Mężczyzna niedostępny emocjonalnie
Alex Blăjan z Unsplash

Mężczyzna niedostępny emocjonalnie często staje się sprawcą ogromnego cierpienia kobiet. Jednak wiele z nas podświadomie wybiera i przyciąga do siebie tego typu facetów. Ci początkowo wydają się niezwykle atrakcyjni. Na czym polega ich urok osobisty? Tej kwestii przyglądamy się w naszym artykule.

Spis treści:

 1. Dlaczego mężczyzna niedostępny emocjonalnie jest tak czarujący?
 2. Chłód emocjonalny ze strony faceta a zabieganie o miłość
 3. Facet niedostępny emocjonalnie – zdobywa i porzuca
 4. Narcyz kocha podziw, najlepiej ze strony wielu kobiet
 5. Facet przywiązujący nadmierną wagę do wyglądu
 6. Klasyczna inteligencja nie zawsze idzie w parze z inteligencją emocjonalną
 7. Synek mamusi, czyli mężczyzna niedojrzały emocjonalnie
 8. Miłość do wódki, czyli toksyczny związek z mężczyzną uzależnionym
 9. Tajemniczy mężczyzna i dystans emocjonalny
 10. Piotruś Pan, czyli miłośnik zabawy
 11. Deficyty z dzieciństwa a niedostępność emocjonalna
 12. Jak zachowuje się mężczyzna niedostępny emocjonalnie?
 13. Dlaczego faceci niedostępni emocjonalnie nigdy się nie zmienią?

Dlaczego mężczyzna niedostępny emocjonalnie jest tak czarujący?

Mężczyzna niedostępny emocjonalnie potrafi oczarować swoją ofiarę. Kobieta, która umawia się z nim na randki, często czuje się wyjątkowa. On zabiera ją w wyjątkowe miejsca, prawi komplementy, mówi czułe słówka. Randki z mężczyzną niedostępnym emocjonalnie początkowo przypominają sceny wyjęte z komedii romantycznej. Niestety magia nie trwa wiecznie. Bardzo szybko do głosu dochodzi realne życie. Gdy relacja staje się coraz bardziej poważna, mężczyzna niedostępny emocjonalnie zaczyna się wycofywać, pozostawiając nas ze złamanym sercem.

Chłód emocjonalny ze strony faceta a zabieganie o miłość

Chłód emocjonalny sprawia, że często same obwiniamy siebie o brak miłości. Przekonujemy same siebie, że gdybyśmy więcej z siebie dały, zadbały o swoją atrakcyjność fizyczną, okazały mu więcej serca, z pewnością zdobyłybyśmy jego względy na dłużej. To często spotykana pułapka, w którą wpada wiele kobiet. Życie pokazuje jednak, że facet niedostępny emocjonalnie nie nadaje się do związku. On nie potrafi kochać i nie zmienisz tego ty, miss świata ani Angelina Jolie. Po prostu ten typ tak ma. Aby otworzyć się na emocje, musiałby chcieć się zmienić i zapisać na psychoterapię. Tak jednak dzieje się niezwykle rzadko.

Facet niedostępny emocjonalnie – zdobywa i porzuca

Facet niedostępny emocjonalnie nie zawsze zachowuje się w ten sam sposób, co może nas wprowadzać w błąd w ocenie jego intencji. Niektórzy reprezentują zachowanie zdobywcy. Początkowo zabierają nas na romantyczne randki, mają dla nas sporo czułych słówek, a gdy poczują, że już zdobyli nasze względy, bezlitośnie porzucają i poszukują kolejnej ofiary. Taki mężczyzna dość szybko nudzi się kobietą. Im szybciej ją zdobędzie, tym mniej uwagi jej poświęca. Lubi wyzwania.

Narcyz kocha podziw, najlepiej ze strony wielu kobiet

Narcyz to również facet niedostępny emocjonalnie, który nigdy cię nie pokocha. On z kolei pragnie być podziwiany. Im więcej kobiet szaleje na jego punkcie, tym lepiej. W związku z tym zdrada wpisana jest w relację z nim. On nigdy nie dochowuje wierności. Zawsze ma na boku inne kobiety, z którymi umawia się równolegle i w ten sposób pompuje swoje wątłe ego.

Facet przywiązujący nadmierną wagę do wyglądu

Niekiedy trafia nam się facet niedostępny emocjonalnie, który dużą wagę przywiązuje do wyglądu swojego i partnerki. Gdy ta zacznie się gorzej prezentować, ponieważ rozchoruje się lub urodzi dziecko, traci nią zainteresowanie. Ona przestaje pasować do jego idealnego życia. Taki facet zacznie szybko rozglądać się za atrakcyjniejszą partnerką.

