zabiegi z prądami TENS
Grafika dostarczona przez partnera

Ból pleców stanowi zmorę milionów Polaków, którzy skarżą się na niego sporadycznie lub na co dzień. Siedzący tryb życia, spożywanie wysoko przetworzonej żywności, źle dobrany materac czy krzesło – każdy z tych czynników może przyczynić się do dolegliwości krzyża. Ból pleców zawsze wywołuje dyskomfort. Niestety, lekceważąc go i czekając na to, aż sam przejdzie, zwiększamy ryzyko, iż z czasem stanie się on dużo bardziej intensywny. Ból krzyża to problem, z którym warto zwrócić się do specjalisty. Przeprowadzi on pogłębiony wywiad i w razie potrzeby zleci badania diagnostyczne. Ponadto niektóre zabiegi na ból pleców możesz wykonać w domu, wzmacniając tym samym mięśnie kręgosłupa i łagodząc dolegliwości bólowe.

Spis treści:

  1. Siedzący tryb życia a ból pleców
  2. Dlaczego nadwaga powoduje ból krzyża?
  3. Ergonomiczny fotel i materac do spania – jak zadbać o zdrowie kręgosłupa?
  4. Dlaczego z bólem kręgosłupa należy zgłosić się do lekarza?
  5. Jak działają zabiegi fizjoterapeutyczne na plecy?
  6. Ulga w bólu pleców bez tabletek i maści
  7. Jak prądy TENS łagodzą ból krzyża?
  8. O czym należy pamiętać, stosując urządzenie przeciwbólowe TRU+?
  9. Elektrostymulator TRU+ – jak go używać?
  10. 1 urządzenie – 2 rodzaje elektrod
  11. Elektrostymulacja TENS do użytku domowego – postaw na urządzenie proste w obsłudze!

Siedzący tryb życia a ból pleców

Współczesny tryb życia nie sprzyja naszemu zdrowiu. Większość z nas pracuje przy biurku, a drogę do biura i domu pokonuje samochodem. Po południu często nie mamy czasu i sił, aby pozwolić sobie na umiarkowaną aktywność fizyczną, vide spacer, jogging czy jazda na rowerze. Siedzący tryb życia sprawia, że ból kręgosłupa staje się coraz częściej spotykaną przypadłością. Aby uniknąć uciążliwych dolegliwości, należy postawić na systematyczny ruch. Nie muszą to być forsujące ćwiczenia fizyczne, nie każdy z nas preferuje siłownię. Wystarczy, że zamienimy samochód na rower, a skorzysta na tym nasz organizm, w tym kręgosłup. Po powrocie z biura warto udać się na spacer. Kontakt z naturą relaksuje i pomaga pozbyć się napięcia nerwowego. Przewlekły stres, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, powoduje, że nasze ciało jest napięte niczym struna. Dotyczy to również mięśni krzyża i może powodować ból kręgosłupa.

 

Dlaczego nadwaga powoduje ból krzyża?

Nadwaga stanowi spore obciążenie dla kręgosłupa, naszych mięśni i stawów. Warto o tym pamiętać i postawić na zdrowe nawyki żywieniowe. Często zapominamy o tym, że siedzący tryb życia zmniejsza zapotrzebowanie naszego organizmu na kaloryczność posiłków. Z wiekiem z kolei obserwuje się spadek metabolizmu, o którym także należy pamiętać, komponując dietę. Produkty wysoko przetworzone, choć są łatwo dostępne i pozwalają przygotować posiłek w kilka minut, sprzyjają magazynowaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zwiększają również ryzyko rozwoju cukrzycy i insulinooporności. Warto kompleksowo zadbać o zdrowie. Dobre nawyki żywieniowe nie tylko uchronią nas przed nadwagą, co zapobiegnie bólom kręgosłupa, ale też wpłyną pozytywnie na gospodarkę hormonalną.  Zdrowa dieta powinna opierać się na produktach pełnoziarnistych, świeżych owocach oraz warzywach, orzechach, nasionach, rybach, chudym mięsie gotowanym na parze, nabiale i jajach. W miarę możliwości starajmy się unikać słodyczy, słonych przekąsek, smażonych dań i fast foodów.

Ergonomiczny fotel i materac do spania – jak zadbać o zdrowie kręgosłupa?

Skarżysz się na ból krzyża? Zastanów się, czy krzesło, z którego korzystasz w pracy, jest odpowiednio wyprofilowane. Czasem źle dobrane meble mogą stać się źródłem nieprzyjemnych dolegliwości. Ergonomiczny fotel zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, przez co unikamy przebywania w niewygodnej pozycji przez wiele godzin.  Także źle dobrany materac do spania może powodować ból krzyża.

Dlaczego z bólem kręgosłupa należy zgłosić się do lekarza?

Jednorazowy incydent w postaci bólu kręgosłupa zazwyczaj nie ma poważnych następstw, choć sam w sobie jest nieprzyjemny. Natomiast w sytuacji, gdy utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zasięgnąć porady specjalisty. Lekarz przeprowadzi pogłębiony wywiad i zleci ewentualne badania, aby wykluczyć dyskopatię, nerwobóle, rwę kulszową, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, lumbago czy osteoporozę. Przypadłości tych nie wolno lekceważyć. Wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia. W przypadku niektórych dolegliwości ból pleców stanowi jedynie wierzchołek góry lodowej.

Jak działają zabiegi fizjoterapeutyczne na plecy?

