Męska Strefa Męskie dolegliwości

Zaćma

zacma

Zaćma to jedna z najczęstszych chorób oczu. Polega na zmętnieniu soczewki, co prowadzi do zaburzeń ostrości widzenia.

Dotyka przede wszystkim osób starszych, po 50 roku życia. Do powstania zaćmy mogą również przyczynić się choroby takie jak cukrzyca, tężyczka, choroby oka, a także przyjmowanie sterydów.
W przypadku zaćmy powstałej w wyniku starzenia się nie można określić sposobu jej zapobiegania. Jest to bowiem proces naturalny, zwłaszcza, jeśli oczy są przez długi czas narażone na różne czynniki zewnętrzne (np. promieniowanie UV). Pomoce mogą jednak okazać się witaminy C i E.

Najczęstszymi objawami zaćmy są: szybkie męczenie oczu, zamglone widzenie, problemy z widzeniem w jasnym świetle, zaburzenia ostrości widzenia w czasie prowadzenia samochodu nocą, zniekształcone widzenie przedmiotów. Jeśli występują takie objawy należy zgłosić się do lekarza.
Aby usunąć zaćmę najczęściej stosuje się zabiegi chirurgiczne. Polegają one na usunięciu zmętnionej soczewki i natychmiastowym zastąpieniu jej sztuczną. Efekty są natychmiastowe. Czasami wykonuje się również tzw. fakoemulsyfikacje. Jest to zabieg, w czasie którego laserowo rozbija się zmętnioną masę. Po każdym z zabiegów należy regularnie kontrolować wzrok.

Zaćma jest chorobą zupełnie uleczalną, a zmiany jakie wywołuje odwracalne, jednak zupełnie nie leczona może doprowadzić do utraty wzroku.

Anna Ś

Komentarze (8)

kitocha

13 lat temu

brysia – moja ciocia miała operację na zaćmę. Metoda laserową. Lekarz powiedział, że już po tygodniu nie ma przeciwwskazań do schylania się i podnoszenia ciężarów. Ale sa różne organizmy, więc być może Twoja teściowa ma ine zalecenia:) Pozdrawiam!

brysia

13 lat temu

Moja teściowa jak wcześniej pisałam , bedzie miała operację na zacmę.
Mówi, że przez 6 tygodni po zabiegu nie będzie mogła wykonywac wiele czynności: schylac się itp.

okulary

13 lat temu

Zaćma to bardzo podstępna choroba ma na to duży wływ napewno stres oraz kilkuletnia krótkowzroczność, noi pewne czynniki które niezupełnie są znane.wiek niekoniecznie taki starszy chociaż to pojęcie dosyć względne.Moja babcia już zachorowała na zaćmę jeszcze nie miała 60 lat.lecz po operacji było wszystko już dobrze.

brysia

13 lat temu

Izabelle Moja teściowa też ma zacmę wizytę ma wyznaczoną na 04.05.2011 czekała prawie dwa lata. Teściowa w sierpniu skonczy 80 lat.

izabelle

13 lat temu

Mój dziadek ma zaćmę w tak zaawansowanym stopniu, że kwalifikuje się na zabieg. Otrzymał skierowanie, zrobił wszystkie badania, ale co z tego jak termin zabiegu został wyznaczony na sierpnień…2012! I jak tu będzie dobrze z tą naszą służbą zdrowia. Do tego czasu to można oślepnąć 🙁

danatwa

13 lat temu

Moja sąsiadka starsza pani miała zaćmę . Prawie nic nie widziała , przeszła zabieg chirurgiczny i dziś cieszy się jak na swoje lata dobrym wzrokiem.

Zostaw komentarz