oświadczyny

Wiele kobiet marzy o pierścionku – tym jednym, jedynym, wręczonym przez ukochanego mężczyznę. Oświadczyny to wielki krok ku nowemu życiu – życiu we dwoje. Czasem kobieta długo czeka na ten ważny moment, wręcz nie może się go doczekać. Wówczas zadaje sobie pytanie – kiedy on to zrobi? Jak myślicie, kiedy facet powinien oświadczyć się swojej wybrance?

Odliczanie dni do zaręczyn

Tak naprawdę, zaręczyny to kwestia dość mocno indywidualna. W końcu każdy ma jakiś swój plan na związek i czas, który uznaje za stosowny, by wyciągnąć pierścionek. Są takie pary, które nie wahają się ani chwili i niedługo po poznaniu podejmują decyzję o zaręczynach. Nawet po miesiącu znajomości – pewnie same znacie takie pary, być może aktualnie już małżeństwa. Inni potrzebują nieco więcej czasu na poznanie i dotarcie się. Często wspólne zamieszkanie i poniekąd sprawdzenie siebie, zakosztowania tego, co może czekać nas po ślubie. Może minąć rok, dwa lata, a nawet i osiem. Choć przy tych ostatnich, niekoniecznie chodzi o dotarcie, a bardziej o niezdecydowanie i obawy, związane ze ślubem i wspólną przyszłością. Jednak jeśli mamy pewność, że chcemy spędzić z tą właśnie osobą resztę życia, zwlekanie przez długie długie lata nie jest najlepszą opcją. Tym bardziej, jeśli kobieta oczekuje deklaracji i nie ma zamiaru w nieskończoność czekać na pierścionek. Na szczęście są jeszcze na tym świecie konkretne kobiety i mężczyźni. Wróćmy jednak do tematu czasu, po jakim facet powinien zadać kobiecie to ważne, jak nie najważniejsze w życiu pytanie. Czy jesteśmy w stanie określić jakąś średnią?

Oświadczyny po prawie dwóch latach znajomości

Eksperci z Wielkiej Brytanii postanowili określić czas, po jakim facet zwykle oświadcza się swojej kobiecie. Tym razem to nie amerykańscy naukowcy nas zaskoczyli. Brytyjczycy ustalili, że do oświadczyn powinno dochodzić dokładnie rok, 8 miesięcy i 3 dni od momentu poznania się pary. Cóż za precyzyjny termin. Analizując wyniki tychże ekspertów, trzeba przyznać, że to dość optymalny czas. Zapytałyśmy koleżanki, co sądzą na temat oświadczyn. Po jakim czasie chciałyby dostać pierścionek. Większość z nich podała czas ok. 2 lat od poznania się. Dwa lata związku to dla wielu kobiet czas, w którym zdążyły poznać faceta na tyle, by podjąć decyzję o wspólnym życiu. Tym bardziej u kobiet, które marzą o ślubie. W końcu nie każda zaręczona para musi stawać przed ołtarzem, nie ma takiej reguły.

Współczesne związki

Obecnie pary pomieszkują ze sobą przed zaręczynami i przed ślubem. Teraz nikogo nie dziwi takie zachowanie, które pozwala na budowanie głębszych więzi i sprawdzenie siebie w szarej codzienności. W końcu prawdziwe życie codzienne różni się od romantycznych randek czy wspólnych weekendów. Eksperci z dziedziny psychologii wręcz zalecają parom spróbowanie wspólnego życia, przed podjęciem decyzji o ślubie. Udowodniono także, że starsze osoby mają bardziej luźne podejście do zaręczyn i oświadczają się zacznie szybciej, niż osoby młode. Wiele młodych osób żyje w związkach nieformalnych, nie myśląc nawet o ślubie. Najważniejsze są przecież uczucia, a pierścionek czy „papierek” to dla niektórych tylko nic nieznaczący dodatek.

oświadczynyJeśli wciąż zadajesz sobie pytanie – kiedy on to zrobi? Być może czekasz już zbyt długo. Może warto porozmawiać o swoich oczekiwaniach względem związku z partnerem? Może szukacie czegoś zupełnie innego, a wymarzone oświadczyny nigdy nie nastąpią? Albo zostaniesz zaskoczona tak, że do końca życia zapamiętasz oświadczyny i już wkrótce będziesz mogła zacząć planować ślub.

Katarzyna Antos