Menopauza Menopauza w umyśle

Menopauza oczami męża

menopauza-oczami-meza

Mogłoby się wydawać, że menopauza to problem wyłącznie kobiet. Nic bardziej mylnego. Jeśli kobieta źle znosi przekwitanie, to cała rodzina niejako w tym uczestniczy.

Menopauza a strach

Mężczyźni zazwyczaj obawiają się tego, co się dzieje z kobietą (czasami słusznie, a czasami jest to nieuzasadniony niczym strach). Uważny mąż zauważy, że coś się dzieje z jego żoną – dostrzeże jej zmienne nastroje, spadek libido, kiepskie samopoczucie.

Męskie wątpliwości

Z jednej strony nie rozumie zmian, które dokonują się w organizmie kobiety. Z drugiej strony panowie czują się bezradni, ponieważ nie wiedzą, jak mogą pomóc partnerkom. Nie każdy mąż jest skory do szczerych rozmów, tak więc zazwyczaj nie pyta, co się dzieje, ale się nad tym zastanawia. Panowie rozwiązują swoje problemy w milczeniu. Kobiety z kolei potrzebują szczerej rozmowy i zainteresowania. Niestety, w większości przypadków panie same muszą przejąć ster i wytłumaczyć mężowi, jakie zmiany dokonują się w ich organizmie.

Menopauza – mity

Panowie często opowiadają sobie dziwne historie, w których miła małżonka wskutek menopauzy zmienia się w potwora krzyczącego na wszystko, co się rusza. Miejmy to na względzie i nie dziwmy się, kiedy w trakcie rozmowy, którą zapewne zainicjujemy, padną dziwne pytania. Będzie nam łatwiej, jeśli przyjmiemy to ze śmiechem.

Sabina Sosnowska

Mogłoby się wydawać, że menopauza to problem wyłącznie kobiet. Nic bardziej mylnego. Jeśli kobieta źle znosi przekwitanie, to cała rodzina niejako w tym uczestniczy.

Mężczyźni a rozmowy nt. uczuć

Niewielu panów potrafi i chce rozmawiać na temat uczuć. Swoja troskę będą oni raczej pokazywać w inny sposób. Przynosząc herbatę czy podając koc do przykrycia.

Życie seksualne – obawy

Mężczyźni martwią się też o życie seksualne, choć boją się poruszać ten temat. Zastanawiają się, czy ich żona nie zmieni upodobań seksualnych. Po raz kolejny szczera rozmowa odgrywa niezwykle istotną rolę. W przypadku problemów z suchością pochwy wystarczy użyć specjalnych lubrykantów.

Przepis na udany związek

Każde małżeństwo funkcjonuje inaczej. W każdym niezwykle istotną rolę odgrywa szczera rozmowa i cierpliwość. Warto wsłuchać się w potrzeby partnera/partnerki, wówczas menopauza z pewnością nie zniszczy związku.

Menopauzie często towarzyszą uciążliwe dolegliwości, które odbijają się negatywnie na relacjach z bliskimi. W związku z tym warto przyjrzeć się suplementom diety na bazie fitoestrogenów. Wśród najpopularniejszych specyfików łagodzących objawy przekwitania wymienia się: Ligunin, Climea forte, Menoplant soy-a, Menostop Plus i Soyfem.

Sabina Sosnowska

Komentarze (3)

Mindi

8 lat temu

Cały czas myślałam, że mam bardzo wyrozumiałego męża. Ale gdy dolegliwości nasiliły się i zaczęłam o tym mówić to usłyszałam, że cały czas narzekam. Zrobiło mi się smutno bo staram się o wielu przypadłościach nie mówić. A przecież my wysłuchujemy wszystkich bolączek całej rodziny i jesteśmy takie cierpliwe i współczujące.

drobina

10 lat temu

Na szczęście menopauza dosyć łagodnie obchodzi się ze mną :-X Oczywiście czasami zdarzają mi się „odpały” – nosi mnie, że „bez kija nie podchodź” :-X, ale tornado szybko mija. Mamy z mężem na to swoje sposoby:P(devil)

pati25

10 lat temu

Artykuł bardzo trafnie opisuje to jak mąż widzi naszą menopauzę.Mężczyźni zazwyczaj nie dopytują się i nie chcą znać szczegółów.A nie wszystkie kobiety chcą na ten temat rozmawiać

Zostaw komentarz