Polecamy! Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry głowy – jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja?

Atopowe zapalenie skóry głowy – jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba dotycząca skóry gładkiej i owłosionej. Wynika z nadmiernej reakcji alergicznej na kosmetyki, chemię, stres, produkty spożywcze i wiele innych czynników. Mimo wszystko dokładna przyczyna występowania AZS nie jest do końca poznana i dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne.

Objawy atopowego zapalenia skóry głowy

Przebieg jest przewlekły, z okresami zaostrzeń i remisji. Typowymi objawami są:

  • zaczerwienienie,
  • suchość,
  • łuszczenie się skóry,
  • intensywny świąd.

Choroba częściej występuje u dzieci i ma tendencję do wygasania wraz z wiekiem, jednak rozpoznajemy ją także u około  3% osób dorosłych.

Atopowe zapalenie skóry głowy przyjmuje postać złuszczenia łupieżowego, dodatkowo może pojawić się rumień i grudki z żywo czerwonymi nadżerkami i strupami. Skóra może być zgrubiała i pokryta blaszkami, szczególnie w okolicy karku. Włosy mogą być łamliwe i przerzedzone. Rzadko dochodzi do zajęcia małżowin usznych.

Jakie czynniki mogą pogarszać przebieg choroby?

Należy zdawać sobie sprawę, że niektóre czynniki mogą pogarszać przebieg choroby. Są to:

  • długie kąpiele i prysznice, które nasilają utratę wody z komórek skóry,
  • drapanie,
  • stres,
  • pot,
  • drażniące środki czyszczące, mydła, detergenty,
  • dym papierosowy, zanieczyszczenia powietrza.

Leczenie atopowego zapalenia skóry głowy

Skóra objęta procesem chorobowym wymaga regularnego nawilżania – sprawdzają się preparaty z mocznikiem, pantenolem oraz ceramidy i naturalne olejki. Atopowe zapalenie skóry głowy należy łagodzić poprzez ograniczenie stosowania preparatów na skórę głowy, czyli: pianek, lakierów do włosów, żeli, środków z dodatkiem alkoholu, farb do włosów.

Mycie włosów powinno się odbywać w wodzie o temperaturze ciała, bez detergentów. Dobrze jeśli pozwolimy włosom schnąć samoistnie, bez pocierania ręcznikiem, ewentualnie z użyciem chłodnego nawiewu. Szampony i odżywki wybierajmy z krótkim i naturalnym składem, można poszukać także produktów przeznaczonych specjalnie dla skóry atopowej.

Często stosowane kremy i maści zawierające inhibitory kalcyneuryny – są to leki dostępne na receptę, które hamują aktywność układu odpornościowego, zmniejszając przy tym objawy choroby.

Zmniejszenie świądu można uzyskać dzięki doustnym lekom przeciwalergicznym z grupy preparatów antyhistaminowych. W bardziej zaawansowanych przypadkach często konieczne są sterydy w formie doustnej lub dożylnej – łagodzą świąd, wygaszają odpowiedź alergiczną i zmniejszają nasilenie zmian skórnych.

W ramach leczenia wspomagającego warto rozważyć leczenie nadmiernego stresu i udać się na konsultację psychiatryczną lub psychologiczną. Dodatkowo osoby zmagające się z AZS często zmagają się z niską samooceną, więc ważne jest wsparcie profesjonalisty. Należy także zadbać o redukcję stresu w otoczeniu, poprzez wprowadzenie zasad higieny snu i pracy.

Komentarze (4)

Rosia58

1 miesiąc temu

Osoba, która ma AZS na głowie, powinna uważać też przy doborze szamponów, bo i te mogą nasilać przebieg choroby.

alibabka

1 miesiąc temu

Nie wiedziałam, że AZS może pojawić się na owłosionej skórze głowy. Niewątpliwie jest to trudna do wyleczenia dolegliwość.

Zostaw komentarz