menopauza-oczami-meza

Mogłoby się wydawać, że menopauza to problem wyłącznie kobiet. Nic bardziej mylnego. Jeśli kobieta źle znosi przekwitanie, to cała rodzina niejako w tym uczestniczy.

Menopauza a strach

Mężczyźni zazwyczaj obawiają się tego, co się dzieje z kobietą (czasami słusznie, a czasami jest to nieuzasadniony niczym strach). Uważny mąż zauważy, że coś się dzieje z jego żoną – dostrzeże jej zmienne nastroje, spadek libido, kiepskie samopoczucie.

REKLAMA

Męskie wątpliwości

Z jednej strony nie rozumie zmian, które dokonują się w organizmie kobiety. Z drugiej strony panowie czują się bezradni, ponieważ nie wiedzą, jak mogą pomóc partnerkom. Nie każdy mąż jest skory do szczerych rozmów, tak więc zazwyczaj nie pyta, co się dzieje, ale się nad tym zastanawia. Panowie rozwiązują swoje problemy w milczeniu. Kobiety z kolei potrzebują szczerej rozmowy i zainteresowania. Niestety, w większości przypadków panie same muszą przejąć ster i wytłumaczyć mężowi, jakie zmiany dokonują się w ich organizmie.

Menopauza – mity

Panowie często opowiadają sobie dziwne historie, w których miła małżonka wskutek menopauzy zmienia się w potwora krzyczącego na wszystko, co się rusza. Miejmy to na względzie i nie dziwmy się, kiedy w trakcie rozmowy, którą zapewne zainicjujemy, padną dziwne pytania. Będzie nam łatwiej, jeśli przyjmiemy to ze śmiechem.

Sabina Sosnowska

3 KOMENTARZE

  1. Cały czas myślałam, że mam bardzo wyrozumiałego męża. Ale gdy dolegliwości nasiliły się i zaczęłam o tym mówić to usłyszałam, że cały czas narzekam. Zrobiło mi się smutno bo staram się o wielu przypadłościach nie mówić. A przecież my wysłuchujemy wszystkich bolączek całej rodziny i jesteśmy takie cierpliwe i współczujące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