Zabiegi fizjoterapeutyczne na ból pleców można podzielić na doraźne i długofalowe. W przypadku tych drugich podejmuje się działania, które mają na celu pozbycie się napięcia z mięśni kręgosłupa i ich wzmocnienie. Leczenie bólu krzyża należy potraktować w sposób holistyczny. Wzmacnianie mięśni to jedno, drugi istotny element stanowi walka ze złymi nawykami, w tym ze znikomą ilością ruchu czy niewłaściwą dietą. Także fotel, z którego korzystamy w pracy, warto wymienić na bardziej ergonomiczny. Doraźne zabiegi fizjoterapeutyczne pozwalają zredukować napięcia w obrębie mięśni kręgosłupa i złagodzić dolegliwości bólowe na kilka godzin.  Zabiegi na plecy można wykonywać też samodzielnie w domowym zaciszu. Bardzo dobre rezultaty przynosi wykorzystanie prądów TENS. Ich skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych.

Ulga w bólu pleców bez tabletek i maści

Elektrostymulator TRU+ stanowi świetne rozwiązanie, gdy skarżymy się na ból pleców.  Wiele osób w celu pozbycia się uciążliwych dolegliwości sięga po tabletki przeciwbólowe. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdy skarżymy się na nawracające problemy z krzyżem. Tabletki przeciwbólowe, nawet te dostępne bez recepty w supermarkecie, nie pozostają neutralne dla naszego organizmu. Ich nadmierne zażywanie może przyczynić się do wystąpienia skutków ubocznych, w tym uzależnienia od zalecanej dawki substancji uśmierzającej ból. W takiej sytuacji konieczne jest wdrożenie silniejszych leków przeciwbólowych. Na szczęście do dyspozycji mamy też niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu pleców o łagodnym lub średnim nasileniu. Do tego typu rozwiązań zaliczyć można elektrostymulator TRU+.

Jak prądy TENS łagodzą ból krzyża?

Jest to produkt, którego działanie opiera się na sprawdzonej technologii, którą w zabiegach terapeutycznych stosuje się od pół wieku.  Elektrostymulator TRU+ wykorzystuje metodę TENS, czyli prowadzi do przezskórnej stymulacji nerwów.  Urządzenie wysyła impulsy elektryczne o niskim natężeniu, które są całkowicie bezpieczne dla organizmu człowieka. Te łagodzą dolegliwości bólowe na dwa sposoby – poprzez blokowanie sygnału bólowego oraz stymulację produkcji beta-endorfin, czyli naturalnych substancji chemicznych o działaniu przeciwbólowym.  Metoda TENS wykorzystywana jest od 50 lat w fizjoterapii, a jej działanie zostało potwierdzone klinicznie. Elektrostymulator TRU+ jest urządzeniem domowym opracowanym z myślą o użytkownikach nieprofesjonalnych.

Elektrostymulator TRU+

Grafika dostarczona przez partnera

O czym należy pamiętać, stosując urządzenie przeciwbólowe TRU+?

Elektrostymulator TRU+ to polski wyrób medyczny, który może pochwalić się niewielkimi gabarytami. Mamy tutaj do czynienia z urządzeniem kompaktowym, z którego można korzystać w domowym zaciszu. Ten poręczny elektrostymulator sprawdzi się też w podróży czy biurze. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż nie wolno go używać podczas snu, prowadzenia samochodu czy kąpieli. Natomiast po tym, jak przykleimy elektrody na suchą i oczyszczoną skórę, możemy pracować na komputerze, oglądać telewizję czy spożywać obiad. Tego urządzenia przeciwbólowego nie stosujemy na rany, wysypki oraz spuchniętą, zaczerwienioną czy zakażoną skórę. Nie wolno go używać także w okolicy zmian o charakterze nowotworowym. Elektrostymulator TRU+ jest przeznaczony dla osób dorosłych, dzieci nie mogą go stosować.

Elektrostymulator TRU+ – jak go używać?

Sesja z użyciem elektrostymulatora TRU+ trwa 30 minut. Urządzenie przeciwbólowe emituje dwa rodzaje impulsów elektrycznych, które są przekazywane do organizmu użytkownika dzięki przyklejonej na skórze w miejscu bólu elektrodzie. Stosowanie prądów TENS jest metodą bezbolesną i bezpieczną, a ich działanie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Urządzenie TRU+ posiada możliwość regulacji intensywności impulsów o niskim natężeniu prądu, dzięki czemu jego stosowanie jest komfortowe dla użytkownika.

1 urządzenie – 2 rodzaje elektrod

W ofercie TRU+ znajdziemy 2 kształty elektrod, które zostały opracowane z uwzględnieniem anatomii obszarów, na których mają być stosowane – pleców lub karku. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala złagodzić ból kręgosłupa, który stanowi często spotykaną przypadłość. Jeśli na początek kupisz elektrody dopasowane do pleców, a później pojawią się nieprzyjemne dolegliwości ze strony karku i szyi, możesz dokupić elektrody przeznaczone do tego obszaru. Pasują one bowiem do tego samego urządzenia.

Elektrostymulacja TENS do użytku domowego – postaw na urządzenie proste w obsłudze!

Ogromnym atutem elektrostymulatora TRU+ jest prosta obsługa. Ponadto omawiane urządzenie przeciwbólowe posiada proste i przyjazne użytkownikowi mocowanie elektrostymulatora na elektrodzie.

Przed użyciem elektrostymulatora TRU+, który ma status wyrobu medycznego, należy zapoznać się z instrukcją użycia i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem.