przewiewne ubrania i buty. W przypadku panny młodej świetnie sprawdzą się sukienki z naturalnych materiałów oraz skórzane sandały, klapki, balerinki i trampki. Jeśli nowożeńcy planują pływać w morzu, jeziorze czy basenie, przyda im się strój kąpielowy. Kapelusz uchroni ich głowy przed przegrzaniem, a okulary przeciwsłoneczne zadbają o oczy. Podróż poślubna składa się z romantycznych kolacji przy świecach, na które warto założyć eleganckie ubrania, w tym efektowne sukienki. Nowożeńcy cieszą się sobą, dlatego seksowna bielizna damska jest mile widziana:) Koronkowy stanik i majtki to zestaw, który zawsze zda egzamin, a zajmuje niewiele miejsca w walizce.

Miesiąc miodowy. Dlaczego warto wymienić pieniądze w kantorze?

Wiele osób przywykło do transakcji bezgotówkowych. Warto nadmienić, że Polska znajduje się wśród liderów bankowości elektronicznej. Stosunkowo łatwo można w niej zapłacić kartą za produkty i usługi. Za granicą czasem pojawiają się komplikacje z tym związane. Niektóre restauracje w europejskich kurortach przyjmują wyłącznie gotówkę. Należy mieć na uwadze, że płatność w kraju, w którym obowiązuje inna waluta, generuje dodatkowe koszty związane z wymianą złotówek na euro/dolary/korony. Rekomenduje się, aby w podróż poślubną zabrać ze sobą gotówkę. Złotówki najlepiej wymienić na obcą walutę w kantorze, który oferuje korzystny kurs.

Ubezpieczenie dla podróżujących – dlaczego warto je wykupić?

Miesiąc miodowy obfituje w wiele szczęśliwych chwil i wspaniałych wspomnień. Zdarzają się jednak niespodziewane okoliczności. Niewiele trzeba, aby któryś z nowożeńców uległ wypadkowi lub kontuzji. Ubezpieczenie dla podróżujących rozwiązuje wiele problemów. Warto wykupić je, planując miesiąc miodowy. Firmy oferują wiele ciekawych pakietów, spośród których każda para młoda z pewnością znajdzie dogodne dla siebie rozwiązanie.

Bilety lotnicze jako podstawa każdej podróży

Podróż poślubna to niezwykły czas, kiedy nowożeńcy koncentrują się na sobie. Emocje sprawiają, że łatwo można o czymś zapomnieć. Przed wyjazdem na lotnisko należy upewnić się, że bilety lotnicze zostały zabrane. Można też ściągnąć je na telefon jako pdf. Jeśli papierowa wersja gdzieś się zawieruszy, do dyspozycji nowożeńców pozostanie jeszcze elektroniczna.

Potwierdzenie rezerwacji hotelu

Wiele hoteli wymaga okazania potwierdzenia rezerwacji. Inaczej może odmówić zakwaterowania. Warto o tym pamiętać i wydrukować sobie potwierdzenie rezerwacji hotelu. Można je również posiadać w wersji elektronicznej. Przy zakwaterowaniu potrzebne są dokumenty potwierdzające tożsamość.

Sprzęt elektroniczny, który uwieczni romantyczne chwile

XXI wiek rządzi się swoimi prawami. Każda para, która udaje się w podróż poślubną, pragnie uwiecznić najciekawsze momenty. Niekiedy też chce się nimi podzielić z bliskimi, publikując zdjęcia w portalach społecznościowych. Nowożeńcy powinni zabrać ze sobą niezbędny sprzęt elektroniczny. Przydadzą się im smartfony, ładowarki, aparat fotograficzny, dodatkowe karty pamięci i powerbank. Sprzęt elektroniczny należy odpowiednio zabezpieczyć na czas podróży, dbając o to, aby nie uległ uszkodzeniu. Jest cenny, dlatego warto mieć go przy sobie w bagażu podręcznym.

Przewodnik po kurorcie

Podróż poślubna wiąże się ze zwiedzaniem okolicy. Warto zawczasu zaplanować atrakcje turystyczne. Niekiedy pary przeżywają rozczarowanie, gdy okazuje się, że do muzeum/galerii sztuki/kościoła, trzeba zarezerwować wejściówkę ze sporym wyprzedzeniem. Coraz więcej instytucji korzysta z tego rozwiązania, aby uniknąć zatłoczenia. Papierowy przewodnik po kurorcie zapobiegnie dezorientacji w nowym terenie. Wiele osób przyzwyczaiło się do Google Maps na smartfonie. Warto pamiętać, że internet nie wszędzie działa równie dobrze. Utrata łączności z siecią może zaowocować zgubieniem drogi. Ponadto korzystanie z internetu mobilnego i połączeń telefonicznych poza Unią Europejską generuje dodatkowe koszty.

Apteczka i jej podstawowe wyposażenie

Niektórzy nowożeńcy przyjmują na stałe określone leki, dlatego nie mogą zapomnieć o nich przy pakowaniu walizki podróżnej. Warto zabrać ze sobą tabletki przeciwbólowe, preparat do odkażania ran, bandaż i plastry. Skaleczenie czy odcisk na stopie to problemy, które przydarzają się dość często, dlatego należy przygotować się na ich wystąpienie.

Kosmetyki w wersji podróżnej

Miesiąc miodowy to magiczny czas, nic nie powinno go zepsuć, dlatego warto zabrać ze sobą sprawdzone kosmetyki w wersji podróżnej. Można też przelać szampon, żel pod prysznic czy odżywkę do włosów do plastikowych buteleczek zakupionych w drogerii. Zdarza się, że za granicą dostęp do ulubionego antyperspirantu czy kremu jest utrudniony. Zakup innego rodzi z kolei ryzyko podrażnienia i uczulenia. Pary, które wybierają się do ciepłych krajów, nie powinny zapominać o kosmetykach do opalania z wysokim SPF. Ochrona przeciwsłoneczna zapobiegnie oparzeniom i zmniejszy ryzyko rozwoju czerniaka w przyszłości. Stanowi też najlepszą broń w walce z fotostarzeniem.

Magdalena Kukurowska