nadmierna-sennosc

Kiedy mamy problem z porannym wstawaniem albo musimy zdrzemnąć się po południu, to zazwyczaj zwalamy to na przemęczenie, szybki tryb życia albo zbyt małą ilość snu.

• Depresja
Jednym z poważnych objawów depresji jest właśnie nadmierna senność. A pojawiające się do tego inne symptomy takie jak: brak radości życia, poczucie beznadziejności, mocny spadek samooceny, niechęć do ludzi itp. mogą świadczyć o tym, że to depresja właśnie. Depresja jest chorobą, z którą można skutecznie walczyć.

• Niedociśnienie tętnicze
Nadmierna senność może być także objawem niedociśnienia tętniczego. Osoby, które zmagają się z tym problemem, odczuwają są senni i powolni, jakby nie mieli siły żyć i funkcjonować. Jeśli długo stoją – mogą zemdleć. Jeśli poddają się jakiemuś wysiłkowi fizycznemu – szybko się męczą. Jeśli zbyt długo przebywają na słońcu bądź w gorącej kąpieli – robi im się słabo i mdleją. Ważne jest więc, aby regularnie poddawać się rutynowym badaniom, które szybko wykażą taką dolegliwość. A wtedy można podjąć odpowiednie kroki, aby codzienność była znośna.

• Po urazie
Jeśli nadmierna senność pojawiła się po jakimś urazie głowy, to niezwłocznie należy udać się do lekarza. A jeśli do tego pojawiły się nudności, wymioty, ból głowy czy zaburzenia widzenia, to może oznaczać, iż doszło do poważnego urazu.

Jeśli przez jeden czy dwa dni odczuwamy nadmierną senność, to pewnie przyczyna jest błaha. Jeśli jednak ten stan przedłuża się i cierpi na tym nasze życie, wtedy szybko udajmy się do lekarza. Być może przyczyna jest poważniejsza niż zbyt krótki sen.

Sabina Sosnowska