Co folia bąbelkowa ma wspólnego z badaniami krwi
Fotografia dostarczona przez partnera

Wykonywanie badań krwi wiąże się dość wysokimi kosztami, na które wiele ludzi z krajów rozwijających się po prostu nie stać. Na szczęście ostatnie odkrycie naukowców z Harvardu może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów badań, gdyż udowodnili oni, że standardowe płytki laboratoryjne mogą skutecznie zastąpić …folie bąbelkowe.

Współczesna nauka wymaga drogiego, precyzyjnego sprzętu? Według naukowców niekoniecznie.

Amerykańscy uczeni swoim nowym odkryciem całkowicie obalili teorię rozpowszechnioną w środowiskach naukowych, według której współczesna nauka wymaga bardzo drogiego sprzętu. Zespół George’a Whitesides’a z Harvardu w 2015 roku zademonstrował, żefolia bąbelkowa umożliwia precyzyjne badania krwi, a nawet hodowlę mikroorganizmów.

Folia bąbelkowa daje szansę na rozwój diagnostyki w krajach rozwijających się

W krajach rozwiniętych do wykonania badań laboratoryjnych używane są plastikowe płytki z 96 dołkami. Choć są one wygodne w użyciu, to ich cena nie należy do najniższych. Za jedną płytkę należy zapłacić od 1 do 5 dolarów.

Choć dla nas ta cena nie wydaje się być wygórowana, to należy pamiętać, że w niektórych krajach średnia miesięcznych zarobków wynosi zaledwie kilka do kilkunastu dolarów.

Takie zarobki wydają się być nierealne dla osób żyjących w krajach rozwiniętych, jednak są one dość smutnym faktem. Podział społeczeństwa na bogatych i biednych wciąż się pogłębia. Według danych OECD na świecie wciąż żyje około 40 mln osób, które są poniżej linii biedy, czyli zarabiają mniej niż 1,90 dolarów dziennie.

W takim przypadku folia bąbelkowa jako alternatywa dla drogiego sprzętu laboratoryjnego jest prawdziwym dobrodziejstwem, gdyż umożliwia wykonywanie testów diagnostycznych w krajach najbiedniejszych.

Folia bąbelkowa obniży koszty badań in vitro

Fotografia dostarczona przez partnera

Folia bąbelkowa obniży koszty badań in vitro

Najnowsze odkrycie naukowców z Harvardu jest także znaczące dla krajów rozwiniętych, gdyż udowodnili oni także, żefolia bąbelkowa świetnie sprawdzi się w wykonywaniu badań in vitro. Według zespołu George’a Whitesides’a testy diagnostyczne in vitro wykonywane na folii bąbelkowej mogą generować wyniki równie dokładne co te wykonywane w najnowocześniejszych laboratoriach. Różnica jest jednak jedna, lecz bardzo znacząca – koszty.

Co badali naukowcy z Harvardu w folii bąbelkowej?

Wiemy, że takie nowinki naukowe mogą być dość szokujące i mało wiarygodne, dlatego posłużymy się badaniami, które zostały przedstawione przez zespół w American Chemical Society’s journal Analytical Chemistry w roku 2014.

Naukowcy korzystając z folii bąbelkowej byli w stanie przeprowadzić badania krwi m.in. pod kątem cukrzycy czy anemii, wyhodować bakterię E. coli czy niepasożytnicze nicienie Caenorhabditis elegans.

Czy folia bąbelkowa jest na pewno dobrą alternatywą dla profesjonalnych narzędzi laboratoryjnych?

Naukowiec prowadzący projekt – George Whitesides – potwierdza, że folia bąbelkowa spełnia wszelkie wymagania, które są niezbędne do wykonania prawidłowych badań laboratoryjnych.

Przede wszystkim sposób produkcji folii bąbelkowej pozwala na wyprodukowanie w 100% sterylnej przestrzeni powietrznej. Takie rozwiązanie nie wymaga więc używania kosztownej aparatury do sterylizacji, która jest niezbędna podczas badań na tradycyjnych płytkach.

Co więcej, możliwości produkcyjne folii bąbelkowej pozwalają na szybkie, tanie i łatwe wyprodukowanie jej w przeróżnych rozmiarach i o przeróżnej wielkości bąbelków.

Zdaniem naukowców z Harvardu podczas badań nie znaleźli oni żadnych mankamentów, które uniemożliwiałyby użycie folii bąbelkowej w badaniach laboratoryjnych.

Jak to działa, czyli jak naukowcy wprowadzali płyny do folii bąbelkowej?

W celu wprowadzenia próbek do pęcherzyka folii bąbelkowej naukowcy używali cienkiej strzykawki, która umożliwiła wprowadzenie płynu do wnętrza bąbelka. Po wprowadzeniu płynu do wnętrza, otwór należało czymś zakleić. Co może być nieco zaskakujące, naukowcy w tym celu nie wykorzystywali żadnych specjalistycznych. Przydatny okazał się preparat do utwardzania paznokci. Świetnie poradził sobie z tym zadaniem i również pozwolił na ograniczenie dodatkowych kosztów związanych z badaniami laboratoryjnymi.

Ile można zaoszczędzić wykonując badania laboratoryjne na folii bąbelkowej

Fotografia dostarczona przez partnera

Ile można zaoszczędzić wykonując badania laboratoryjne na folii bąbelkowej?

Jak wspomnieliśmy na początku szklana probówka z 96 miejscami na próbki może kosztować nawet 5 dolarów. Dla porównania metr kwadratowy folii bąbelkowej kosztuje kilka groszy. Różnica jest więc niebagatelna, co daje ogrom możliwości dla naukowców z laboratoriów w regionach o ograniczonych zasobach finansowych.

Folia bąbelkowa wykorzystywana do testów laboratoryjnych to nie jedyny pomysł naukowców

Wykorzystywanie folii bąbelkowych to nie jedyny pomysł, który proponują naukowcy z Harvarda. Zespół George’a Whitesides’a jest znany w środowisku naukowym ze znajdowania profesjonalnych zastosowań dla rzeczy użytku codziennego.

Ich wcześniejsze projekty obejmują m.in. wykorzystywanie trzepaczki do jajek jako wirówki obrotowej, roweru jako źródła energii czy używania papieru do badania jakości wody.

Przeczytaj więcej na https://neopak.pl

Jak folia bąbelkowa może przydać się polskim naukowcom?

Wykonywanie testów laboratoryjnych w Polsce również nie należy do najtańszych czynności. Choć nie mamy tak krytycznej sytuacji, jak kraje rozwijające się, w których ludziom brakuje funduszy na podstawowe badania, to dzięki folii bąbelkowej możemy polepszyć chociażby jakość zajęć laboratoryjnych na uczelniach. Znaczące zmniejszenie kosztów badań laboratoryjnych pozwala uczelniom na przeprowadzanie znacznie większej ilości takich zajęć. Zwiększona ilość zajęć będzie prowadzić do poprawy szkolnictwa, a na takiej sytuacji zyskujemy wszyscy.

Ile kosztuje folia bąbelkowa w Polsce?

Cena folii bąbelkowej różni się w zależności od kilku czynników, m.in. wielkości bąbelków. Jednak za 50 m folii zapłacimy około 25 zł! W porównaniu do kosztów profesjonalnych próbek laboratoryjnych, ta cena naprawdę robi wrażenie. Szczególnie dobrych okazji cenowych można szukać zakupując folię hurtowo, np. Sklepie Neopak.pl, który oferuje tanie folie bąbelkowe w cenach hurtowych.