na-czym-polega-metoda-pilates

Metoda pilates polega na zaktywizowaniu mięśni całego ciała przy pomocy treningu inspirowanego jogą, baletem i ćwiczeniami siłowymi. Ćwiczący powinien skoncentrować na napięciu tzw. centrum, czyli środkowej obręczy ciała.

Świadome, powolne ruchy o małym zakresie, wychodzące z okolic brzucha, będącego ośrodkiem energii, umożliwiają nam doskonały trening równowagi, koordynacji i siły.

Technika ułożenia ciała w trakcie ćwiczeń pilates wzmacnia mięśnie głębokie tułowia, czyli te, które stabilizują nasz kręgosłup i miednicę i są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy. W wieku około menopauzalnym oddziaływanie na mięśnie posturalne jest o tyle istotne, że pozwoli nam uniknąć bólów kręgosłupa. W trakcie zajęć pilates wzmacniają się również mięśnie małe i słabe, których istnienia nie byłaś świadoma i których nie możesz pobudzić innymi dyscyplinami sportowymi.

Różnica miedzy tradycyjnym treningiem siłowym a omawianą metodą, polega na różnym bodźcowaniu mięśnia, w celu zwiększenia jego siły. Ćwiczenia siłowe wzmacniają mięśnie w trakcie pracy koncentrycznej, czyli skracania ich długości. Pilates wzmacnia je podczas rozciągania, dzięki czemu uzyskujemy długie, szczupłe, proporcjonalnie zbudowane ciało. Efektem regularnych ćwiczeń jest zwiększenie nie tylko siły, ale również zwinności i elastyczności, które wpłyną na jakość naszej sylwetki. Korzystne zmiany, które szybko zauważysz to spłaszczony brzuch, podniesione pośladki , sprężyste ciało i lekki, pełen gracji chód.

Anna J