Matka niedostępna emocjonalnie

Matka niedostępna emocjonalnie to książka, w której opisano wpływ relacji z najważniejszą osobą w życiu na kształtowanie naszej samooceny. Jasmin Lee Cori zwraca uwagę na niezwykle ważny problem. Choć w naszym społeczeństwie przyjęło się, że o matce wypada mówić wyłącznie w pozytywnym kontekście, to nie każda na to zasługuje.

Nie każda kobieta nadaje się na matkę

Matki bywają różne. Nie każda kobieta dobrze odnajduje się w tej roli. Wiele wolałoby poświęcić się karierze oraz rozwojowi osobistemu. Gdy  na świecie pojawia się dziecko, ich plany się komplikują. Niestety, to właśnie młody człowiek często cierpi najbardziej. Nie każda matka potrafi poradzić sobie ze złością i rozczarowaniem tak, aby nie obwiniać dziecka o całe zło tego świata, lecz ciepło je przyjąć, w końcu ono nie jest niczemu winne.

Kim jest matka niedostępna emocjonalnie?

Matka niedostępna emocjonalnie często przybiera różne oblicza. Niektóre dzieci skarżą się na to, że nigdy nie mogą z nią szczerze porozmawiać, ich problemy niewiele ją interesują. Innym brakuje w matce oparcia, ta nie pomaga, gdy jej pociecha ma problemy w szkole. Często też rodzicielka nie okazuje swojemu dziecku miłości. Nierzadko też daje młodemu człowiekowi wolną rękę i nie interesuje się tym, jak spędza on czas wolny. Nie brakuje też małych dzieci, od których zbyt szybko wymaga się samodzielności. Posyłanie ośmiolatka samego do dentysty, to poważny błąd.

Jak matki stosują przemoc psychiczną?

Czasem jest tak, że matka niedostępna emocjonalnie wręcz szydzi z dziecka, adresuje do niego złośliwe uwagi, jawnie lekceważy prywatność swojej pociechy, dzieli się jej przemyślenia z innymi. Nie zawsze jest to działanie świadome, czasem wynika ono z niewiedzy, braku empatii. Czasem jednak matka w ten sposób wyżywa się na dziecku, wówczas mamy do czynienia z przemocą psychiczną.

Skąd się bierze głód miłości?

Dzieci wychowane przez matkę niedostępną emocjonalnie często mają w sobie ogromny głód miłości. W rezultacie wikłają się w toksyczne relacje, ponieważ są zachwycone faktem, że ktoś w ogóle poświęca im uwagę. Nieważne, że robi to interesownie.

Trudne relacje z matką a niska samoocena

Brak wsparcia emocjonalnego ze strony matki skutkuje też niską samooceną.  Wielu osobom z trudem przychodzi podejmowanie samodzielnych decyzji, ponieważ mają one zaburzoną tożsamość, nie zdążyły jej bowiem w pełni wykształcić.  Część dzieci wychowywanych przez matki niedostępne emocjonalnie wymaga psychoterapii, aby stanąć na nogi i uleczyć w sobie istniejące rany. Oczywiście, nie każdy człowiek ma problemy w dorosłym życiu. Jeśli taka osoba mogła liczyć na wsparcie ojca, kochającej babci czy dziadka, dużo lepiej radzi sobie z emocjonalną stroną życia. Nie będzie oczekiwać od swojego partnera, że zastąpi mu matkę.

Problemy z objadaniem się a chłód emocjonalny ze strony matki

Co ciekawe, wiele problemów, które na pierwszy rzut oka wyglądają niepozornie, może mieć głębsze podłoże. Matka niedostępna emocjonalnie może powodować kompulsywne objadanie się, a w rezultacie otyłość. Brak miłości mają zastąpić słodycze, które chwilowo polepszają nastrój. Jasmin Lee Cori w swoim poradniku Matka niedostępna emocjonalnie przełamuje temat tabu. Przygląda się niewłaściwym postawom tej najważniejszej osoby w życiu każdego człowieka i patrzy, jak wpływają one na dorosłe życie. To książka, którą warto przeczytać po to, aby uświadomić sobie mocne i słabe strony naszych matek.