Sensitive Skin Syndrome
Zdjęcie autorstwa ANTONI SHKRABA z Pexels

Dawniej istniał ścisły podział na rodzaje cery. Dziś już nie obowiązuje, ponieważ uległ zatarciu. Skóra sucha może być jednocześnie wrażliwa, ale też tłusta czy mieszana. Wrażliwość oraz różne typy cery idą ze sobą w parze. Czy jest Sensitive Skin Syndrome, czyli syndrom skóry wrażliwej?

Spis treści:

  1. Skóra wrażliwa – charakterystyka
  2. Jaką rolę odgrywa płaszcz hydrolipidowy?
  3. Czym jest Sensitive Skin Syndrome?
  4. Psychodermatologia, czyli jak psychika oddziałuje na skórę
  5. Syndrom skóry wrażliwej – często spotykany problem u osób wysoko wrażliwych
  6. Sposoby radzenia sobie ze stresem receptą na problemy skórne
  7. Dieta zwalczająca stres oksydacyjny
  8. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry wrażliwej?
  9. Jak dbać o skórę wrażliwą w codziennym życiu?

Skóra wrażliwa – charakterystyka

Po czym rozpoznać skórę wrażliwą? Dostrzeżemy ją, gdy przyjrzymy się reakcji na czynniki zewnętrzne, które większości osób nie szkodzą. Jeśli jednak wskutek ich oddziaływania pojawiają się takie dolegliwości jak ból, pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie skóry, to mamy do czynienia z Sensitive Skin Syndrome.

Jaką rolę odgrywa płaszcz hydrolipidowy?

Dlaczego sucha skóra jest wrażliwa? Wynika to z faktu, iż została pozbawiona naturalnej bariery ochronnej w postaci płaszcza hydrolipidowego. W rezultacie czynniki zewnętrzne, w tym potencjalne alergeny i substancje drażniące, mogą na nią silniej oddziaływać. Co ciekawe, cera tłusta często staje się wrażliwa, ponieważ usilnie próbujemy unormalizować pracę gruczołów łojowych, co skutkuje jej wysuszeniem.

Czym jest Sensitive Skin Syndrome?

Syndrom skóry wrażliwej (Sensitive Skin Syndrome) to pojęcie, które kilka lat temu zostało stworzone przez Międzynarodowe Forum Badań nad Świądem.  Pod tym określeniem kryje się reakcja na niegroźne czynniki zewnętrzne, która manifestuje się pieczeniem, zaczerwienieniem, świądem czy uczuciem gorąca, tudzież palenia skóry.  U osoby dotkniętej syndromem skóry wrażliwej pojawia się dyskomfort i ból, jednocześnie obserwuje się spadek jędrności skóry.

Psychodermatologia, czyli jak psychika oddziałuje na skórę

Skóra wrażliwa to często spotykany problem wśród Europejczyków. Częściej borykają się z nim kobiety, choć i mężczyźni dość często skarżą się na dokuczliwe dolegliwości o podłożu dermatologicznym.  W związku z tym, iż w przypadku kobiet problem pojawia się u ponad połowy populacji, a w przypadku mężczyzn zbliża się do połowy populacji, coraz większe znaczenie ma psychodermatologia. To holistyczne podejście do problemów skórnych, które ściśle wiąże się z psychologią. Wykazano bowiem, że psychika oddziałuje na ciało i odwrotnie. W rezultacie stres może zaostrzać problemy skórne. Natomiast dolegliwości dermatologiczne mogą rodzić stres. W tym miejscu warto podkreślić, iż naukowcy zauważyli, że stres zaostrza przebieg atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, trądziku różowatego i wyprysku kontaktowego.

Syndrom skóry wrażliwej – często spotykany problem u osób wysoko wrażliwych

Syndrom skóry wrażliwej (Sensitive Skin Syndrome) to problem, z którym najczęściej borykają się osoby wysoko wrażliwe. Wbrew obiegowej opinii, nie tylko introwertycy mają wysoko wrażliwy centralny układ nerwowy. Ten występuje również u ekstrawertyków, którzy uchodzą za dusze towarzystwa. Osoby wysoko wrażliwe łatwo ulegają przebodźcowaniu. Jako dokuczliwy odbierają hałas, liczne zapachy czy jasne światło. W ich przypadku obserwuje się wysoki poziom stresu. Temu stanowi towarzyszy wyrzut kortyzolu. Niestety, chroniczny stres sprawia, że organizm zalewa ten specyficzny hormon. Wskutek jego oddziaływania powstają wolne rodniki, które indukują stan zapalny w organizmie.  To z kolei powoduje podrażnienie skóry i spadek jej elastyczności.

Sposoby radzenia sobie ze stresem receptą na problemy skórne

Psychodermatologia zwraca uwagę, że kluczową rolę w walce ze skórą wrażliwą odgrywa umiejętność zrelaksowania się po dniu pełnym wrażeń. Każdy z nas musi znaleźć swój własny sposób radzenia sobie ze stresem. Jednym pomaga medytacja, drugim aktywność fizyczna, a trzecim rozmowa z przyjaciółką.

Dieta zwalczająca stres oksydacyjny

W walce ze stresem oksydacyjnym, który wywołuje syndrom skóry wrażliwej (Sensitive Skin Syndrome), nie bez znaczenia pozostaje dieta. Ta powinna obfitować w kwasy omega-3 i omega-6. Te znajdziemy w oleju z wiesiołka, lnu i ogórecznika.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry wrażliwej?

Pielęgnacja skóry wrażliwej nierzadko nastręcza sporo trudności. Należy tutaj zwracać uwagę na skład kosmetyków. Osoby zmagające się z syndromem skóry wrażliwej powinny unikać substancji zapachowych, sztucznych barwników czy silnych detergentów. Skórę warto oczyszczać olejem arganowym lub olejem z kiełków pszenicy. Następnie należy ją odżywić i nawilżyć, sięgając po krem zawierający składniki wchodzące w skład cementu międzykomórkowego, czyli skwalan, ceramidy, fitosterole.  Martwy naskórek usuwamy, korzystając z peelingu enzymatycznego. Specjaliści polecają ten zawierający polihydroksykwasy.

Jak dbać o skórę wrażliwą w codziennym życiu?

Uważajmy na to, co jemy i czego używamy do czyszczenia różnych powierzchni. Wykazano bowiem, iż alergie pokarmowe oraz kontaktowe pogarszają stan skóry wrażliwej. Jeśli podejrzewamy, że szkodzą nam pomidory, wykonajmy stosowne badania, a w przypadku potwierdzenia uczulenia, wyeliminujmy je ze swojej diety. Zrezygnujmy też z silnych środków chemicznych do mycia blatów czy podłogi. Warto zastąpić je naturalnymi odpowiednikami wolnymi od substancji zapachowych, sztucznych barwników czy drażniących detergentów.