nadmierna-sennosc

Kiedy mamy problem z porannym wstawaniem albo musimy zdrzemnąć się po południu, to zazwyczaj zwalamy to na przemęczenie, szybki tryb życia albo zbyt małą ilość snu.

A może okazać się, że to pierwsze symptomy jakiejś poważnej choroby. Warto więc wiedzieć, czego objawem może być nadmierna senność.

Sen i jego znaczenie

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i do życia w ogóle. W trakcie snu poprawia się nasz układ odpornościowy, bowiem w tym czasie zwiększa się liczba leukocytów we krwi. Organizm się regeneruje i nabiera sił, dlatego właśnie przesypiamy ok. 1/3 naszego życia. Pozytywnie wpływa na pamięć, kondycję psychiczną i fizyczną. Zazwyczaj zdrowy człowiek potrzebuje ok. 8 godzin snu, w wyjątkowych sytuacjach nieco więcej (podczas choroby czy wzmożonego wysiłku fizycznego).
Co ciekawe, bez snu można przeczyć około 10 dni, jednak wiele osób już o wiele wcześniej odczuwa negatywne skutki jego braku.

Nadmierna senność

Nadmierna senność może być objawem poważnej choroby. Jeśli więc taki stan, kiedy jesteśmy niewyspani, choć śpimy długo, a do tego nadal chce nam się spać, przedłuża się, to powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, aby poznać przyczynę.

• Cukrzyca
Cukrzyca jest bardzo poważną i niestety coraz częściej występującą chorobą. A nadmierna senność – obok silnego pragnienia, częstego odczuwania moczu, zwiększonego apetytu, zajadów w kącików ust i nagłej zmiany masy ciała – jest jednym z najczęściej pojawiających się objawów. Należy pamiętać, iż nieleczona cukrzyca prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

• Ciąża
Kiedy nadmierna senność występuje u kobiet, to może to świadczyć o tym, iż kobieta jest w ciąży. Winnym jest progesteron, którego stężenie znacznie wzrasta, kiedy kobieta zachodzi w ciążę. Szczególnie odczuwalne jest to na początku ciąży, gdyż wtedy następuje szybki wzrost stężenia tego hormonu. Organizm kobiety przystosowuje się do nowych warunków i zmaga się z procesami w nim zachodzącymi, co również ma wpływ na to, iż odczuwa ona senność.

Sabina Sosnowska