Oddychanie w jodze, oddychanie w życiu

oddychanie-w-jodze-oddychanie-w-zyciu

Tego, że oddychanie jest najważniejszą funkcją życiową dowiadujemy się już na początku naszej edukacji. Mało która z nas zastanawia się nad jakością procesu własnego oddychania. Traktujemy je jako rzecz naturalną, która „dzieje się sama” i nie rozmyślamy nad tym, co świadomy oddech może nam przynieść.

Najczęstszym błędem jest zbyt płytki wdech, w trakcie którego wykorzystujemy zaledwie 1/3 naszych płuc. Prawidłowe oddychanie, tzw. oddychanie brzuszne wykorzystuje górny, środkowy oraz dolny odcinek płuc, angażując przy tym mięśnie przepony. Dzięki temu jesteśmy spokojne, rozluźnione, a nasze narządy wewnętrzne i tkanki są dotlenione i odżywione.

Czy nieprawidłowe oddychanie może nam zaszkodzić? Owszem, choć nie do końca będziemy tego świadome. Nauka udowodniła nam, że istnieje silna zależność pomiędzy stanem emocjonalnym naszego organizmu, a częstością i jakością procesu oddychania.

Czynniki zewnątrzpochodne, takie jak sytuacje stresowe, lęki kumulują się w postaci napięć i blokad mięśniowych. Ujawniają się w postaci bólów mięśni, przykurczów i ograniczeń ruchowych w stawach.

Brak regularnej aktywności fizycznej, sedenteryjny tryb życia, ograniczony kontakt z naturą i świeżym powietrzem, a także niedbałe oddychanie mogą przytępić naszą świadomość, przeszkadzać w osiągnięciu rozluźnienia, przyprawić nas o kłopoty ze snem i zwiększyć ryzyko wystąpienia złego samopoczucia i depresji. Czy którakolwiek z nas połączyła by te objawy z jakością procesu oddychania? Szczerze w to wątpię.

Anna J

1
2
3
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZaplątana w sieć schematów
Następny artykułZaćma

4 KOMENTARZE

  1. Jestem muzykiem i w moim zawodzie oddech jest bardzo ważny.Ale sztuką jest umiejętność prawidłowego i świadomego oddychania.W muzyce oddech musi być głęboki,pełny wypełniający całkowicie nasze wnętrze.Takie ćwiczenia przydają się też w codziennym życiu,bo wtedy mózg jest lepiej dotleniony.

  2. Łapię się na tym, że płytko oddycham bardzo skupiając się nad jakąś czynnością, – nadrabiam idąc na zakupy. Wtedy próbuję porządnie dotlenić organizm i oddycham na 4 tzn. 4 kroki głęboki wdech – 4 kroki długi wydech 🙂

  3. Nigdy nie zwracałam uwagi na sposób jak oddycham.A przecież oddychanie spełnia istotną rolę w naszym życiu.Ćwiczenia jogi pomagają nam aby prawidłowo oddychać bo przecież opierają się one na prawidłowej technice oddechu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