Klasyczna inteligencja nie zawsze idzie w parze z inteligencją emocjonalną

Niekiedy facet niedostępny emocjonalnie wykazuje się ponadprzeciętną inteligencją. Niestety logiczne myślenie przedkłada ponad uczucia. Od niego nigdy nie dowiesz się, co czuje, ale natomiast świetnie ci wszystko objaśni. Dotyczy to ekonomii, polityki czy składania mebli. Od kogoś takiego wieje silny chłód emocjonalny, który ciężko znieść.

Synek mamusi, czyli mężczyzna niedojrzały emocjonalnie

Synek mamusi często również cierpi na brak dojrzałości emocjonalnej i w rezultacie nie nadaje się na partnera. Przywykł do tego, że matka mu nadskakuje i hołubi go na każdym kroku. Takiego samego zachwytu i służalczości oczekuje od partnerki. Ta jednak nie chce wchodzić w buty jego matki. Poszukuje partnera, a nie wyrośniętego dziecka do wychowania. W rezultacie żadna kobieta nie jest w stanie dorównać idealnej mamusi.

Miłość do wódki, czyli toksyczny związek z mężczyzną uzależnionym

Mężczyzna uzależniony najbardziej kocha swój nałóg. Alkohol, narkotyki, przygodny seks etc. – wszystko to sprawia, że krew szybciej w nim buzuje, a układ nagrody zostaje uruchomiony. Nie da się żyć z nałogowcem, bo zawsze przegrywa się z butelką wódki czy działką amfetaminy.

Tajemniczy mężczyzna i dystans emocjonalny

Tajemniczy mężczyzna też zachowuje dystans emocjonalny. Nie chce, abyś cokolwiek wiedziała na jego temat. Ukrywa miejsce pracy, swoje wykształcenie i miejsce zamieszkania. Tajemniczość nas pasjonuje i pociąga, ale też sprowadza na manowce. W związku z tym warto uświadomić sobie ten szkodliwy mechanizm psychologiczny i nie dać wpędzić się w pogoń za tajemniczym facetem. Jego zagadkowość niech pozostaje jego słodkim sekretem.

Piotruś Pan, czyli miłośnik zabawy

Piotruś Pan także nie nadaje się do związku. On kocha zabawę. Ciągle chwyta się zajęć, które nie zapewniają mu stałego dochodu. Na dodatek daleko mu do chęci stabilizacji. Nieważne, ile ma lat, ale wciąż buja w obłokach.  Piotruś Pan cierpi na brak odpowiedzialności.

Deficyty z dzieciństwa a niedostępność emocjonalna

Skąd się bierze mężczyzna niedostępny emocjonalnie? Jego dystans kształtuje trudne dzieciństwo. Często zna jedynie zimny chów. Rodzice mogli zaspokajać jego potrzeby fizjologiczne, ale lekceważyli emocjonalne. Nie zapewniali mu bezinteresownej miłości, dlatego boi się uczuć, lecz nie wszystkich. Miłość i bliskość postrzega jako zagrażające, gdyż ich nie zna. Natomiast gniew czy złość mogą przybierać u niego ponadprzeciętne natężenie. Mężczyźni niedostępni emocjonalnie z reguły kiepsko zarządzają swoimi uczuciami, dlatego wykazują większą skłonność do agresji i przemocy.

Jak zachowuje się mężczyzna niedostępny emocjonalnie?

Po czym rozpoznać, że trafił ci się facet niedostępny emocjonalnie? Taki mężczyzna będzie cię często okłamywał, odwracał kota ogonem, obarczał cię poczuciem winy za własne występki, dopuszczał się zdrady i stosował różne formy przemocy. Na dodatek z jego strony doświadczysz lekceważenia, nadmiarowej potrzeby kontroli, skrajnej zazdrości. Facet niedostępny emocjonalnie często przekracza granice partnerki, zmuszając ją do dziwnych praktyk seksualnych.  Pamiętaj, że nikt nie ma do tego prawa i powinnaś mu się wyraźnie przeciwstawić.

Dlaczego faceci niedostępni emocjonalnie nigdy się nie zmienią?

Często kobiety niedostępne emocjonalnie, które same boją się bliskości zaangażowania, przyciągają do siebie podobnych mężczyzn. W rezultacie nie czują się zagrożone. Jednak nie zawsze tak jest. Komunikuj swoje uczucia wprost, a jeśli to nie pomaga, zerwij relację, ponieważ nigdy nie zmienisz drugiego człowieka. Faceci niedostępni emocjonalnie prawdopodobnie pozostaną tacy do końca życia. Szkoda tracić na nich energii.