NTM Przyczyny NTM

Czym jest NTM?

czym-jest-ntm

W przypadku nietrzymania moczu mówimy o mimowolnym oddawaniu moczu, które wiąże się z całkowitym lub częściowym opróżnieniem pęcherza moczowego.

U zdrowego człowieka wytwarzany mocz spływa do pęcherza moczowego, w którym jest magazynowany. Mocz może się gromadzić w pęcherzu za sprawą mięśni dna miednicy, które otaczają cewkę moczową. W sytuacji, gdy pęcherz ulegnie wypełnieniu, do mózgu wysyłany jest odpowiedni sygnał. Za jego sprawą odczuwamy potrzebę oddania moczu. Następnie mózg wysyła impuls do mięśni dna miednicy, który odpowiada za ich rozluźnienie. Jednocześnie mięśnie pęcherza moczowego ulegają skurczowi i dochodzi do wydalenia zalegającego moczu.

Przyczyny NTM

Niestety, czasem dochodzi do zaburzeń w oddawaniu moczu. Jednym z nich jest NTM (nietrzymanie moczu). Wśród przyczyn inkontynencji wymienia się: choroby układu nerwowego, zaburzenia w obrębie różnych odcinków dróg moczowych.

Kogo dotyka inkontynencja?

Problem nietrzymania moczu dotyka osoby w różnym wieku, niezależnie od płci. Przeprowadzone badania wykazały, iż z inkontynencją najczęściej borykają się osoby starsze. Na tę przypadłość częściej zapadają kobiety niż mężczyźni. Szacuje się, iż po 80. roku życia z inkontynencją zmaga się 50% pań i 33% panów. W związku z tym, iż nietrzymanie moczu wciąż uchodzi za temat tabu, tylko co druga osoba zgłasza problem lekarzowi.

Kobiety – grupa zwiększonego ryzyka

Kobiety są szczególnie narażone na niekontrolowany wyciek moczu. Porody często osłabiają mięśnie dna miednicy i tym samym sprzyjają inkontynencji.

Irmina

W przypadku nietrzymania moczu mówimy o mimowolnym oddawaniu moczu, które wiąże się z całkowitym lub częściowym opróżnieniem pęcherza moczowego.

Czynniki sprzyjające NTM

Wśród czynników zwiększających ryzyko NTM wymienia się: otyłość, menopauzę, przewlekłe zaparcia, usunięcie macicy. W przypadku mężczyzn inkontynencja często wiąże się z chorobami prostaty i leczeniem chirurgicznym.

Rodzaje przewlekłego nietrzymania moczu

Wyróżniamy kilka rodzajów przewlekłego nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu
  • nietrzymanie moczu z nagłym parciem
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia.

NTM – problem społeczny

Inkontynencji często towarzyszą wstyd i zażenowanie. Ludzie, dotknięci tym problemem, często unikają spotkań towarzyskich i rezygnują z aktywności fizycznej. Osoby, które cierpią na nietrzymanie moczu, powinny poświęcić więcej uwagi higienie okolic intymnych. Regularne podmywanie pełni niezwykle istotną rolę. Niestety, nie zawsze możemy sobie pozwolić na zmianę bielizny. W takiej sytuacji sprawdzają się wkładki urologiczne produkowane przez firmy Seni i Tena.

Choć NTM w znacznej mierze utrudnia życie, z inkontynencją można walczyć. Medycyna zna sposoby, które pozwalają odzyskać kontrolę nad oddawaniem moczu.

Irmina

Komentarze (2)

pati25

10 lat temu

Jest to przykra choroba,dolegliwość.Na szczęście można ją leczyć…Ale najlepiej,aby nie dopuścić do NTM warto zadbać o właściwą profilaktykę..Ćwiczmy mięśnie Kegla

drobina

10 lat temu

Na szczęście nie mam jeszcze problemów z NTM, ale staram się zdrowo odżywiać i dużo ruszać. Moja ginekolog ciągle przypomina wszystkim pacjentkom o profilaktycznych ćwiczeniach. Przy leczeniu NTM bardzo pomocne są ćwiczenia Pilates na mięśnie Kegla.

Zostaw komentarz