Wybieranie kobiet niedostępnych emocjonalnie
Karsten Winegeart z Unsplash

Każdy z nas czasem popełnia błąd przy ocenie drugiej osoby. Im jesteśmy młodsi, tym gorzej orientujemy się w relacjach międzyludzkich. Jednak większość ludzi uczy się na własnych błędach i wyciąga z nich stosowne wnioski. W rezultacie w przyszłości, gdy dostrzegają niepokojące sygnały, uciekają, zamiast angażować się w toksyczny związek. Z czego wynika wybieranie kobiet niedostępnych emocjonalnie?

Spis treści:

  1. Dlaczego kobiety niedostępne emocjonalnie ekscytują mężczyzn?
  2. Powielanie wzorców rodzinnych, czyli przymus powtarzania
  3. Brak matki – jak wpływa na rozwój dziecka?
  4. Wybieranie kobiet niedostępnych emocjonalnie – z czego wynika?
  5. Matka niedostępna emocjonalnie sama nie radzi sobie z emocjami
  6. Rola ojca w wychowywaniu dziecka
  7. Lęk przed bliskością i kobietami
  8. Zdradzanie kobiet i ich przedmiotowe traktowanie
  9. Psycholog systemowy – dlaczego warto skorzystać z jego usług?
  10. Kontenerowanie emocji przez wysoko wrażliwą matkę – jak sobie z tym radzić?

Dlaczego kobiety niedostępne emocjonalnie ekscytują mężczyzn?

Niektórzy mężczyźni nie potrafią żyć w dobrym związku. Jeśli trafiają na normalne kobiety, to je odrzucają albo krzywdzą, by te same od nich odeszły. Natomiast gdy trafiają na partnerki niedostępne emocjonalnie, to są nimi zafascynowani. Potrafią dla nich porzucić żonę z dziećmi. Niedostępność emocjonalna niesamowicie ich pociąga. Z drugiej strony taki toksyczny związek też ich krzywdzi. Skąd bierze się w nich tendencja sadomasochistyczna?

Powielanie wzorców rodzinnych, czyli przymus powtarzania

W relacjach romantycznych często powielamy wzorce rodzinne, dotyczy to przedstawicieli obu płci. Brak ojca sprawia, że facet nie ma wzorca męskości. Nie wie, jak powinien zachowywać się w poszczególnych sytuacjach, w tym przy zdobywaniu kobiety i tworzeniu z nią relacji. Zna tylko wzorzec kobiecości. Jednak brak matki – zarówno fizyczny, jak i emocjonalny, jest dużo gorszy dla rozwoju faceta. Oznacza bowiem brak bezpieczeństwa emocjonalnego i kontaktu z samym sobą.

Brak matki – jak wpływa na rozwój dziecka?

Kiedy pojawia się brak matki? Zazwyczaj jednak to kobieta jest rodzicem, który zostaje z dzieckiem, a ojciec ulatnia się niczym kamfora. Niemniej psycholodzy wykazali, że fizyczna obecność i zaspokajanie potrzeb fizjologicznych dziecka takich jak jedzenie, picie czy ubranie, to zdecydowanie za mało. Do prawidłowego rozwoju potrzebujemy też bliskości emocjonalnej. A o tę trudno, gdy matka jest skupiona na karierze zawodowej, swoich pasjach, spotkaniach ze znajomymi, wchodzeniu w związek z kolejnymi mężczyznami. Także trudny poród, gdy mama nie może w pełni zajmować się dzieckiem, ponieważ sama długo powraca do zdrowia, może wpłynąć negatywnie na jego rozwój emocjonalny. Czasem matka jest obok, raz poświęca dziecku uwagę, a raz nie, ponieważ sama jest niedojrzała emocjonalnie. Macierzyństwo przyszło do niej, zanim zdążyła dorosnąć do tej roli.

Wybieranie kobiet niedostępnych emocjonalnie – z czego wynika?

Wybieranie kobiet niedostępnych emocjonalnie to duży problem wśród mężczyzn, którzy przyszli na świat w PRL-u. Tacy panowie często cierpieli na chłód emocjonalny. Ich mamy nierzadko samotnie wychowywały dziecko, aby na nie zarobić i zapewnić mu wszystko, co najlepsze, pracowały wiele godzin. W rezultacie nie miały czasu na okazywanie synowi czułości.  Wbrew pozorom to nie nowe pary jeansów, ale uwaga mamy okazały się tym, czego dziecko bardziej potrzebowało.

Matka niedostępna emocjonalnie sama nie radzi sobie z emocjami

Kobiety niedostępne emocjonalnie, gdy zostają matkami, nie radzą sobie z emocjami dziecka, ponieważ ich własne również uległy zamrożeniu. Gdy widzą smutek czy rozpacz syna, czują, jak zalewa je to trudne uczucie. Czasem też nie przepracowały trudnych emocji i doświadczeń z przeszłości.  W związku z tym nie chcą do nich wracać i przypominać sobie o ich istnieniu, pomagając synowi w objaśnianiu uczuć. To je przeraża, dlatego odsuwają dziecko od siebie.

Rola ojca w wychowywaniu dziecka

Matka niedostępna emocjonalnie mogłaby zostać zastąpiona przez ojca. Jednak często tak się nie dzieje. Nie zawsze bowiem ojciec jest obecny w życiu dziecka. Nawet gdy jest, nie potrafi rozmawiać z synem o emocjach, ponieważ jego również nikt tego nie nauczył. Poza tym wciąż pokutuje przekonanie, że chłopaki nie płaczą, tak postępują tylko mięczaki.

Lęk przed bliskością i kobietami

Przez to, że syna wychowywała matka niedostępna emocjonalnie, w dorosłym życiu ten boi się kobiet i miłości. Nie widzi w nich oparcia i kogoś, na kim można polegać, lecz potencjalne zagrożenie. Z tego powodu wybiera kobiety niedostępne emocjonalnie, z którymi nie może stworzyć szczęśliwego związku. Często cierpią one na zaburzenie osobowości, które przejawia się trudnościami w budowaniu więzi.

Zdradzanie kobiet i ich przedmiotowe traktowanie

Gdy syn wychowywany przez matkę niedostępną emocjonalnie trafia na normalną kobietę, prowokuje ją. Gdy ta nie reaguje, bo ma zdrowe wzorce, zaczyna ją zdradzać. W głębi serca uważa bowiem, że nie zasługuje na jej miłość i zainteresowanie. Jest przekonany, że ona i tak od niego odejdzie, dlatego sam woli przyspieszyć to, co nieuchronne.

Psycholog systemowy – dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Wybieranie kobiet niedostępnych emocjonalnie to problem, który wymaga przepracowania podczas psychoterapii. On sam nie ustąpi. Mężczyzna musi nauczyć się ufać kobietom. Dostrzec, że te, które odrzuca, są w stanie zapewnić mu miłość, która nijak mu nie zagraża. Jego lęki wynikają tylko z tego, że nie miał w domu dobrych wzorców i teraz obawia się nieznanego. Dobrze jednak porzucić szkodliwe wzorce i zastąpić je prawidłowym oprogramowaniem.

Kontenerowanie emocji przez wysoko wrażliwą matkę – jak sobie z tym radzić?

Kobiety, które nie radzą sobie z emocjami dziecka, za bardzo je kontenerują przez swoją wysoką wrażliwość, powinny korzystać ze wsparcia partnera. Ojciec powinien też pomagać synowi w zarządzaniu uczuciami i wspierać partnerkę, aby mogła ona wyrzucić z siebie wszystko, co ciąży jej na sercu.