Sen

Nadmierna senność

nadmierna-sennosc

Kiedy mamy problem z porannym wstawaniem albo musimy zdrzemnąć się po południu, to zazwyczaj zwalamy to na przemęczenie, szybki tryb życia albo zbyt małą ilość snu.

A może okazać się, że to pierwsze symptomy jakiejś poważnej choroby. Warto więc wiedzieć, czego objawem może być nadmierna senność.

Sen i jego znaczenie

Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania i do życia w ogóle. W trakcie snu poprawia się nasz układ odpornościowy, bowiem w tym czasie zwiększa się liczba leukocytów we krwi. Organizm się regeneruje i nabiera sił, dlatego właśnie przesypiamy ok. 1/3 naszego życia. Pozytywnie wpływa na pamięć, kondycję psychiczną i fizyczną. Zazwyczaj zdrowy człowiek potrzebuje ok. 8 godzin snu, w wyjątkowych sytuacjach nieco więcej (podczas choroby czy wzmożonego wysiłku fizycznego).
Co ciekawe, bez snu można przeczyć około 10 dni, jednak wiele osób już o wiele wcześniej odczuwa negatywne skutki jego braku.

Nadmierna senność

Nadmierna senność może być objawem poważnej choroby. Jeśli więc taki stan, kiedy jesteśmy niewyspani, choć śpimy długo, a do tego nadal chce nam się spać, przedłuża się, to powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, aby poznać przyczynę.

• Cukrzyca
Cukrzyca jest bardzo poważną i niestety coraz częściej występującą chorobą. A nadmierna senność – obok silnego pragnienia, częstego odczuwania moczu, zwiększonego apetytu, zajadów w kącików ust i nagłej zmiany masy ciała – jest jednym z najczęściej pojawiających się objawów. Należy pamiętać, iż nieleczona cukrzyca prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

• Ciąża
Kiedy nadmierna senność występuje u kobiet, to może to świadczyć o tym, iż kobieta jest w ciąży. Winnym jest progesteron, którego stężenie znacznie wzrasta, kiedy kobieta zachodzi w ciążę. Szczególnie odczuwalne jest to na początku ciąży, gdyż wtedy następuje szybki wzrost stężenia tego hormonu. Organizm kobiety przystosowuje się do nowych warunków i zmaga się z procesami w nim zachodzącymi, co również ma wpływ na to, iż odczuwa ona senność.

Sabina Sosnowska

Kiedy mamy problem z porannym wstawaniem albo musimy zdrzemnąć się po południu, to zazwyczaj zwalamy to na przemęczenie, szybki tryb życia albo zbyt małą ilość snu.

• Depresja
Jednym z poważnych objawów depresji jest właśnie nadmierna senność. A pojawiające się do tego inne symptomy takie jak: brak radości życia, poczucie beznadziejności, mocny spadek samooceny, niechęć do ludzi itp. mogą świadczyć o tym, że to depresja właśnie. Depresja jest chorobą, z którą można skutecznie walczyć.

• Niedociśnienie tętnicze
Nadmierna senność może być także objawem niedociśnienia tętniczego. Osoby, które zmagają się z tym problemem, odczuwają są senni i powolni, jakby nie mieli siły żyć i funkcjonować. Jeśli długo stoją – mogą zemdleć. Jeśli poddają się jakiemuś wysiłkowi fizycznemu – szybko się męczą. Jeśli zbyt długo przebywają na słońcu bądź w gorącej kąpieli – robi im się słabo i mdleją. Ważne jest więc, aby regularnie poddawać się rutynowym badaniom, które szybko wykażą taką dolegliwość. A wtedy można podjąć odpowiednie kroki, aby codzienność była znośna.

• Po urazie
Jeśli nadmierna senność pojawiła się po jakimś urazie głowy, to niezwłocznie należy udać się do lekarza. A jeśli do tego pojawiły się nudności, wymioty, ból głowy czy zaburzenia widzenia, to może oznaczać, iż doszło do poważnego urazu.

Jeśli przez jeden czy dwa dni odczuwamy nadmierną senność, to pewnie przyczyna jest błaha. Jeśli jednak ten stan przedłuża się i cierpi na tym nasze życie, wtedy szybko udajmy się do lekarza. Być może przyczyna jest poważniejsza niż zbyt krótki sen.

Sabina Sosnowska

Komentarze (6)

Emilly27k

9 lat temu

Niestety jest to kłopot, ale powoduje on niestety skutki uboczne ta nasza senność. Niektóre przypadki senności są usprawiedliwione.

pati25

9 lat temu

Nie sądziłam,że nadmierna senność może być skutkiem jakiejś groźnej choroby.Muszę koniecznie powiedzieć mamie,która często przysypia.U niej to pewnie niedociśnienie tętnicze bo wyniki wszystkie są dobre

drobina

10 lat temu

Na nadmierną senność (w ciągu dnia) cierpię od wielu lat. Początkowo podejrzewałam, że mam cukrzycę. Okazało się, że moje ciągłe podsypianie spowodowane jest niedoczynnością tarczycy:\

Mindi

10 lat temu

Może kolejnym powodem senności jest pora roku? Ja od pewnego czasu często jestem senna, co nigdy mi się nie zdarzało nawet zasypiam nad książką… Pomyślałam, że może to osłabienie wiosenne bo cukrzycę także wykluczyłam, wyniki mam dobre.

filodendron

10 lat temu

Mi aż jest wstyd przed rodziną ,że jestem śpiąca – codziennie.
Biorę Beta – bloker na ciśnienie i to on mnie tak usypia.

Tess

10 lat temu

To teraz wiem, skąd od tygodnia jestem taka śpiąca. Obniżyło mi się zbyt ciśnienie po lekach i w nocy śpię i w dzień się pokładam 🙂 Robiłam badania i cukrzycy nie mam i czułam się zaniepokojona tą sennością. Myślę, ze to minie bo byłam u lekarza i kazał mi znacznie zmniejszyć dawkę leku.

Zostaw komentarz